Ciągłe zawieszanie komputera

Witam

Mój komputer od pewnego czasu całkowicie się zawiesza. Jedynym sposobem na ponowne uruchomienie jest odłączenie go z prądu. Niestety bardzo często po takim zawieszeniu komputer w ogóle nie wstaje czyli nie wyświetlają się bios, ekran jest czarny, dioda od dysku ciągle się świeci. Nie ma reakcji nawet po naciśnięciu przycisku reset. Również, że nie ma tego specyficznego dźwięku (bip) który jest zwykle podczas włączania komputera. Wszystkie wiatraczki działają. Żaden kondensator na płycie głównej nie jest wypukły. Temp procesora jest w normie więc to nie jest raczej wina procesora. Komputer nie był podkręcany.

Kolejnym symptomem jest to że jeżeli już uda się włączyć komputer to po pewnym czasie np. słuchając muzyki dźwięk staje się rozciągnięty (podobny efekt jak przy wciąganiu kasety magnetofonowej). Dotyczy to wszystkich dźwięków. Sprawdzałem już kości RAM, kartę graficzną, one na pewno są dobre. Procesor raczej też. Nie mam pewności co do dysku twardego choć jeżeli był by uszkodzony to w ogóle by nie działał. Sprawdzałem czy ma jakieś uszkodzone sektory. Okazało się ,że nie.

I tu ma dylemat, czy to wina płyty głównej, czy może za słabego zasilacza?

Dodam również że komputer na tej samej konfiguracji działał bezproblemowo od 2007 r. na tym samym zasilaczu.

Czy możliwe jest że zasilacz się zużył i już nie wyrabia?

Czy może płyta główna uległa jakiej awarii?

Konfiguracja komputera:

Płyta główna:

Typ procesora DualCore AMD Athlon 64 X2, 2000 MHz (10 x 200) 3800+

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-K8N-SLI (2 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Mikroukład płyty głównej nVIDIA nForce4 SLI, AMD Hammer

Pamięć fizyczna 1536 MB (PC3200 DDR SDRAM)

Karta dźwiękowa Realtek ALC850 @ nVIDIA nForce4 SLI (CK8-04) - Audio Codec Interface

Dysk fizyczny WDC WD3200KS-00PFB0 ATA Device (298 GB, IDE)

Właściwości procesora:

Wersja AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 3800+

Bieżąca częstotliwość taktowania 2000 MHz

Typ Central Processor

Wartość napięcia 1.4 V

Oznaczenie gniazda Socket 939

Nazwa kodowa Manchester

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-K8N-SLI (2 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Mikroukład płyty głównej nVIDIA nForce4 SLI, AMD Hammer

Taktowanie pamięci 3-4-4-8 (CL-RCD-RP-RAS)

DIMM1: GR400D64L3/512 512 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-4-4-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz) (2.0-3-3-6 @ 133 MHz)

DIMM2: GR400D64L3/1G 1 GB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz) (2.0-2-2-6 @ 133 MHz)

Karta wideo Gigabyte Radeon X1600 Pro

Nazwa kodowa procesora graficznego RV530 (PCI Express x16 1002 / 71C2, Rev 00)

Częstotliwość taktowania układu graficznego 500 MHz (oryginalny: 500 MHz)

Częstotliwość taktowania pamięci 392 MHz (oryginalny: 400 MHz)

Zasilacz 300 W jakiejś nieznanej mi firmy.

Sprawdź zasilacz, skoro nieznanej firmy to z 300W masz pewnie koło 200W. Jak masz możliwość to pożycz od kogoś zasilacz o mocy ok. 500W i przetestuj układ. JA bym go puścił na 24 godziny jak nic się nie wydarzy masz powód problemu.

To jednak zasilacz mógł stracić na mocy przez te lata?

Dodam jeszcze że teraz pisze właśnie z tego komputera. Nic się nie dziwnego nie dzieje, chodzi już z 2 godziny. Po raz pierwszy się spotykam z takimi “anomaliami”.

Sprawdziłeś czy komputer się nie przegrzewa?

Chodzi mi o temperatury cpu i gpu pod obciążeniem.

skorzystaj np. z programu occt.

Sprawdzałem, temperatury są w normie. Tym bardziej że zawieszenia lub problemy z dźwiękiem są przy normalnej pracy bez obciążenia np. przy korzystaniu z internetu. Czasami nawet po załadowaniu się sytemu po paru sekundach następuje całkowite zawieszenie.

Spróbuj pożyczyć od kogoś markowy zasilacz i przetestuj, czy na pożyczonym będzie to samo. Jeżeli naprawdę nie masz dostępu, pozostaje przetestować kości Memtestem. Możesz jeszcze wrzucić z programu HD Tune zakładke S.M.A.R.T tutaj na forum i przeskanować (zakładka “Error Scan”, ważne by było to w trybie normalnym a nie “Quick Scan”) :slight_smile:

Wymiana zasilacza na mocniejszy nic nie dała ale okazało się że gdy komputer się zawiesi wystarczy delikatnie uderzyć w obudowę i odwiesza się.