Ciągłe przestawianie zegara systemowego

Witam!

Od jakiegoś tygodnia posiadam dość irytujący problem z zegarem systemowym W7. Po każdym uruchomieniu systemu zegar przestawia się na jakieś dziwne godziny i daty, które oscylują +/- 5 dni w okolicy aktualnej daty. Próbowałem zlokalizować problem, lecz mimo przeskanowania HiJackThis-em, antywirusem (MSE) i programem anty-spyware, które niczego nie znalazły, nie udało mi się odnaleźć przyczyny tego dziwactwa. Dodam jeszcze, że na drugim systemie (Ubuntu 12.04) zegar się nie przestawia, więc nie jest to raczej problem z rozładowaną baterią CMOS. Bardzo proszę o jakieś wskazówki, ponieważ ciągłe przestawianie czasu/aktualizowanie go z internetu jest uciążliwe.

Pozdrawiam

Odłącz połączenie z internetem i uruchom Ubuntu. Prawdopodobnie lepiej na nim działa aktualizowanie czasu i nie zauważasz przestawiania.

Na 99% winna jest słaba bateria. Jej koszt wynosi poniżej 10 zł.

Powiedz jeszcze, że to był Spybot Search&Destroy, to już zupełnie rozłożysz na łopatki osoby obeznane w temacie :wink: - zarówno ten jak i HiJackThis są programami, które jadą na swojej wyrobionej renomie w przeszłości - na obecne czasy będąc narzędziami całkowicie bezużytecznymi , wręcz utrudniającymi pracę (jak chociażby niekorzystna modyfikacja pliku hosts ).

@Cedar,

Pozwolę się nie zgodzić - słaba bateria resetowałaby datę/godzinę do pierwotnej wartości CMOS-u a nie o jakieś losowe +/- 5 dni.

Poza tym trzeba odciąć płytę główną kompletnie od zasilania (np. wyłączając listwę przepięciową - chyba, że baaardzo stary komp wchodzi w rachubę).

@bartekmp

Sprawdzałeś, co masz w autostarcie ? Spróbuj wyłączyć kompa i uruchom system w trybie awaryjnym.

Napisz, jaki jest efekt.

Sprawdź p/w porady.

Ostatecznie możesz zainstalować Atomic Clock Sync 3.0

Tylko 0,38 MB.

Więcej:

http://translate.google.pl/translate?hl … md%3Dimvns

Jeżeli masz system 64 bit. może nie działać ale warto sprawdzić…

Kiedyś go używałem i był w języku polskim - obecnie nie wiem.

Zgodzić się nie musisz, Twoja sprawa. To co powyżej, napisałem na podstawie swoich kilkukrotnych spostrzeżeń na różnych komputerach.

SpyBota nie używam, był to bodajże program SuperAntiSpyware, nie wiem czy jest on dobry, taki znalazłem na dobrychprogramach :slight_smile:

Program Atomic Clock Sync niestety nie działa, wyrzuca mi, że nie znaleziono modułu, Windows 64-bitowy jest.

W autostarcie mam same niewinne programy typu Steam, last.fm, dropbox i nic poza tym, sprawdzałem już tę sekcję i niczego niepokojącego nie znalazłem. W trybie awaryjnym zegar również się przestawia.

Co do baterii CMOS to jestem zupełnie tego świadom, że jej rozładowanie oznacza przywrócenie danych fabrycznych w BIOSie, włącznie z zegarem systemowym, dlatego tę możliwość już odrzuciłem :).

Dodatkowo - na Ubuntu po odłączeniu połączenia sieciowego zegar nie przestawił się, mimo 5-krotnego uruchamiania ponownego, raz nawet w odstępie 24 godzin :). Całkowicie nie rozumiem tego przestawiania czasu…

Aktualnie, gdy piszę ten post, wyświetla mi się taki czas: http://screenshooter.net/0838025/ufrflnj.

EDYCJA:

Na razie spróbuję rozwiązania poprzez Harmonogram zadań, w którym edytowałem zadanie synchronizacji czasu, zmieniając wartość domyślną na synchronizację przy każdym uruchomieniu. Zobaczę, czy będą jakieś efekty. Jak na razie, bardzo dziękuję wam wszystkim za pomoc :).

Przy pewnym napięciu progowym objawy często są takie jak opisałeś. Za pamięć ustawień Biosu odpowiada całkowicie inny układ, wcale nie związany z zegarem i to on może “wariować” przy niskim napięciu baterii a ustawienia Biosu będą bez zmian.

Hmm, Khmm… a sprawdzałeś w jakiej strefie czasowej Ty w ogóle jesteś ? … pod Windowsem, rzecz jasna.

Sprawdź to przy wyciągniętym kabelku od neta.

Dobra strefa, UTC +1. Niestety problem nadal jest, ale obszedłem go synchronizacją przy każdym uruchomieniu z opóźnieniem 1 minuty, bo inaczej nie chciało się synchronizować. I działa jak na razie.

Jaki masz komputer? Poszukałem trochę:

http://google.pl/search?q=randomly+chan … e+windws+7

I głównie osoby z laptopami mają z tym problem.