CICHA karta graficzna w okolicach 600 zł - dobry czas na zakupy?

Witam

Potrzebuję zewnętrzną kartę graficzną w cenie ok. 600-700 zł do sporadycznego, weekendowe gameingu…

Głównie gry strategiczne, ale GTA V też chętnie bym zobaczył w akcji…

Rozdzielczość: Full HD

Komputer - HP Prodesk 600G2
i5 - 4 generacja,
grafika - integra,
16 GB RAM,
SSD,
Zasilacz 280W - sprawność klasa min. 80% (500W też się znajdzie w szafie).

Moim priorytetem jest CISZA, stąd najchętniej zakup karty półpasywnej aby podczas normalnej pracy karta mnie nie rozpraszała i była bezgłośna.

Planowałem zakup Geforce GTX 1650 Asusa z/w na brak zewnętrznego zasilania i niski stały poziom szumu generowany przez wiatrak - jednak jego wydajność w stosunku do ceny wydaje się słaba…

Następny w kolejce ASUS Radeon RX 580 Dual OC 4GB GDDR5 - martwi mnie jednak jego prądożerność i nie najnowsza architektura…

Czy poczekać jeszcze trochę - niedługo premiera 1650 SUPER i 11.11 - czy może nie warto…

Co polecacie zrobić/zakupić?
Priorytet CISZA ale całkowicie pasywne rozwiązania się nie sprawdzają…

W sumie każdą kartę możesz tak zrobić, nawet tego RX 580, robisz profil, wyłączasz turbo, zbijasz zegary ustawiasz limit klatek na 60. :wink:

Mają też wejść RX 5500 i 5300, 5300 może będzie pasywna, ale nie stawiałbym na wydajność wyższą od 1650, na pewnym poziomie trzeba żłopać te waty. :slight_smile:

Architektura jest OK, AMD jeszcze jakieś czas bezie wspierać GCN, te rozwiązania nawet w Navi są i sterowniki będą. Natomiast RX 580 lepiej z 8 GB brać.

Przy czym jeżeli nie planujesz wymiany procka na I7/wymiany komputera to rx 570/1650/1060 jest max tego co procek uciągnie. Wyżej nie wykorzystasz mocy karty.

Serio zewnętrzną w tej cenie, czy chodziło o dedykowaną?
Jak chcesz całkiem ciszę to grafika z chłodzeniem pasywnym. GTX 1050Ti uciągnie spokojnie dowolne tytułu w FHD i 60FPS.

Wybaczcie nie jestem sprzętowcem - pracuję głównie z maszynami wirtualnymi i firewallami…

Mój procesor to jednak i5 - 6500, a więc 6 generacji…
Czy to coś zmienia?

Jak rozumiem to wszystko mogę zrobić z poziomu sterowników?
Grać będę raczej od święta i głównie w strategie…
Różnica w cenie między 570 a 580 to ok 50 zł a więc już praktycznie żadna, a zapas mocy przyda się nawet jeśli nie wykorzystam jej w pełni to chyba dzięki temu układ będzie osiągać niższe temperatury = cisza ?
Czy dobrze myślę?

Jak wyczytałem 4GB wystarczy jeśli obniżymy poziom tekstur tła nawet w najnowszych grach…
Różnica w cenie jest dosyć spora - 200 zł więcej za model z 8GB RAM…
Do mojego wykorzystania chyba nieopłacalne choć Wiedźmin 3 i Cyberpunk może mnie skuszą…
Co wy na to?

Miałem kartę całkowicie pasywną - niestety efekt - nadmierna temperatura w obudowie trzeba było neutralizować dodatkowymi wentylatorami, które pomimo, że ciche to jednak powodowały dyskomfort…
Ponadto karta dosyć szybko zakończyła swój żywot…

Obecny komputer - HP Prodesk 600G2 pomimo fabrycznego chłodzenia Intel na wentylatorze i standardowego zasilacza HP 280W jest niemal niesłyszalny nawet pod 100% obciążeniem jednostki…
Dodatkowy wentylator w obudowie został odłączony - nie był potrzebny…
Temperatury wewnątrz są bardzo przyzwoite…

Trochę, może uciągniesz nieco mocniejszą, ale w wielu grach nastawionych na procek lekko go braknie.

Oprogramowania, może nie 100% pasywny, ale zbić można np. tuopisik.

Pójda na 4 GB, 8 ma odrobinkę wyższa wydajność zwykle, niedużo jednak.

Z Radeonami jednak będziesz musiał, przynajmniej na jakimś minimum dać - nawet obniżone i 570 i 580 jednak biorą.

Nie wiem, ja bym chyba wybrał grafikę z mozliwie niskim TDP względem mocy, coś około 100. Im więcej TDP tym więcej ciepła, nawet z undervoltem.

Onda chyba miała rx 570 ze 120W i to chyba najchłodniejszy :wink:

570 jeszcze, ale 580 wg mnie zawsze będzie gorszy wynik mieć.