Ciągle się zawiesza


(Trol94) #1

Witam! No więc od kilku dni komputer sam się zacina, czasami od razu przy ładowaniu systemu (mam win 7), czasami przy słuchaniu muzyki, gdy wszystko fajnie, leci nutka a tu nagle "grrrrrrr" w głośniku, zdarzylo sie rowniez ze ekran sie "zmroził" przy graniu w rózne gru. Oczywiście po tym juz nic mi nie pozostaje do roboty jak wyłączenie komputera przyciskiem 'reset', poniewaz moglbym tak caly dzien czekac a i tak się nie odwiesi... Czasami pojawia się też bluescreen.


(IPSEN) #2

 

Uruchom-CrystalDiskInfo - wersje portable, zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]) pokaż  okno z programu wszystkie parametry. Screeny daj na  zewnętrzny serwer a na forum podajesz  link
http://www.otofotki.pl/


(Longhorn2009) #3

Spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne w BIOS. Przyczyny twoich zacinek mogą być różne. W starszych komputerach powodem może być uszkodzona pamięć RAM (jeśli masz możliwość sprawdź na innych).


(Trol94) #4

IPSEN, zaraz sprawdzę.

 

Loghorn2009, już przywracałem ustawienia fabryczne w BIOS’ie. Komputer mam niecałe 4 lata.

http://scr.hu/3eg7/8v1to

 

http://scr.hu/3eg7/u7285

 

Może być scr’hu? Też serwer zewnętrzny a mi tutaj łatwiej po prostu.


(IPSEN) #5

Dysk posiada niestabilne sektory, można je wyzerować i zremapować-Jak usunąć bad sektory i wolne sektory program dla zaawansowanych (zerowanie powoduje bezpowrotną utratę danych)


(adam9870) #6

Wykonaj jak najszybciej kopię zapasową ważnych danych z komputera na inny nośnik - np. płyty CD/DVD, pendrive itp.

Zastanów się nad wymianą dysku, bo ten który masz psuje się i może to nastąpić jutro, za tydzień, za miesiąc lub później.

Proponuję, abyś regularnie wykonywał kopie bezpieczeństwa, również po wymianie dysku.

 


(Trol94) #7

Ok, dzięki. Mógłbyś mi polecić jakiegoś niedrogiego twardziela?


(adam9870) #8

Na przykład: https://www.morele.net/dysk-seagate-1tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st1000dm003-432403/

Polecam zastanowić się nad: https://www.morele.net/dysk-western-digital-black-3-5-1tb-sata-600-7200rpm-64mb-cache-wd1003fzex-616526/ponieważ mają 60 miesięcy gwarancji producenta.

 

Możesz przenieść dane z jednego dysku na drugi w ten sposób, że:

  • podłącz do komputera oba dyski

  • na nowym dysku nie twórz żadnych partycji po zakupie

  • uruchom komputer z poziomu CloneZilla z opcją klonowania z dysku na dysk (device to device), przy czym wybierz tryb expert i zaznacz opcję rescue, dzięki której proces będzie kontynuowany jeśli program natrafi na uszkodzony sektor na dysku. Pomiń wszelkie sprawdzania. Jeżeli prawidłowo wybierzesz dysk źródłowy i docelowy to wszystko pójdzie dobrze. Opis tutaj: http://clonezilla.org/show-live-doc-content.php?topic=clonezilla-live/doc/03_Disk_to_disk_clone

  • odłącz stary dysk, pozostaw podłączony nowy dysk


(Trol94) #9

No dobra, dzięki. Temat do zamknięcia.