Ciągle miga dioda od dysku

Ciągle miga dioda dysku jak coś oglądam jakieś video, czy to na YT czy na innych, czy to normlane? Kiedyś tak nie było.

Tak to normalne gdy zużycie dysku jest większe to ona miga ,a to że kiedyś nie migała może być spowodowane tym że dysk jest poprostu „zaśmiecony”.

Miga bardzo cały czas jak odtwarzam coś na YT lub Netflix, itp.
Obojętnie na jakiej przeglądarce, nawet po wyczyszczeniu.

Może przeglądarki przestały przechowywać buforowany fragment w RAM jak wykryją wydajny dysk SSD/NVMe.

Tak nagle by się coś przestawiło?
Zauważyłem że w tym czasie aktywność dysku jest na poziomie 10-15% ciągle coś zapisuje (jak odtwarzam coś na YouTube itd.) po czym przestaje na chwilę i po około 10 sekundach znowu.

W dzisiejszych czasach to normalne. Masa programów i procesów pracujących w tle, wiele z nich coś tam sobie zapisuje. Włącz sobie „Monitor zasobów”, zakładka „Dysk” to zobaczysz ile się dzieje.

Nie bez powodu laptopy od wielu lat nie mają diody dysku. W niektórych stacjonarkach dioda się jeszcze uchowała.

1 polubienie

Tak, tylko tak się dzieje od 4 dni, wcześniej dioda rzadko co migła, a teraz tylko i wyłącznie jak odtwarzam coś to napieprza :smiley: a w zasobach mam wtedy tylko System i przeglądarkę.

Zrób tak, jak zaproponował ci Bradlee. Będziesz wiedział co się dzieje i co dokładnie to powoduje.

W pierwszych latach XXI wieku powstał film „Idiokracy” którego akcja dotyczyła XXV wieku.
Obejrzałem, pośmiałem się i przez myśl mi nie przyszło że wystarczy mniej niż 20 lat by to na własne oczy zobaczyć.
Wiedziałem z obserwacji że funkcja 'postęp" jest funkcją malejąca.
Sądzilem jednak ze nie jest funkcją wykładniczą.

Może to być coś tak prostego, jak to że system zaczął bardziej korzystać z pliku wymiany, może jakiś proces często zapisuje na dysk. Zajrzyj do „Monitora zasobów”, zakładka „Dysk”, posortuj wg „Odczyt” w okienku „Aktywność dysku”, przyjrzyj się przez dłuższą chwilę jakie procesy pojawiają się na samej górze, potem posortuj po „Zapis” i zrób to samo.

jak pisałem już wcześniej: w tym czasie w procesach dysku mam tylko System i Przeglądarkę.

Faktycznie przeoczyłem, podaj co najczęściej pojawia się w kolumnie „Plik”.

Idiocracy

SOFTWARE.LOG1
SOFTWARE.LOG2

te dwa najczęściej na zmianę.

Ktoś wreszcie dostrzegł.

W nich sa rejestrowane zmiany w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\Software
Z twojego opisu wynika ze częste. Pytanie jak częste bo to ze będa wynika z systemowego procesu Registry ( Widzisz go w zakładce procesy, menedżer zadań)
Jeśli sa problemy z non stop działajacym dyskiem, dobrym sposobem na sprawdzenie jest tzw. Czysty rozruch. Poszukaj w sieci co to takiego i „jak to sie je”.

Wygląda jakby coś pisało do rejestru. Uruchom Monitor procesu - Sysinternals | Microsoft Learn i zobacz czy coś cały czas zapisuje do rejestru. Tu podobny temat: windows - What is the purpose of config\Software.log - Super User

Ciekawe czy ktoś dostrzegł inny błąd.

Takie czasy - idiokracja :upside_down_face:

Ciekawe czy ktoś dostrzegł 3 błąd.