Chromebook lub podobne urządzenie 2 w 1 z obsługą aplikacji i gier z Androida oraz wideo 1080 10-bit

(Eiji) #1

Witam, poszukuję sprzętu 2 w 1, czyli laptop i tablet w jednym. Cena nie jest zbyt istotna, ale też cenny, jak za nadgryzione jabłuszko też bym raczej nie chciał. :slight_smile:

Wymagane:

1. Posiada lub jest w pełni kompatybilny z systemem przeznaczonym na dotyk i aplikacje webowe tj. Chromebook Nie jest dla problemem zainstalować i skonfigurować urządzenie, ale powinna to być dystrybucja, w której nie jest potrzebna kompilacja pakietów czy zabawa z plikami konfiguracyjnymi
  2. Ma wsparcie dla aplikacji z Androida i gier (a wolałbym nie złapać się za głowę, gdy jakaś gierka mnie zainteresuje i nie będzie mi płynnie chodzić)
  3. Ma stabilne połączenie po kablu, Bluetooth i Wi-Fi
  4. Potrafi bez problemu odtwarzać materiały w jakości 1080p 10-bit (z aplikacją MXPlayer na Androida na dobrym sprzęcie powinno być ok).
  5. Takie 15 stron odpalonych jednocześnie to raczej minimum, więc dużo RAM-u i w miarę pojemny dysk SSD (przynajmniej 250-500 GB lub więcej).
  6. Kiedy używam przeglądarki lub gram w gierkę (jak wyżej) chciałbym mieć kilka czytników w tle uruchomionych (RSS, e-mail itp.) - czyli jak wyżej w miarę wydajny sprzęt
  7. Ekran 17 cali lub większy IPS 1920x1080 16:9

Opcjonalnie:

1. Fajnie byłoby mieć w zestawie dobrą podstawkę chłodząca, ale także nie jest to wymagane
  2. Fajnie byłoby podłączyć czasem monitor HDMI lub VGA (bardziej istotny jest dla mnie HDMI, ale mimo wszystko jest to opcjonalne)
  3. Jeśli to możliwe to bez touchpada lub z możliwością permanentnego jego wyłączenia
  4. Najlepiej mechaniczna i podświetlana klawiatura - wiem, że mechaniczne klawiatury to rzadkość w tego typu urządzeniach, więc dałem to do opcjonalnych
  5. Ikonki i kursory z Oxygen :slight_smile:
  6. Ciemny i spójny motyw systemowy - oprócz Windowsa chyba wszystkie systemy to spełniają, ale tak dla pewności …
  7. Peryferia typu myszka, czy klawiatura nie są dla mnie istotne, ale wolałbym nie mieć takiej “micro” myszki, jakie czasami dołączają :slight_smile:
  8. Torba podróżna na taki sprzęt

(blumberplumber) #2

Popatrz sobie na serię Yoga od Lenovo lub Transformer Book od Asusa. Ciężko będzie spełnić wszystkie wymagania, gdyż hybrydy tego typu są raczej nastawione na mobilność i czas pracy na baterii, aniżeli na wydajność pod gry, ale może znajdziesz coś dla siebie. Są wersje z Windows, jak i z Androidem. O Hybrydzie z ChromeOS nie słyszałem. Może inni forumowicze coś podpowiedzą.
jeżeli chodzi o akcesoria typu torby, etui, podstawki chłodzące, jest tego na rynku od groma. Niektóre modele Asus Transformer Book’a posiadają HDMI; VGA raczej żaden współczesny komputer nie ma, a Ethernet Yoga nie ma, a Transformery od Asusa w podstawce (chyba) takie złącze się znajduje. WI-FI wg. recenzji jest spoko, a BT też ujdzie.
Na DP (portal, blog) znajdują się testy kilku modeli YOGI, a Asus Transformer Book to dosyć popularna seria, więc recenzje znajdziesz - choćby na YouTube:).

(Eiji) #3

@blumberplumber: No właśnie potrzebuje taki sprzęcik na konsumpcję treści i rozrywkę.
Czyli:

1. jakieś filmiki / teledyski itp. z jakością jak powyżej
  2. youtube
  3. poczta, RSS i inne
  4. no i żeby można było w coś pograć - z jednej strony gry na Androida specjalnie skomplikowane nie są, a wiem z doświadczenia że optymalizacja to czasem nawet temat tabu :slight_smile:
  5. testowanie moich webowych aplikacji w trybie laptopa i tabletu
    a słyszałem, że na Chrome OS można aplikacje z Androida instalować i to byłoby dla mnie idealne.

Z chęcią wypróbowałbym taki sprzęt, ale z uwagi na to że nie jestem pewny czy to rozwiązanie działa stabilnie stworzyłem to pytanie mając w nadziei, że jakiś użytkownik Chromebooka podzieli się wrażeniami.

(daras28-82) #4

17" czyli chcesz sacjonarkę.

(Eiji) #5

@daras28-82: może powiedzmy inaczej: jeśli spełnia inne wymagania to czym większy ekran tym lepszy :slight_smile:
Potrzebuję mocny 2w1 z czymś w rodzaju Chrome OS (nastawiony na aplikacje webowy) z obsługą programów i gier z Androida (najlepiej przez sklep Play). Czym lepszy ekran tym lepsze detale. Nie potrzebuję jakiś nie wiadomo jakich rozdzielczości jak w Macach, ale żeby to jakoś wyglądało …

(daras28-82) #6

Ale wiesz co to wirtualna maszyna?

(Eiji) #7

@daras28-82 Wiem, ale słyszałem że Chrome OS ma obsługiwać aplikacje i gry z Androida, więc w takim przypadku wirtualna maszyna nie jest potrzebna. Po za tym wirtualna maszyna w trybie tabletu i na Chrome OS? :smiley:

(daras28-82) #8

W wirtualnej maszynie na normalnym PC stawiasz jaki system chcesz, po co masz kupować jakiś okrojony wynalazek jak możesz normalny w pełni funkcjonalny komputer mieć.
Inna bajka że dotyk w laptopie czy stacji jest po prostu pomyłką, nie da się tego używać.

(Eiji) #9

@daras28-82 no to właśnie zależy …
Nie licząc stron, które nie są responsywne, to na smarfonie jest ok, ale nie mam żadnego sprzętu, który mógłby filmiki 1080 10-bit (mkv H264 FLAC) bez zacinania odtwarzać, więc to co potrzebuje to sprzęt który:

1. jest na tyle mocny że nie będę miał problemu z grami - tu mobilnymi
  2. potrafi te filmiki odtwarzać bez zacinania i to najlepiej w tle jak przeglądarki używam czy rzadziej gry
  3. mogę testować moje strony, a tu liczy się i dotyk i myszka :slight_smile:

No i właśnie liczę na opinię kogoś kto posiada Chrome OS, bo podobno ten ma wsparcie dla Androida. Wiem, że sprzętu nie brakuję, więc o moc 2w1 nie muszę się martwić, Chrome OS jest skupiony na aplikacjach webowych i ma dodatkowe API (dokładnie to co potrzebuje) i mógłbym grać w gierki z Androida czy odtwarzać filmiki na youtube dla rozrywki. Więcej praktycznie nie potrzebuje od takiego sprzętu.
Do pracy itp. to zbieram na stację roboczą, ale np. na wakacje takiej stacji nie zabiorę tylko smartfona i urządzenie 2w1. Nie dość że ten pierwszy sobie nie radzi z tymi filmikami (i w sumie nie powinien - jak to smarfon), to jeszcze jak mi się wyładuje w środku miasta to będzie problem …

(daras28-82) #10

Jaki masz budżet?

