Ciągłe BSODy

Witam

Od jakiegoś czasu mam problemy z ciągłymi BSODami, i powoli kończą mi się pomysły…

Sprawdzałem pamięci mem testem nic nie wykazało, dysk sprawdziłem HDD Regeneratorem i nic…

Może tu mi ktoś pomoże:)

Specyfikacja kompa:

Processor : AMD Phenom II X4 955 Processor

Memory : 2048MB(Speed 1600)

Mother Board : M4N75TD

Windows Version : Microsoft® Windows Vista™ Home Premium Service Pack 2

Installation Date : 2012-07-14

Monitor : SyncMaster B1930N/BX1930N/B1955NPLUS/BX1975NPLUS

Video Adapter : NVIDIA GeForce GTX 460

Mysz i Klawiatura: Microsoft bezprzewodowe

Zasilacz: Corsair TX 650W

Zrzuty raportów robiłem przy pomocy programu BSV:

==================================================

Dump File : Mini112512-01.dmp

Crash Time : 2012-11-25 12:26:27

Bug Check String : PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA

Bug Check Code : 0x00000050

Parameter 1 : 0x8001e8bc

Parameter 2 : 0x00000001

Parameter 3 : 0x90699285

Parameter 4 : 0x00000000

Caused By Driver : ntkrnlpa.exe

Caused By Address : ntkrnlpa.exe+98339

File Description : NT Kernel & System

Product Name : Microsoft® Windows® Operating System

Company : Microsoft Corporation

File Version : 6.0.6002.18686 (vistasp2_gdr.120824-0336)

Processor : 32-bit

Crash Address : ntkrnlpa.exe+98339

Stack Address 1 : ntkrnlpa.exe+4dd94

Stack Address 2 : dxgkrnl.sys+22285

Stack Address 3 : dxgkrnl.sys+26a41

Computer Name :

Full Path : C:\Windows\Minidump\Mini112512-01.dmp

Processors Count : 4

Major Version : 15

Minor Version : 6002

Dump File Size : 156 328

==================================================

==================================================

Dump File : Mini112312-03.dmp

Crash Time : 2012-11-23 22:41:53

Bug Check String : IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Bug Check Code : 0x0000000a

Parameter 1 : 0x00000014

Parameter 2 : 0x00000002

Parameter 3 : 0x00000000

Parameter 4 : 0x82ec4022

Caused By Driver : ntkrnlpa.exe

Caused By Address : ntkrnlpa.exe+4df99

File Description : NT Kernel & System

Product Name : Microsoft® Windows® Operating System

Company : Microsoft Corporation

File Version : 6.0.6002.18686 (vistasp2_gdr.120824-0336)

Processor : 32-bit

Crash Address : ntkrnlpa.exe+4df99

Stack Address 1 : ntkrnlpa.exe+b3022

Stack Address 2 : ntkrnlpa.exe+41c18

Stack Address 3 : ntkrnlpa.exe+84eab

Computer Name :

Full Path : C:\Windows\Minidump\Mini112312-03.dmp

Processors Count : 4

Major Version : 15

Minor Version : 6002

Dump File Size : 146 768

==================================================

==================================================

Dump File : Mini112312-01.dmp

Crash Time : 2012-11-23 22:21:51

Bug Check String : KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

Bug Check Code : 0x1000008e

Parameter 1 : 0xc000001d

Parameter 2 : 0x900fb81f

Parameter 3 : 0x8c5638c0

Parameter 4 : 0x00000000

Caused By Driver : nvlddmkm.sys

Caused By Address : nvlddmkm.sys+2f281f

File Description : NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 306.97

Product Name : NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 306.97

Company : NVIDIA Corporation

File Version : 9.18.13.0697

Processor : 32-bit

Crash Address : nvlddmkm.sys+2f281f

Stack Address 1 : nvlddmkm.sys+2460e3

Stack Address 2 : nvlddmkm.sys+40993f

Stack Address 3 : nvlddmkm.sys+407dd8

Computer Name :

Full Path : C:\Windows\Minidump\Mini112312-01.dmp

Processors Count : 4

Major Version : 15

Minor Version : 6002

Dump File Size : 156 392

==================================================

Bardzo prosiłbym o jakąś radę, jeśli coś źle podałem lub zbyt mało info to oczywiście dorzucę.

Problem ze sterownikiem karty graficznej.

Albo problem ze sprzętem

Trzeba przeczyścić chłodzenie karty graficznej, np. płyn Kontakt na wiatrak, zależy jaka to karta graficzna i jakie chłodzenie

Albo problem z oprogramowaniem.

Możliwa przyczyna problemu - zainstalowałeś nowszą wersję sterownika do karty graficznej i nowsza wersja tego sterownika powoduje problemy.

Nowsza wersja sterownika mogła zostać zainstalowana automatycznie przez Windows Update, jeżeli posiadasz włączone aktualizacje automatyczne.

