Chrome przycisk - menu zakładek, otwieranie zamiast pobierania pliku

Chcę się przesiąść z Firefoxa na Chrome(wydajność i lepiej działający dodatek “Tłumacz Google”) tylko mam problem z dwiema sprawami:
a) czy jest możliwość dodania przycisku - skrótu do menu zakładek jak w firefox po lewej stronie obok przycisku strony głównej. Tylko chciałbym żeby otwierało się menu Chrome takie jak wywoływane jest przez: “Menu”(trzy kropki) --> Zakładki
b) czy jest możliwość wyboru czy pobierany plik otworzyć czy pobrać a jeśli pobrać to przed zapisem wskazać miejsce

Co do punktu b) to oczywiście:

tak ale nadal nie wiem jak zrobić aby jedynie otwierać plik bez pobierania

Tak się nie da, musi się na dysku zapisać, choćby w temp (tak robi Firefox).

Zabawa by się zapisywało w RAM i ulatywało po otwarciu w programie raczej dla większości plików bez sensu np. archiwa zgłupieją, bo ich sobie do swojej części RAM-u program nie skopiuje albo “uruchomisz” większe od pamięci RAM.

Dokładnie tak samo robi Chrome. W momencie pobierania pliku można kliknąć na jego nazwę, która pojawia się na dole przeglądarki - wtedy plik zostanie otwarty natychmiast po pobraniu. Zaletą w stosunku do FF jest to, że jeśli coś pójdzie nie tak z instalacją, to plik nadal jest na dysku; Firefox zaś po zakończonej operacji kasuje program z dysku i trzeba ponownie go pobierać.

1 polubienie

Oczywiście te pliki mogą być zapisywane w jakimś tymczasowym folderze na czas otwarcia(nie w RAM), chodzi o to że otwieram sporo plików pdf, dwg, doc, xls w ciągu dnia prosto ze stron aby mieć pewność że są aktualne i korzystam z tych otwartych w przeglądarce a nie zapisanych na folderze na dysku.
Na przykład
http://zpue.pl/do-pobrania/category/93-katalogi
i tu nie wiem dlaczego pliki pdf się pobierają zamiast otwierać w przeglądarce
a tu


już się otwierają w przeglądarce

i wiele innych podobnych stron które mam zapisane w zakładkach. Z tym że jednak dla mnie lepiej gdyby one mogły się otwierać nie we wbudowanym czytniku pdf a w tym z systemu.

Czyli nie ma możliwości takiego otwierania plików zamiast pobierania?

A co z skrótem do menu zakładek, jest niby rozszerzenie “Bookmarks Menu” ale ikona jest po prawej stronie. Kwestia przyzwyczajenia z Firefoxa. Wiem czepialstwo, szczegół, ale czasem jest proste rozwiązanie o którym nigdy bym nie pomyślał. Choć to nie jest tak istotne jak pobieranie.

To czy się otworzą w przeglądarce może zależeć od konfiguracji serwera czy też np. atrybutem “download” wymuszane jest pobieranie lub jakoś jeszcze inaczej.

Można by próbować skryptem na Ensto dopisywać atrybut “download” do linków z PDF-ami i powinno też je pobierać.
Opcjonalnie można szukać jak wyłączyć w najnowszych przeglądarkach czytnik PDF i też będzie pobierać.

https://www.computerhope.com/issues/ch001114.htm - nie wiem na ile aktualne.