Chromecast 4K i TV Full HD

Cześć,

Ma ktoś pod ręką Chromecast 4K i możliwość podłączenia go do TV Full HD? Chodzi mi o to, czy można w Chromecast 4K wymusić na Youtube rozdzielczość 4K mimo podłączenia do ekranu Full HD. Czyli jak na PC podłączonym do monitora Full HD, gdzie na YT można wybrać 4K i PC’et przeskaluje to na Full HD.

Po co? Obraz skalowany z 4K do Full HD uzyskuje pewną subiektywnie lepszą ostrość. Może się podobać albo nie - to już zależy od odbiorcy.

Nawet nie subiektywnie tylko obiektywnie :smiley: - strumień w 4K na YouTube ma znacznie wyższą przepływność bitów (bitrate) i przez to obraz jest znacznie lepszej jakości (jest ostrzejszy). Mam monitor Full HD i różnica jest widoczna od razu. Natomiast gdy wybiorę strumień w 1440p to różnicy nie ma żadnej w stosunku do 1080p.

Czyli różnicę po prostu widać i to nie jest tylko mój odbiór.

Skoro w bieda MiBOX4K da się , to zapewne w Chromecast 4K nie będzie problemu.
Daje się na You Tube wybrać 4K i jest skalowane do FHD (mam TV FHD).
Nie da się jedynie, co oczywiste wybrać sygnału wyjściowego boxa 4K - tylko FHD mając TV FHD.

Ten myk jest nie tylko z YT ale praktycznie z każdym serwisem streamingowym - nie ma bata aby dając przepływność max. 7 Mbit/s dla filmu FullHD uzyskać dobrą jakość. To co robią te serwisy to żenada.

Dzięki o taką informację mi chodziło

A swoją drogą mibox4k wcale nie taka bieda, droższy od Chromecast 4 4k.

edit:
Ciekawostka, na to samo pytanie zadane na Google Nest Community w dziale Chromecast zero odpowiedzi, sami czytający. I niech mi ktoś powie, że to forum nie jest pomocne. Często dostaję tu odpowiedź szybciej niż na forach o ogólnoświatowych zasięgach.

Jednak, żeby do końca rozwiać twoje wątpliwości - to sama apka You Tube pozwala wybrać 2160p tylko na filmikach 30 fps…te z 60 fps da radę wybrać jedynie 1440p.
Nie wiem, może to z powodu tego, że sprawdzam na mobilnym internecie i nie jest on „demonem” prędkości.
2160p 60 fps da się wybrać na przeglądarce Firefox…jednak zacina, ale to jest winą jak napisałem wyżej słabego neta.
Na New Pipe (You Tube bez reklam) można wybrać 2160p 60 fps.
To taka doprecyzowana odpowiedź.

Dzięki doprecyzowanie. 4K i 30 fps brzmi nieźle. Zamówiłem Chromecast 4 4K, który w specyfikacji ma 4K/60. Jak będę jechał do znajomych, żeby go zainstalować to poświęcę trochę czasu na zabawę i dam znać co można z tego urządzonka wycisnąć.

Osobiście wolę oglądać treści w 60 fps nawet „tylko” w FHD - niż 30 fps 4K skalowanym w dół do FHD.
Oczywiście 4K 60 fps nawet ze skalowaniem w dól na ekranie FHD - to chyba najlepsza opcja jeśli można ją uzyskać.
Zależy dużo też od samego TV, te nowsze mają sztuczne upłynniacze, ale to już całkiem inna bajka.

Byłem, zainstalowałem, pobawiłem się. Moje wrażenia:

Nawet jeżeli macie telewizor Full HD, to warto dołożyć 90zł i kupić wersję Chromecast 4K. Youtube wygląda znaczne lepiej (trzeba wymusić 4K w ustawieniach przy filmie - tak jak na PC’cie). Jeżeli macie inne streamingi serwujące jakość 4K to one też będą lepsze (jeżeli da się tam wymusić 4K). Testowane na dosyć starym TV, który ma z 12 lat i nie obsługuje już nic sam w sobie.

Chromecast 4.0 4K zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Pilot jest chyba na Bluetooth, bo działa pod każdym kątem i również w kieszeni. Wcześniej myślałem, że pilot do Chromeacast’a to niepotrzebna zabawka ale zmieniłem zdanie. Ten pilot jest bardzo wygodny i świetnie współpracuje z Android TV. Jak dla mnie, całość reaguje lepiej i jest bardziej intuicyjna od np Tizen’a.

Youtube działa bez problemu w 4K/60 klatek/s. Można zainstalować gry ze sklepu i grać w nie pilotem. Urządzenie reaguje szybko, czuć że ma odpowiedni zapas mocy. Nie czuć tego specyficznego laga, który jest w wielu systemach Smart TV.

Pilot do MiBoxa też jest na Bluetooth - co jest mega wygodne.
Szkoda tylko, że starszy model MiBoxa 4K nie dostaje już aktualizacji, gdzie ostatnia to 9.
Ale to już normalne, że szybko kończą wsparcie, żeby pudełko było szybko złomem.

No niestety tak, ale chyba rekordowo szybko porzucane są niektóre systemy Smart TV - te wbudowane w TV.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.