Chrome-Mail.ru oraz DefaultSearch.ShrtCln

AdwCleaner po każdym skanowaniu(od dłuższego czasu) wyświetla dwa problemy:

PUP.Optional.DefaultSearch.ShrtCln

PUP.Optional.Mail. Ru

Widać,że skoro przy każdym skanowaniu wyświetla te same wyniki,to mimo restartu etc.nie radzi sobie z usunięciem.

Co do Mail.ru- nie wyświetlają mi się żadne dziwne reklamy,nic się nie zmieniło,ale program wykazuje,ze coś jednak mam na tym komputerze…

Oprogramowanie antywirusowe mam zainstalowane,jednak nic nie wykazuje,nie blokuje.

W dodaj/usuń nie mam żadnych nieznanych programów,co widać-log.

W Chrome nie mam żadnych dziwnych rozszerzeń.Jedynie posiadam tłumacz od Google i Adblock Plus.

W związku z powyższym proszę o pomoc.

AdwCleaner[S06].txt (2,0 KB)

logi z FRST:

Addition.txt (28,0 KB) FRST.txt (38,2 KB) Shortcut.txt (49,2 KB)

1 polubienie

Witaj @Invicta93

Strona główna i startowa została podmieniona na MailRu, stąd ciągłe powroty rozszerzeń.
Poczekaj chwilkę, aż zrobię plik naprawczy.

W trakcie czekania zrób reset ustawień Chrome.
Uruchom Chrome -> Ustawienia -> Zaawansowane
obraz
Następnie


Potem
Odznacz Pomóż udoskonalić Chrome… i kliknij
obraz

1 polubienie
  1. Pobierz ten plik i zapisz w katalogu z FRST, tzn. C:\Users\anokw\Desktop
    fixlist.txt (3,9 KB)
    “Plik naprawczy został utworzony tylko dla Ciebie, nie należy go stosować na innym komputerze”
  2. Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.
  3. Po restarcie wklej plik wynikowy.
2 polubienia

Fixlog.txt (11,1 KB)

1 polubienie

Pozostaje jeszcze przeskanować system skanerem ESET Online.
Możliwe, że trzeba będzie wyłączyć na czas skanowania Twój program antywirusowy.

  • Pobierz ESET Online Scanner
  • Uruchom z Uprawnieniami Administratora
  • Naciśnij Skanowanie komputera
  • Naciśnij Pełne skanowanie
  • Wybierz Włącz wykrywanie …
  • Rozpocznij skanowanie
  • Gdy wykryje jakiekolwiek zagrożenia zapisz raport
  • Program zapyta o Skanowanie okresowe odznacz i wyłącz
  • Udostępnij plik raportu
1 polubienie

ESET nic nie znalazł na dysku.

Przeskanowałam raz jeszcze system AdwCleaner i ten nadal wyrzuca mi te 2 problemy,które podałam na początku.

Zrób nowe skany FRST

1 polubienie

Addition.txt (24,5 KB) FRST.txt (35,9 KB) Shortcut.txt (49,1 KB)

1 polubienie
  1. Pobierz ten plik i zapisz w katalogu z FRST, tzn. C:\Users\anokw\Desktop
    “Plik naprawczy został utworzony tylko dla Ciebie, nie należy go stosować na innym komputerze”
  2. Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.
  3. Po restarcie wklej plik wynikowy.
  4. Pobierz ADWCleaner, uruchom z Uprawnieniami Administratora, uruchom skanowanie.
    Jeśli znajdzie linie z Preinstalled to odznacz, resztę oczyść, wklej plik wynikowy.
1 polubienie

Brakuje pliku w Twoim wpisie

1 polubienie

Co ciekawe…

Zauważyłam,że nie mam nigdzie deinstalatora od Chrome.Tak,jakby został usunięty całkowicie lub ta przeglądarka została zainstalowana przez tego intruza.

Nie ma go ani w tradycyjnym panelu sterowania,znanym z m.in windows 7,ani w “dziesiątkowych” aplikacjach.Nie jest też widoczny w usuwaniu programów przez CCleaner czy choćby po najechaniu myszą na właściwości Chrome i wskazaniu lokalizacji pliku…Nawet jeśli wyświetlam ukryte pliki…

Inną kwestią jest to…

Jeśli kasuję np.dane przeglądania,to niby usuwa wszystko,ale to kółko ładowania kręci się w nieskończoność i wtedy muszę restartować przeglądarkę.Tak samo było,gdy resetowałam jej ustawienia.

Ewidentnie coś jest nie tak z tą przeglądarką.

Synchronizacja z kontem Google była do tej pory wstrzymana(po resetowaniu ustawień przeglądarki do ustawień domyślnych) teraz,gdy całkiem wyłaczyłam synchronizację nie mogłam uruchomić przeglądarki więc ponownie uruchomiłam komputer i tym razem się udało.Wyskoczyło mi,że te dwa poniższe rozszerzenia zostały zainstalowane:

Usunęłam je,zgłaszając przy okazji.Uruchomiłam AdwCleaner-tym razem nie znalazł problemów.

Teraz pojawiła się opcja deinstalacji Chrome w “aplikacje”.Spróbuję go odinstalować i napiszę,czy po ponownej instalacji problem nadal występuje.

A więc tak…

Odinstalowałam Chrome, oczyściłam system programem CCleaner(w tym napraw-rejestr). Zrestartowałam komputer, pobrałam Chrome z oficjalnej strony, zainstalowałam i znów pojawiły się te 2 rozszerzenia,jako nowo zainstalowane.
AdwCleaner ich tym razem nie wykrywa w ogóle,ale ciekawa jestem, co powoduje, że ciągle się instalują. Może jakiś program na dysku?

Póki co usunęłam ponownie, jak wcześniej te rozszerzenia, na razie nie wracają.
Jeśli by wróciły,to dam znać.

Do tej pory nie myślałam, że intruz może być tak ukryty i nie zwracałam zbytnio uwagi na powtarzające się wyniki z AdwCleaner, to był błąd.

Nigdy nie zawiodłam się na tym forum, jeśli chodzi o pomoc i zaangażowanie.

Bardzo dziękuję @iJuliusz za chęci pomocy i za poświęcony czas. :slightly_smiling_face:

Póki co-problem uważam za rozwiązany

1 polubienie

Przegapiłem to. Przepraszam :tulip:

Jeśli System odzyskał sprawność, zastosuj DelFix Zaznacz Remove disinfection tools i kliknij Run.
Zaznacz post, który rozwiązał Twój problem, w tym przypadku Twój :wink:
obraz

Gdyby problem powrócił, umieść nowe logi FRST.

1 polubienie