Ciągła praca dysku na windows vista 64 bit

(czeper) #1

Od początku działania systemu dysk twardy ciągle pracuje. Nie jest do jakaś intensywna praca, dioda od czasu do czasu na ułamek sekundy zapala się, ale niepokoi mnie to. Wyłączyłem usługi superfetch i windows search oraz indeksowanie dysku. Co mogę jeszcze zrobić? Dysk to wd 500lpvt, raport smart ok.

(Dimatheus) #2

Hej,

Generalnie to, że czasami, okresowo dioda mruga wcale nie oznacza problemu. Ten pojawiłby się, gdyby dioda, odpowiedzialna za pracę dysku, w ogóle nie gasła. Taki problem miała właśnie Vista, ale rozwiązywała go jedna z poprawek, później zintegrowana z pierwszym Service Packiem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(aderas) #3

czeper , nie popadaj w paranoję :wink: Jeśli system jest zaktualizowany i nie tonie w niepotrzebnych śmieciach to pewnie wszystko jest w porządku. Vista musi sobie czasem “poskrobać” dyskiem, ale tak jest chyba w przypadku większości systemów operacyjnych.

(czeper) #4

Mimo to wciąż niepokoi mnie praca dysku, bo co innego jak korzysta się z zasobożernych programów i jest mało pamięci ram, a co innego jak ma się do dyspozycji 4 gb ramu i korzysta się tylko z przeglądarki, a wciąż widać i słychać jak dysk pracuje. Też tak macie na swoich laptopach z vistą? Może są jakieś aplikacje które działają w tle i ciągle korzystają z dysku? Do tej pory pracowałem na starym komputerze z xp, tam dysk pracował jak musiał, dlatego zastanawia mnie ten fakt.

(czeper) #5

Wcześniej o tym pomyślałem i wyłączyłem, no chyba że trzeba wybrać opcję wyłaczenia indeksowania dla dysku, podfolderów i plików, bo ja zaznaczyłem tylko dla dysku.

(Werniks) #6

Trzeba wybrać, niestety… Bo inaczej będzie indeksował wszystko poza plikami w głównym katalogu/folderze partycji.

(Dimatheus) #7

Hej,

Raz, że mamy do czynienia z indeksowaniem, a dwa - przeglądarka w czasie swojej pracy korzysta z dysku. Buforowane są na nim materiały wideo, ściągana grafika i mnóstwo plików tymczasowych w czasie surfowania po necie. Stąd też widać działanie dysku twardego.

PS. W nowszych modelach Toshiby nie ma już z tym problemów - są bowiem pozbawione diody informującej o korzystaniu z dysku twardego. :smiley:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(czeper) #8

Sprawdziłem jak działa dysk na innym systemie (debian), działa wtedy kiedy musi, czyli problem leży po stronie systemu. Sprawdziłem też co pokazuje monitor systemu i zauważyłem że bardzo dużo procesów wykorzystuje dysk twardy, natomiast w windows 7 było ich może 3. Wniosek jest taki że pewnie muszę przyjrzeć się głębiej temu systemowi i coś powyłączać.

(Dimatheus) #9

Hej,

A wyłączyłeś poprawnie to indeksowanie plików? Ewentualnie usługę można wyłączyć poprzez przystawkę zarządzania usługami (Uruchom -> services.msc) i wyłączasz usługę Windows Search.

Nie potwierdziłeś - posiadasz zainstalowany SP2 do systemu?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(czeper) #10

Wyłączyłem indeksowanie na wszystkich dyskach, podfolderach i plikach, windows search wyłączone, sp2 zainstalowane, i nadal to samo.

Może to coś podpowie:

th_749455746_Untitled_122_489lo.jpg

(Dimatheus) #11

Hej,

Spróbuj wykonać to samo w czasie, gdy nie masz uruchomionych żadnych aplikacji. Ze screenu wynika, że miałeś włączoną Operę; a ta, jak każda przeglądarka, w czasie pracy wykorzystuje dysk twardy do buforowania plików.

:arrow: Z jakiego antywirusa korzystasz?

Pozdrawiam,

Dimatheus