(Eiji) #11

@daras28-82: Wiesz, budżet nie jest istotny (dlatego nie napisałem) póki nie płacę “za markę” i nie jest to cena typowej stacji roboczej. :slight_smile:
Mam sporo na koncie odłożone, więc nie jest to problem, ale też nie jestem jakiś rozrzutny by kupić coś 2x drożej niż powinienem.
Między innymi też dlatego napisałem, że może póki spełnia wymagania, to ekran jak największy.
No i najważniejsze żeby jakość obrazu i dźwięku była w miarę najlepsza, bo to się głównie dla mnie liczy w tym przypadku.

(daras28-82) #12

Pierwszy lepszy poleasing
http://amso.pl/search.php?filter_traits[2365]=2368&filter_node[1]=100&filter_producer=&filter_price=0-4800&filter_traits[63]=2123%2C893&filter_traits[71]=&filter_traits[59]=&filter_traits[37]=&filter_traits[42]=&filter_traits[149]=&filter_traits[146]=&filter_traits[159]=&filter_traits[106]=&filter_traits[65]=&filter_traits[118]=&filter_traits[116]=&filter_traits[104]=&filter_traits[111]=

Da się taniej u konkurencji a i stację roboczą chyba mógłbyś sobie odpuścić po dołożeniu większego monitora zewnętrznego.

(Eiji) #13

@daras28-82: ok poleasing to ciekawa opcja
albo WIndows albo nic - będę musiał sprawdzić kwestię kompatybilności tych urządzeń z Chrome OS
Swoją drogą to genialny konfigurator - widziałem już mnóstwo, ale tak rozbudowanego jeszcze nie :slight_smile:

(daras28-82) #14

Chrome OS powinien bez problemu ruszyć w wirtualnej wtedy dwa systemy idą ci na jednej maszynie, tylko dodać 2-gi monitor, a jak napisałem wcześniej prawdopodobnie będziesz miał w tym dość mocy aby zrezygnować ze stacji, oczywiście pod warunkiem wybrania czterech rdzeni.
Masz tam konfiguracje z SSD i nawet 16GB ramu.

(Eiji) #15

@daras28-82: bardzo dobrze widzę co chcesz powiedzieć, tyle że ja ani WIndowsa ani żadnej dystrybucji Linuksa nie będę tam używał
Nie jest i nie będzie to urządzenie do pracy - chyba że zaliczę do tego testowanie responsywności.
to ma być sprzęt “na kanapę” czy ew. w drodze np. pociągiem - odpalam filmik czy gierkę i nie nudzę się

Obecnie prawie-prawie Nexus 5, który posiadam mi wystarcza, ale przy odtwarzaniu tych moich filmików 1080 (i tak dalej …) wykorzystuje 100% z telefonu, nagrzewa się lekko i obniża wydajność by się nie przegrzać - ok, fajnie że taki system bezpieczeństwa działa, ale to za mało - już nie mówiąc o wielkości ekranu … - jest on dobry jako smartfon i nic poza tym.
Teraz szukam urządzenia do multimediów i gier. Stacja robocza to zupełnie inna bajka, bo będę celował w sprzęt do BigData (jeśli wiesz o co chodzi) jeśli pozwoli mi na to budżet.

Jeśli chodzi o wirtualną maszynę, to pomysł jest ok, ale realizacja już nie za bardzo. Już widzę jak wszystko to będzie działać (np. czujniki). Teraz wyobraź sobie, że gra próbuje wymusić rotację ekranu w wirtualnej maszynie, a to bardzo podstawowy przykład … Próbowałem na starym laptopie Androida x86 w wirtualnej maszynie i pierwsza lepsza gierka (wcale nie wymagająca dużo, ale właśnie wymuszająca rotację) restartowała mi wirtualną maszynę - a to nie ma być sprzęt w którym będę miał sobie “pogrzebać” - jak mi coś pójdzie “nie tak” w pociągu, to prawdopodobnie do powrotu nie będę tego używał (bo kto w wakacje miałby chęci na taką “zabawę”) … Pamiętaj też, że wirtualne maszyny nie zostały stworzone do grania. Już prędzej próbowałbym kombinować z dual-boot.