Ciągła praca wentylatora w Dell

Witam.

Od jakiś 3 miesięcy posiadam poleasingowy Dell latitude e7450. Na początku wszystko było ok chodził cicho ale od jakiegoś czasy zauważyłem, że jak oglądam jakiś filmik na youtube to wentylator zaczyna głośno/szybko chodzić. Na początku nie było tego niby problemu mogłem oglądać kilka filmików i było ok. Nawet jak wykonuje jakieś inne prace na nim to wentylator strasznie często się załącza gdzie wcześniej nie było tego problemu.
Co to może być czy da radę jakoś to rozwiązać? bo jest to strasznie denerwujące.

Pozdrawiam
Kamil

Czyszczenie komputera + wymiana pasty termo przewodzącej, termopadów?

Spracowany układ chłodzenia. Jeśli jest tam heat pipe, to pewnie czynnik wyparował.

Lapek ma dopiero 3 mesiące. Jest poleasingowy i wiem że w tych poleasingowy raczej wymieniają pasty i czyszczą przed dalszą sprzedażą.

słowo klucz raczej
Niestety musi zrobić to sam lub oddać laptopa do serwisu.

na szczęście w biznesowych dellach jest to proste jak je****e :wink:

Druga opcja jest taka, że coś ciągli mieli w tle i zużywa sporo CPU.

  1. Sprawdź w menadżerze zadań z wyłączoną przeglądarką
  2. Kiedy problem wystąpi w przeglądarce odpal wbudowany menadżer zadań przeglądarki (Shift+Esc) i zobacz, czy jakaś inna karta nie zużywa dużo CPU. Często bywa tak, że niepozorna strona otwarta gdzieś w tle, z jakiegoś powodu, zużywa np 25% CPU.

Mam wrażenie, że na włączonej przeglądarce zazwyczaj pracuje wentylator głośno.
Nie znam się za bardzo zrobiłem screen. Coś z tego wynika? wszystko robiłem na pustej stronie


Jeszcze screeny z menadżera zadań z wyłączoną przeglądarką. zrobiłem dwa bo trochę tak skaczę te procenty.

Pusta strona nie powinna zużywać 12,5% CPU (czyli np. 1 z 8 rdzeni na 100%). W menadżerze procesów posortuj malejąco po CPU, a nie pamięci, bo tak to nic nie widać sensownego.

Spróbuj obejrzeć film w innej przeglądarce, bez dodatków i żadnych dodatkowych kart.

Jeśli do zużycia CPU w tle dorzucisz jeszcze odpalony film to procesor zaczyna się grzać i wskakuje chłodzenie. Nie ma to nic wspólnego z wadą fizyczną sprzętu.

Sprawdziłem na przeglądarce edge czystej i się nie załączył wentylator odpaliłem na operze to się załączył. Wcześniej korzystałem z chrome ale zmieniłem na operę bo było to samo czyli załączał się wentylator.

Czy można to jakoś rozwiązać?

Sprawdź rozszerzenia Opery, może zaplątał się tam jakiś syf.

sprawdzałem. tylko wbudowany adblock jak rozszerzenie jest.

Cóż, ja stawiam na chłodzenie. Oddałem teraz lapka na wymianę płyty głównej i serwisant wspominał o starych heatpipe’ach. Podobnie mam w swoim Dellu - mimo, że go wyczyściłem, to wentylator wkręca się na obroty niemal nonstop. Starość nie radość.

Nawet sobie nie zdawałem sprawy, że to jest wypełnione cieczą :wink: