Ciągłe używanie zawnętrznego dysku

Witam Was, kupiłem sobie dysk zewnętrzny i chyba wpadam w lekkie paranoje;) Trzymam na nim olbrzymią bibliotekę iTunes z muzyką którą odtwarzam często w okolicach 10, 11 godzin dziennie. Dysk zewnętrzny cały czas pracuje, jest dość ciepły. Rozumiem, że nie robię niczego niepoprawnego? Dyski zewnętrzne mogą być przez tyle godzin w ciągłym użyciu? Czy powinny być raczej do składowania danych jako magazyn i rzadziej używane? Bądź pytanie teoretyczne, postawienie systemu na takim dysku i korzystanie wpłynie w jakiś widoczny sposób na żywotność?

Dysk zewnętrzny to taki sam dysk jak dysk wewnętrzny, tylko na zewnątrz obudowy. Jeżeli dyskowi wewnętrznemu nie przeszkadza praca długotrwała, to i zewnętrzny nie powinien mieć problemów.

Jedyne problemy to uszkodzenia mechaniczne, drgania, rzucanie, upadki, zalania, złe zasilanie i takie tam :wink:

Co do pytania teoretycznego - Windows nie potrafi w ogóle zainstalować się na dysku podłączonym przez USB (standardowo, da się wymusić) oraz chyba eSATA/Firewire.

Dzięki za odpowiedź…Co do skoków napięcia/braków prądu, czy w pesymistycznym wariancie dysk może zostać fizycznie uszkodzony? Ewnetualnie polecasz coś jako ochronę? Jakąś dobrą listwę/coś innego? Zależy mi na bezpieczeństwie danych bo jakbym utracił 1,5 TB muzyki którą zgrywałem przez kilka lat to bym zawału dostał chyba…

aaa i jeszcze warto od czasu do czasu monitorować temperature dysku najlepiej gdy nie przekracza 55 Stopni bo wtedy Elektronika cierpi

im mniejsza temp. Dysku tym lepiej.

Zainstalowałem WD SmartWare który był dostępny na dysku i ma opcję monitorowania temperatury. Co prawda pokazuje tylko “temperatura: ok” ale gdy zrobi się za gorąco to ma zacząć mrugać :wink:

Do ochrony dysku przed skokami napięcia albo jakaś dobra listwa przeciwprzepięciowa, albo jeżeli stać Cię na to i na prawdę aż tak martwisz się o to wszystko to dobry UPS zabezpieczy Cię najlepiej (ale DOBRY z odpowiednią redukcją skoków napięcia itd a nie jakiś szajs z akumulatorem tylko po to żeby podtrzymać napięcie jak prąd siądzie w domu).

zainwestuj w raid jeżeli zależy ci na bezpieczeństwie danych, dwa dyski 1TB to koszt około 370zł, to nie jest dużo jeżeli faktycznie ta muzyka jest dla ciebie taka ważna.