Chyba problem z dyskiem?

Witam. Mam problem z dyskiem tak myślę, od jakiegoś czasu jak gram w gry to po pewnym czasie słychać pojedyncze pikniecie w stacji dysku i po paru sekundach komputer się ścina i trzeba wcisnąć reset. Po wykonaniu tej czynności następuje sprawdzanie dysku. Nie wiem czy to coś pomoże ale jest napisane tam sprawdzane DANE_E. Wczoraj zdarzyło się nawet ,że przy sprawdzaniu dysków się zacięło. Jak kiedyś komputer był w naprawie Pan, który naprawiał zamontował nam 2 dysk z większą pojemnością a ten stary zostawił jako 2 dysk. I dziś zauważyłem że ten starszy dysk we właściwościach jest napisane 0 bajtów pojemności. Ten nowy dysk Pan podzielił na 2 partycje C\ i D\ a ten 2 E\ 40GB zostawił cały. Niedawno instalowałem grę na dysku E jak jeszcze był cały 40GB to po 5min grania gra się zacinała. Grę przeinstalowałem na dysk D i przez jakiś czas było dobrze dziś zaczęło to się powtarzać. Nie wiem co robić. Nie wiem jak ale może jak bym odłączył kabelki od dysku E było by lepiej? Może format by pomógł? Komputer jest w systemie Windows XP. Do naprawy nie opłaca się go dawać bo jest dość stary i nowa część by kosztowała jak nowy komputer; Proszę o pomoc.

Z Twojego opisu wnioskuję, że problem dotyczy :

  1. Sprzętu, ale niekoniecznie dysków HDD, również karty graficznej, która nie radzi sobie z Twoją grą… i/lub

także procesora, pamięci RAM. Niektóre gry są bardzo wymagające, zwłaszcza te nowsze.

  1. Dysk E można odłączyć, ponownie podłączyć i sformatować, to mu nie zaszkodzi. (Oczywiście, przy odłączaniu wyjmij wtyczkę z gniazda).

simonides ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Przetestuj dyski programami sprawdzającymi wydajność oraz sprawdź czy masz włączony system S.M.A.R.T (czy jest obsługiwany przez Twoje dyski) i sprawdź jego parametry. SMART pierwszy ostrzega przed awarią dysku i w razie potrzeby wyłącza komputer. Jeśli to dyski ATA (szeroka, płaska taśma łącząca dyski z płytą główną) sprawdź i dociśnij wszystkie wtyczki (może taśma jest uszkodzona?) a także sprawdź czy zworki są poprawnie wpięte w dyski (opis zwykle na naklejce, na dysku). Zakładam ze dyski są podpięte na jednej taśmie więc ten na którym jest system powinien mieć zworkę na “Primary Master” bądź “Primary with Slave present” a ten stary dysk powinien być jako “Slave”.

W jaki sposób BIOS “widzi” te dyski ?? Jakie są pojemności ?? Przydałoby się zdjęcie…