Ciągłe przestawianie zegara systemowego

(Bartoslaff) #1

Witam!

Od jakiegoś tygodnia posiadam dość irytujący problem z zegarem systemowym W7. Po każdym uruchomieniu systemu zegar przestawia się na jakieś dziwne godziny i daty, które oscylują +/- 5 dni w okolicy aktualnej daty. Próbowałem zlokalizować problem, lecz mimo przeskanowania HiJackThis-em, antywirusem (MSE) i programem anty-spyware, które niczego nie znalazły, nie udało mi się odnaleźć przyczyny tego dziwactwa. Dodam jeszcze, że na drugim systemie (Ubuntu 12.04) zegar się nie przestawia, więc nie jest to raczej problem z rozładowaną baterią CMOS. Bardzo proszę o jakieś wskazówki, ponieważ ciągłe przestawianie czasu/aktualizowanie go z internetu jest uciążliwe.

Pozdrawiam

(Cedar) #2

Odłącz połączenie z internetem i uruchom Ubuntu. Prawdopodobnie lepiej na nim działa aktualizowanie czasu i nie zauważasz przestawiania.

Na 99% winna jest słaba bateria. Jej koszt wynosi poniżej 10 zł.

(majcovsky) #3

Powiedz jeszcze, że to był Spybot Search&Destroy, to już zupełnie rozłożysz na łopatki osoby obeznane w temacie :wink: - zarówno ten jak i HiJackThis są programami, które jadą na swojej wyrobionej renomie w przeszłości - na obecne czasy będąc narzędziami całkowicie bezużytecznymi , wręcz utrudniającymi pracę (jak chociażby niekorzystna modyfikacja pliku hosts ).

(Azi) #4

@Cedar,

Pozwolę się nie zgodzić - słaba bateria resetowałaby datę/godzinę do pierwotnej wartości CMOS-u a nie o jakieś losowe +/- 5 dni.

Poza tym trzeba odciąć płytę główną kompletnie od zasilania (np. wyłączając listwę przepięciową - chyba, że baaardzo stary komp wchodzi w rachubę).

@bartekmp

Sprawdzałeś, co masz w autostarcie ? Spróbuj wyłączyć kompa i uruchom system w trybie awaryjnym.

Napisz, jaki jest efekt.

(XMan) #5

Sprawdź p/w porady.

Ostatecznie możesz zainstalować Atomic Clock Sync 3.0

Tylko 0,38 MB.

Więcej:

http://translate.google.pl/translate?hl … md%3Dimvns

Jeżeli masz system 64 bit. może nie działać ale warto sprawdzić…

Kiedyś go używałem i był w języku polskim - obecnie nie wiem.

(Cedar) #6

Zgodzić się nie musisz, Twoja sprawa. To co powyżej, napisałem na podstawie swoich kilkukrotnych spostrzeżeń na różnych komputerach.

(Bartoslaff) #7

SpyBota nie używam, był to bodajże program SuperAntiSpyware, nie wiem czy jest on dobry, taki znalazłem na dobrychprogramach :slight_smile:

Program Atomic Clock Sync niestety nie działa, wyrzuca mi, że nie znaleziono modułu, Windows 64-bitowy jest.

W autostarcie mam same niewinne programy typu Steam, last.fm, dropbox i nic poza tym, sprawdzałem już tę sekcję i niczego niepokojącego nie znalazłem. W trybie awaryjnym zegar również się przestawia.

Co do baterii CMOS to jestem zupełnie tego świadom, że jej rozładowanie oznacza przywrócenie danych fabrycznych w BIOSie, włącznie z zegarem systemowym, dlatego tę możliwość już odrzuciłem :).

Dodatkowo - na Ubuntu po odłączeniu połączenia sieciowego zegar nie przestawił się, mimo 5-krotnego uruchamiania ponownego, raz nawet w odstępie 24 godzin :). Całkowicie nie rozumiem tego przestawiania czasu…

Aktualnie, gdy piszę ten post, wyświetla mi się taki czas: http://screenshooter.net/0838025/ufrflnj.

EDYCJA:

Na razie spróbuję rozwiązania poprzez Harmonogram zadań, w którym edytowałem zadanie synchronizacji czasu, zmieniając wartość domyślną na synchronizację przy każdym uruchomieniu. Zobaczę, czy będą jakieś efekty. Jak na razie, bardzo dziękuję wam wszystkim za pomoc :).

(Cedar) #8

Przy pewnym napięciu progowym objawy często są takie jak opisałeś. Za pamięć ustawień Biosu odpowiada całkowicie inny układ, wcale nie związany z zegarem i to on może “wariować” przy niskim napięciu baterii a ustawienia Biosu będą bez zmian.

(Azi) #9

Hmm, Khmm… a sprawdzałeś w jakiej strefie czasowej Ty w ogóle jesteś ? … pod Windowsem, rzecz jasna.

Sprawdź to przy wyciągniętym kabelku od neta.

(Bartoslaff) #10

Dobra strefa, UTC +1. Niestety problem nadal jest, ale obszedłem go synchronizacją przy każdym uruchomieniu z opóźnieniem 1 minuty, bo inaczej nie chciało się synchronizować. I działa jak na razie.

(soanvig) #11

Jaki masz komputer? Poszukałem trochę:

http://google.pl/search?q=randomly+chan … e+windws+7

I głównie osoby z laptopami mają z tym problem.