Ciągłe używanie zawnętrznego dysku


(Maciej Oleksyk) #1

Witam Was, kupiłem sobie dysk zewnętrzny i chyba wpadam w lekkie paranoje;) Trzymam na nim olbrzymią bibliotekę iTunes z muzyką którą odtwarzam często w okolicach 10, 11 godzin dziennie. Dysk zewnętrzny cały czas pracuje, jest dość ciepły. Rozumiem, że nie robię niczego niepoprawnego? Dyski zewnętrzne mogą być przez tyle godzin w ciągłym użyciu? Czy powinny być raczej do składowania danych jako magazyn i rzadziej używane? Bądź pytanie teoretyczne, postawienie systemu na takim dysku i korzystanie wpłynie w jakiś widoczny sposób na żywotność?


(mktos) #2

Dysk zewnętrzny to taki sam dysk jak dysk wewnętrzny, tylko na zewnątrz obudowy. Jeżeli dyskowi wewnętrznemu nie przeszkadza praca długotrwała, to i zewnętrzny nie powinien mieć problemów.

Jedyne problemy to uszkodzenia mechaniczne, drgania, rzucanie, upadki, zalania, złe zasilanie i takie tam :wink:

Co do pytania teoretycznego - Windows nie potrafi w ogóle zainstalować się na dysku podłączonym przez USB (standardowo, da się wymusić) oraz chyba eSATA/Firewire.


(Maciej Oleksyk) #3

Dzięki za odpowiedź…Co do skoków napięcia/braków prądu, czy w pesymistycznym wariancie dysk może zostać fizycznie uszkodzony? Ewnetualnie polecasz coś jako ochronę? Jakąś dobrą listwę/coś innego? Zależy mi na bezpieczeństwie danych bo jakbym utracił 1,5 TB muzyki którą zgrywałem przez kilka lat to bym zawału dostał chyba…


(Ocxxxx) #4

aaa i jeszcze warto od czasu do czasu monitorować temperature dysku najlepiej gdy nie przekracza 55 Stopni bo wtedy Elektronika cierpi

im mniejsza temp. Dysku tym lepiej.


(Maciej Oleksyk) #5

Zainstalowałem WD SmartWare który był dostępny na dysku i ma opcję monitorowania temperatury. Co prawda pokazuje tylko “temperatura: ok” ale gdy zrobi się za gorąco to ma zacząć mrugać :wink:


(Pharun) #6

Do ochrony dysku przed skokami napięcia albo jakaś dobra listwa przeciwprzepięciowa, albo jeżeli stać Cię na to i na prawdę aż tak martwisz się o to wszystko to dobry UPS zabezpieczy Cię najlepiej (ale DOBRY z odpowiednią redukcją skoków napięcia itd a nie jakiś szajs z akumulatorem tylko po to żeby podtrzymać napięcie jak prąd siądzie w domu).


(sadaj72) #7

zainwestuj w raid jeżeli zależy ci na bezpieczeństwie danych, dwa dyski 1TB to koszt około 370zł, to nie jest dużo jeżeli faktycznie ta muzyka jest dla ciebie taka ważna.