Ciasteczka - uzasadniony interes?

Witam. Czy ktoś “u władzy” portalu może mi wytłumaczyć co oznacza >>>uzasadniony interes<<< przy pytaniu o zgodę na ciastka i o czyj interes chodzi?

Zgodnie z tym arykułem pod “uzasadniony interes” można podciągnąć praktycznie wszystko, kwestia kreatywności autora strony/portalu. Szkoda że za każdym razem trzeba ręcznie odznaczać wszystkie pozycje pojedynczo zamiast wyrazić brak zgody 1 przyciskiem. Takie zaściankowe utrudnianie życia użytkownikom.

Teoretycznie zgody nie powinny być automatycznie zaznaczone (o ile nie są uzasadnione :joy:). W praktyce tak jak piszesz, dużo można pod to podciągnąć :wink:

Użytkownicy instalują odpowiedni dodatek do przeglądarki i mają z głowy wszelkie komunikaty o ciasteczkach.

które to komunikaty są takim samym dupochronem jak przyłbica, pozwalają uniknąć kary/mandatu za “niemanie”; do niczego innego nie służą

Podobno Niemcy stworzyli takie coś:

Działa on odwrotnie do np. IDCAC czy Polska Ciasteczkowa Zgoda, które akceptują komunikat na domyślnych ustawieniach.

Jedynie nikt nie zgłosił do nich prośby o minimalną akceptacje zgód dla domen Wirtualnej Polski:

abczdrowie.pl|allani.pl|autocentrum.pl|autokult.pl|dobramama.pl|dobregry.pl|dobreprogramy.pl|domodi.pl|echirurgia.pl|fotoblogia.pl|gadzetomania.pl|homebook.pl|jejswiat.pl|kafeteria.pl|kafeteria.tv|kardiolo.pl|kazimierzdolny.pl|komorkomania.pl|luxlux.pl|medycyna24.pl|mixer.pl|money.pl|nerwica.com|nocowanie.pl|o2.pl|open.fm|parenting.pl|pinger.pl|pogodnie.pl|polygamia.pl|pudelek.pl|pudelek.tv|pudelekx.pl|pytamy.pl|samosia.pl|smaczneblogi.pl|smog.pl|snobka.pl|so-magazyn.pl|superauto24.com|testwiedzy.pl|vibez.pl|wp.pl

PS. wycinanie komunikatu RODO od Wirtualnej Polski “byle jak”/“na odwal się” równa się uszkodzeniu strony m.in.:

  • osadzone odtwarzacze nie będą działać
  • komentarze na sportowych faktach mogą nie ładować się, może być tam uszkodzony header strony
  • można zablokować sobie ładowanie Gemius (czasem odtwarzacze wideo go wymagają).
  • aktywacja alertu “anty-adblock” z tekstem “reklamy to nasza pasja - odblokuj reklamy”.
1 polubienie

Może i bym się tym przejął, gdyby zależało mi na treściach serwowanych na WP (i pochodnych).

Można kombinować na różne sposoby ale nie tędy droga.

Dodatki do przeglądarki to nie kombinowanie, tylko szara, smutna rzeczywistość internetu (prawie) trzeciej dekady XXI w.

1 polubienie

Niestety, ale wycięcie WP u mnie rozwiązuje problem.

Właśnie każde “zezwalam” jest odznaczone i tylko jeden akapit dot. reklam/telemetrii ma “uzasadniony interes”:


PS. ta mała opcja wyłącza na raz uzasadniony interes:

Niby animacja przełącza suwaki na wyłączone w drugiej kolumnie.

Nie wiem jak zrobić test czy WP ryzykuje, olewając to (czyli klikać sobie można a oni to mają gdzieś) lub dla upartego Kowalskiego będą w locie udawać że dalej jest odznaczone:

1 polubienie

uMatrix wygląda jeszcze lepiej:



Screenshot_20201215_1294515

W tym podstawowy problem. Jest opcja wyrażenia sprzeciwu, a przepisy jasno mówią że chodzi o wyrażenie zgody https://auraco.pl/blog/zgoda-na-instalacje-plikow-cookies-nie-moze-byc-domyslna/

Też mam to przeklikane. To niewyobrażalne ile śmietnika z WP ładuje się który wcale się nam nie wyświetla, ot po prostu w tle. Na dzień dzisiejszy bez uMatrixa i uBlocka nigdzie się nie ruszam.

Ujmę to dość krótko:
Wszyscy chcą na nas zarabiać, na naszych danych, na preferencjach, na wszystkim, co da się legalnie, zgodnie z prawem, a także niezgodnie z prawem (!!) zdobyć. I robią to bez najmniejszych skrupułów, nazywając to “uzasadnionym interesem”, zupełnie nie przejmując się nami.

Dlatego śmieszy mnie oburzenie niektórych, że jak śmiemy używać adblokerów. Bo przecież oni “muszą zarabiać”.
Tak, używamy.
Ja używam wszelkich dostępnych metod blokowania jakiejkolwiek telemetrii, reklam, profilowania, zbierania informacji, itd., itp. i też nazywam to uzasadnionym interesem. :slight_smile:

4 polubienia