Ciasteczka "cookies" - jaką pełnią fukncję?

Witam,

Może moje pytanie wyda się trywialne, ale ostatnio miałem problemy z przeglądarką internetową (Mozilla Firefox) a dokładnie z wyświetlaniem niektórych stron internetowych i porady, które uzyskałem, właściwie dotyczyły tego samego - skasowania ciasteczek (plików “cookies”). Rzeczywiście pomogło, ale zacząłem się tak głębiej nad tym zastanawiać (jestem laikiem komputerowym :wink: ) i mam kilka pytań:

  1. Jaką funkcję pełnią ciasteczka?

  2. Czy należy je regularnie usuwać, aby przeglądarka funkcjonowała sprawnie?

  3. Czy też mogą się gromadzić, gromadzić i gromadzić a to i tak nie ma żadnego znaczenia?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

  1. Mi się wydaje że one “pamiętają” ustawienia hasła itd… bo jak je wykasowałem to nie miałem zapamiętanych loginów, haseł, ustawień rożnych.

  2. Jak je będziesz usuwał to się skasuje to co napisałem w pkt. 1, ale jak z tego nie korzystasz to możesz je usuwać.

  3. Ja ich wcale nie kasuje i nie odczuwam żeby mi wolniej przeglądarka, czy net chodził.

Tak mi się tylko wydaje, moge nie mieć racji.

Na temat “cookies” - http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciasteczko

Usuwanie ciasteczek pozwala zachować większą anonimowość, ale za to trzeba będzie wpisywać na każdej witrynie hasła i loginy. Cookies na pewno nie spowalniają internetu :slight_smile:

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi i przydatne linki.

Pozdrawiam!