Ciągłe wybudzanie się dysku HDD w laptopie


(Żelek) #1

Witam.

 

Posiadam w swoim laptopie dysk SSD w głównej kieszeni, oraz dysk HDD w kieszeni zastępującej napęd DVD. Do tej pory wszystko było pięknie. Od wczoraj zauważyłem, że np. przy przeglądaniu stron jak klikam na coś na stronie to następuje zwiecha, uruchamia się dysk HDD i to co kliknąłem się otwiera. Tak samo się dzieje jak na przykład próbuje przenieść ikonkę na pulpicie w inne miejsce. Nie wiem po co zaczął się odpalać ten drugi dysk, skoro nic nie jest na nim zainstalowane. Cały system i programy są na SSD, a teraz cała idea SSD legła w gruzach bo i tak HDD musi się odpalić by komputer mógł coś zrobić. Bez sensu.

 

Jakieś pomysły?


(JNJN) #2

Może zawirusowany?

 

Wyjmij HDD i sprawdź jak pracuje system.

 

Wrzuć oba smarty z najnowszego HD Tune, opcja health - screeny.


(Żelek) #3

O wirusach nie ma mowy raczej.

 

Wszystko fajne tylko nie wiem dlaczego HD Tune nie pokazuje mi smartów…z żadnego dysku.

 

Nie mam na razie możliwości wyjęcia tego dysku HDD. Dopiero jutro, bo nie dysponuje tak malutkim śrubokrętem by go odkręcić.

 

Mam wrażenie, że to wina pliku stronicowania: http://imgur.com/uV5hC9N Program Picpick jest zainstalowany na SSD, a przy próbie jego włączenia coś się dzieje na HDD.


(falcon89) #4

Pobierz CrystalDiskInfo portable, wypakuj i uruchom, zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), zrób zrzut ekranu (całe okno programu), umieść na http://postimage.org/ i podaj link na forum.


(Żelek) #5

Tutaj wyniki z CrystalDiskInfo -> http://postimg.org/gallery/28rpu4yc/

Dwa screeny są z SSD, bo się wszystkie pozycje ze Smarta nie zmieściły na jednym screenie.


(Jjoasz) #6

poniekąd masz racje… raz, że system ‘fabrycznie’ przydziela plik na wszystkich partycjach, dwa że robi to dynamicznie, a więc w różnych miejscach na talerzach HDD, a więc mocno zdefragmentowany

 

solucja jest prosta - albo przydzielić stałe miejsce na HDD i go nie usypiać, albo na SSD…


(Żelek) #7

Duży musi być ten plik? Bo na SSD krucho z miejscem jest i tak. Ewentualnie jak zmusić HDD by nie przechodził w stan uśpienia?


(Jjoasz) #8

panel kontrolny -> opcje zasilania…


(JNJN) #9

Wklej screeny jeszcze raz i poprawnie lub edytuj post.


(Żelek) #10

clockwork problem w tym, że to nie rozwiązuje problemu. Dysk nadal idzie spać. Tak miałem z tym dyskiem od zawsze, nawet jak nie miałem SSD,

 

Łukash Żadnego RAID’a :stuck_out_tongue:

 

JNJN coś się pochrzaniło. Nowy link tutaj i w tamtym poście: http://postimg.org/gallery/28rpu4yc/


(Jjoasz) #11

masz jakies oprogramowanie do kieszeni z HDD?

SMART pokazuje niewiarygodną liczbę start/stop oraz parkowania głowicy - jeśli w systemie masz wszystko ustawione prawidłowo, to obwiniałbym kontroler w kieszeni

 

ps. a jak w opcjach zasilania wyglada napęd CD? być moze oprogramowanie laptopa odlącza zasilanie traktując kieszeń jak napęd…


(Żelek) #12

Nie mam żadnego programu do tej kieszeni. Z resztą nie słyszałem by takie kieszenie miały jakieś oprogramowanie. Fakt faktem, że na tym HDD trzymam różne pliki, filmy, muzykę i za każdym razem jak coś włączam to dysk się uruchamia. Dziwne jest to, że ten problem występuje od czwartku…No i zależy co rozumiesz przed odpowiednie ustawienie w systemie :wink:


(JNJN) #13

WD OK - choć miał jakiś wstrząs lub możliwe, że to wibracje - parametr BF.

 

SSD smart podaje bzdury? Pobierz to narzędzie i sprawdź go:

 

http://www.kingston.com/pl/support/technical/sandforce_ssd_toolbox.aspx

 

Ile Ci wolnego miejsca zostało na SSD?, bo może tu problem?


(Żelek) #14

Screen z tego programiku: http://postimg.org/image/nxd6ko31d/


(JNJN) #15

Smarty OK -  to diabli wiedzą co to?

 

Trzeba wyjąć HDD i test bez niego.


(Żelek) #16

Przed napisaniem tego tematu, zdefragmentowałem dysk systemowym narzędziem. Defragmentacja była na poziomie 13%. Mogło to mieć wpływ na takie wybudzanie? Teraz tak jakby problem nieznacznie ucichł? A ten plik stronicowania? Może go przenieść w całości na SSD?

 

Dysk wyjmę najwcześniej jutro popołudniu jak będę mieć dostęp do narzędzi.


(Jjoasz) #17

SMART może kłamać… 

OCZ_smart.jpg

 

 

ps. prawdą jedynie jest 3.5 roku działania non-stop, poniżej 300 start/stop i po 10TB danych zapisanych i odczytanych, czyli górny panel :sunglasses:


(Żelek) #18

 

W opcjach zasilania nie ma nic o napędzie, albo ja nie ogarniam systemu co jest możliwe.


(JNJN) #19

Sprawdź jeszcze temperatury wszystkiego.


(Żelek) #20

Temperatury są okej. Miesiąc temu jak wrzucałem do laptopa SSD to sprzęt został wyczyszczony włącznie z wymianą pasty. I wszystko do czwartku było dobrze.