Jak zmienić ustawienia aktualizacji automatycznych? pytanie-dotyczace-aktualizacji-systemie-windows-t483969.html#p3049515

Co teraz zrobić? Powrócić do starszej wersji sterowników. Skoro to karta NVIDIA, to trzeba wejść na stronę nvidia.com, poszukać innej wersji sterowników i sprawdzić.

Która wersja sterowników będzie dobra? Nie ma dobrej odpowiedzi. Albo czytamy opinie na internecie, albo metoda prób i błędów (instaluję wersję X sterownika, jeżeli dalej są problemy, to sprawdzam kolejną wersję sterownika), albo jedno i drugie.

Jak znaleźć sterowniki do karty graficznej?

Pobierz, zainstaluj i uruchom GPU-Z http://www.dobreprogramy.pl/GPUZ,Progra … 16750.html, karta Graphics Card, pole Name. Przykładowo ja posiadam kartę NVIDIA GeForce GT 330M.

W tej sytuacji mogę wejść na stronę producenta karty - firmę NVIDIA http://www.nvidia.com/content/global/global.php, wybieram język, następnie z górnego menu Pomoc, potem na kolejnej stronie Więcej w części Pobierz sterowniki, określam do jakiej karty graficznej szukam sterowników i klikam Szukaj. I dalej uzyskujemy dostęp do strony skąd można ściągnąć sterowniki.

Jeżeli chodzi o ile bitów. Wiesz, jeżeli to polski Windows XP, to interesuje Cię raczej platforma 32-bitowa. Windows XP 64-bitowy jest chyba tylko po angielsku. Pole, w którym trzeba określić edycję systemu (32-bitowy czy 64-bitowy) jest istotne w zasadzie tylko w przypadku Windows Vista i Windows 7. Bo tam zaczęła niejako na dobre wchodzić platforma 64-bitowa. Nie wiem czy jest Ci to potrzebne, ale pokażę jak to sprawdzić na przykładzie Windows 7, a w Windows Vista jest chyba identycznie.

  1. Start - prawy przycisk myszy na Komputer - Właściwości

  2. W oknie, które zostanie otwarte interesuje Cię pozycja Typ systemu

Może karta graficzna przegrzewa się?

Program HWiNFO http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html ma opcję monitoringu temperatur (Monitoring - Sensor status - Logging start), i plik który zostanie utworzony otwieramy np. w Excelu i przeglądamy albo wrzucamy np. na http://www.speedyshare.com/ żeby skonsultować się z innymi.

Jako tymczasowe rozwiązanie problemu można wejść do Trybu awaryjnego - http://www.fixitpc.pl/topic/5694-start- … -safe-mode

W trybie awaryjnym nie są ładowane wszystkie sterowniki, nie jest ładowany sterownik do grafiki NVIDIA, rozdzielczość może być słaba, ale nie będzie bluescreenów na czas uporania się z problemem. Jako tymczasowe rozwiązanie proponuję Menedżer urządzeń, rozwiń gałąź Karty graficzne, prawy przycisk myszy na kartę graficzną której używasz i opcja Wyłącz. Tak - rozdzielczość będzie słaba ale może nie być bluescreenów. Sprawdź.

Witam

Dzięki za odpowiedź, i przepraszam że dopiero teraz odpisuje…

Co do grafiki to nie stwierdziłem zbytniego grzania, temperatury są w normie, wentylator także nie pracuje szybciej niż w stanie spoczynku.

Po wczorajszym sprawdzaniu kości pamięci grafiki są ok, robiłem także kilka benchmarków i też nic… Sterowniki zaintalowałem poziom starsze i problem się pojawiam, dziś lub jutro zaintaluje jeszcze starsze i zobacze.

Profilaktycznie planuje odkręcić kompa i przeczyścić grafike proca i reszte, a także dokupiłem 2 wolnoobrotowe wentylatory dla lepszego przepływu powietrza. Zastanawiam się nad pastą termoprzewodzącą

Jeżeli temperatury są w porządku to sugeruje, że karta nie grzeje się, nie brakuje jej powietrza, ale jasne - nie zaszkodzi dodatkowe chłodzenie ani pasta (kosztuje grosze). Stawiałbym na sterownik albo na psucie się karty grafiki. Może ją podkręcałeś? Jak masz możliwość to podłącz inną grafikę.

Benchmarki guzik dają. Idź do kolegi czy kogoś z rodziny, pożycz chociaż jedną kość, uruchom komputer na tej jednnej kości i dopiero będzie miał pewność, że pamięć jest dobra. Niestety sftwarowe testery RAM nie są nieomylne i zdarzają się pomyłki. Ja sam miałem przypadek, że na niby dobrych pamięciach komputer się zawieszał, a jednak po wymianie pamięci na inne zaczął działać stabilne i od tamtej pory prestałem ufać memtestowi i innemu tego typu badziewiu. Jeżeli nie masz od kogo pożyczyć to wydaje mi się, że w serwisie komputerowym powinni Ci bez problemu sprawdzić tą pamięć, ewentualnie sam sprawdź ją na jakimś innym komputerze i dla pewności obciąż go czymś, co wyciśnie z niego ostatnie poty.