Ciągłe wybudzanie się dysku HDD w laptopie

Sprawdź, co Ci szkodzi.

http://postimg.org/image/qowwipk27/

zobacz w zdarzeniach systemowych co zainstalowaś w czwartek… 8)

Hej,

Pisałeś, że zmieniałeś w ustawieniach zasilania wyłączanie się dysków. A czy przypadkiem nie masz zainstalowanych jakiś programów do zarządzania zasilaniem ze stajni producenta laptopa. Wiem, że zarządzanie w Asusach było bardzo fatalne i nie chciało pamiętać ustawień - kasowało się przy każdym ponownym uruchomieniu systemu. Jedynym lekarstwem było usunięcie całkowite programu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

 

System postawiony na czysto, bez tego całego syfu producenta. Pierwsze co zrobiłem po zakupie laptopa to format i instalacja czyściutkiego systemu.

Hej,

 

Czyli nie masz w systemie żadnych aplikacji producenta sprzętu?

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie. Nic takiego nie mam. Temat nadal aktualny.

Hej,

  • Grzebałeś w zaawansowanych ustawieniach opcji zasilania? Jeśli tak, to zapisywałeś zmiany?
  • Sterowniki do chipsetu płyty głównej zainstalowane?
  • Próbowałeś zmieniać ustawienia AAM/APM dla dysku, na przykład przy pomocy programu CrystalDisk?
    Pozdrawiam,

Dimatheus

Dzięki za zainteresowanie tematem :wink:

 

Sterowniki mam wszystkie zainstalowane. Nie grzebałem w żadnych ustawieniach, wszystko stockowe. W jaki sposób ustawić AAM/APM tak by było dobrze?

Hej,

Generalnie oba suwaki wypadałoby przestawić na najbardziej skrajną prawą pozycję - czyli na Performance (FEh).

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ciekawą rzecz zauważyłem. Otóż opcja AAM w ogóle była wyłączona, natomiast APM było ustawione w połowie. Czy ustawienie obu opcji na maksymalną wydajność może wpłynąć na zużycie dysku? 

 

Potestuje teraz, czy dysk będzie się wyłączać.

 

P.S. Ustawienia za każdym razem przywracają się do stanu początkowego… http://imgur.com/NP4x1sB Jak wymusić zapisanie się ich na zawsze?

Hej,

 

Niestety tak - dysk w czasie, gdy nie będzie używany, nadal będzie obracał talerze. Nie będzie przechodził on też w tryb uśpienia.

 

Próbowałeś uruchomić program z uprawnieniami administratora, czyli poprzez polecenie Uruchom jako administrator z menu kontekstowego? Czy po zmianie wartości klikałeś przycisk Włącz?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, uruchamiałem i po zmianie wartości używałem opcji Włącz. Niestety bez powodzenia.

 

Dodanie programu do autostartu też nie pomaga :confused:

Hej,

Spróbuj narzędzia opisanego w tym artykule.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ten programik tak jakby widzi tylko dysk SSD i to dla niego zmienia ustawienia :confused:

Hej,

No to niewiele chyba z tym fantem da się już zrobić. Ewentualnie spróbuj odpiąć dysk WDC, uruchom system, następnie wyłącz i wsadź ponownie.

Dla pewnych dysków był program, który powodował wydłużanie czasu usypiania się dysku, ale z tego, co widzę, nie współpracuje on z Twoim dyskiem. http://www.cdrinfo.pl/download/1252121519

Pozdrawiam,

Dimatheus

No nic, dzięki wielkie za pomoc. Przynajmniej wiem w czym tkwi problem oraz wiem w jaki sposób przynajmniej chwilowo wyłączyć usypianie dysku.

Raz jeszcze dzięki! :wink:

Hej,

A próbowałeś powyższego? Może chwilowe wywalenie dysku spowoduje jakieś zmiany w ustawieniach?

Pozdrawiam,

Dimatheus