Cichy, dość wydajny komputer

Cześć, składam komputer dla znajomego. Wymagania były określone krótko: ITX, cichy, do około 4000zł. Zastosowanie to gry + montaż wideo, okazjonalnie programowanie. Na szybko skleciłem taki zestaw, jednak wolę jeszcze zapytać tutaj o zdanie na jego temat:

https://www.x-kom.pl/lista/1hka81h6v + Ryzen 1700

Z góry dzięki za pomoc.

1.Droga płyta,
2. drogi dysk M2
(jeżeli znajomy to “pół-profesjonalista” od gier i wideo, to wywal m2 i wstaw (nawet najtańsze) 2x 500 GB SSD w raidzie, jak gry straci pals ześć, ale kod i jakieś zlecenia?)
3. To samo chłodzenie drogie, jak pod podkręcanie procka(?).
4. może zamiast podkręcać wybrać nowszy model 2xxx Ryzena?
5. 1070 nie jest zła, ale łyka 150 w, więc przy korzystaniu (intensywnym, nie masz integry) w tej mini budzie będzie piekarniczek lub wyjące wentylatorki :wink:

1 polubienie

Jeśli chodzi o cisze i dobrą wydajność to pewnie bym brał:
Be quiet pure rock - cooler, prócz tego do obudowy wentylatorki x2 - SPC Zephyr 120 lub be quiet pure wings 2

Z tego co mi wiadomo, Zephyry nie należą do jednocześnie cichych i wydajnych. Sam teraz stoję przed zakupem takich 140-tek i znalezienie czegoś w rozsądnej cenie graniczy z cudem.

Dałbym też inny zasilacz - pół modularna 550W od SPC będzie tańsza o stówę - oraz wentyl CPU. Ostatnio Black na swoim kanale testował AC Freezer 34 eSports Duo, który wypadł znakomicie:

@anon7248146:

  1. To prawda, ale ma świetną sekcję zasilania. A jakieś OC tego Ryzena pewnie będzie.
  2. Hmm… To chyba faktycznie lepszy plan.
  3. Drogie, ale wydajne, bardzo ciche, no i niskie. Dodatkowo wentylator będzie owiewał pamięci RAM (nie jestem pewien co do VRM)
  4. Najbliższy warty rozważenia jest chyba tylko Ryzen 2600, dwa rdzenie mniej, ale trochę wydajniejsze. Ewentualnie Core i5 9400f. Mimo wszystko nie jestem pewien, czy warto dopłacać 100zł to dwóch rdzeni mniej.
  5. Też się o to martwię. Jakieś inne propozycje? Obudowa daje dość duże możliwości, jeśli chodzi o dodatkowe wentylatory, ale nie wiem na ile pomogą w tym przypadku.

@panicagaming Pure Rock jest bardzo wysoki, prawdopodobnie nie wejdzie do tej obudowy Jednak wejdzie, 155mm vs 160mm maksymalna wysokość dla tej obudowy. Tylko czy to nie będzie problem?.
Wentylatorki faktycznie warto dorzucić.

@anon41799040 Ten Seasonic ma tryb półpasywny, a sam zasilacz jest bardzo wysokiej jakości. Na tym wolałbym nie przyoszczędzać.
Ten radiator znalazłem tylko na Amazonie i znowu - nie wiem, czy zmieści się w tej obudowie. j/w, nie będzie problemem, że jest tak wysokie?

Co do karty graficznej, może coś w tym stylu: MSI GTX 1660 Gaming X? Trochę wolniejsza, ale TDP mniejsze, a chłodzenie podobno świetnie sobie radzi.

Pod filmem jest link do Ceneo. Radiator ma 157 mm wysokości, obudowa przyjmuje do 160 mm. Wygląda na to, że się zmieści :slight_smile:

Faktycznie, dopiero po chwili sprawdziłem, że faktycznie wejdzie. A cenowo wychodzi jednak przystępniej.

Z tego co widzę, to nawet Grandis 2 od SPC wejdzie. Albo Fortis 3. A Fera 3 już na pewno. Dołożyłbym do niej drugi wentylator i też będzie cicho i chłodno. Zwłaszcza, że CPU ma TDP na poziomie 65W, a Fera ogarnia do 180W.

(wszystkie mają mniej niż 160 mm wysokości)

W takiej sytuacji zostań przy 1700, jak leciutkie OC w planach to OK:)

No właśnie też nie wiem, nie potrafię sobie tego przestrzennie ułożyć, a znalezienie małej i przewiewnej, to dodatkowe wyzwanie. Ktoś nie budował kiedyś pasywnego komputerka? Może tu by się trochę z tej dziedziny poradnictwa przydało :wink:

1 polubienie

Obudowa jest bardzo dobrze przemyślana, z dużą częścią serwisową, więc kable nie będą przeszkadzać w przepływie powietrza. Dwa wentyle na przód, dwa na tył (tył/top) i raczej nie będzie się trzeba martwić temperaturami. Raczej, bo obudowa jest jednocześnie wyciszona, a jak wiadomo wyciszenie nie idzie w parze z przewiewnością.

Szkoda, że autor tego filmu nie pokusił się na pomiar temperatur:

1 polubienie

Z tego co czytam, wentylatory są dość głośne i jakość wykonania nie jest najlepsza w przypadku SPC. Mimo wszystko większość opinii jest dobra, ale czy nie lepiej trochę dopłacić do np. Scythe Mugena 5 Rev. B? Właśnie przeglądam recenzje i wydaje się być świetnym wyborem.

Mugen będzie super. Mam staaarą Ninję, która pamięta poprzednią dekadę i wentylator z niej nadal jest cichy i wydajny. A z tego co widzę, to Mugen wlezie do tej budy.

Jeśli chodzi o SPC, to chłodzę Q6600 pierwszą generacją Fortisa i nie podzielam opinii ani o głośności ani o słabym wykonaniu. Robi co ma robić. A w porównaniu do mojej “nindży” oba coolery prezentują podobny poziom wykonania.

Sam brałbym SPC, bo lubię wspierać polskie firmy. Taki mój mały, lokalny patriotyzm :slight_smile:

W takim razie wrzucę Mugena. Opinie o niskiej jakości łożyskach trochę mnie odpychają od SPC, a różnica w cenie nie jest tak duża.
Zmodyfikowałem zestaw, uwzględniając wasze rady:

Jakieś propozycje, co można by jeszcze ewentualnie poprawić?

SSD. Weź Crucial MX500 500GB. Ciut drożej (+20 PLN), ale zawsze lepiej mieć pięć lat gwarancji zamiast trzech.

Jeżeli już to kup 2 generację ryzena, ponieważ gdy załączy turbo to tylko na 2 pierwszych rdzeniach, a nie jak w przypadku 2700 na wszystkich.
Będą spadki FPS :slight_smile:

Można i tak, tylko ja już wspomniałem, żeby (jeżeli jest fanem SSD i leniuchem, znaczy kolega) wsadził 2 SSD w raidzie. Nie wynika jednoznacznie z tematu, ale odniosłem wrażenie, że montaż video i okazjonalne programowanie są w jakims stopniu zarobkowe, a takie dane lepiej by na bieżąco robiona miały kopię :wink:

1 polubienie

@Gol999 Tylko, że za Ryzena 2700 trzeba wydać 2 razy tyle, a już teraz zestaw jest ponad planowany budżet.

@anon7248146 Wrzuciłem 2 Cruciale MX500. Backup bieżących filmów (i materiałów) się przyda, bo faktycznie jest to związane z zarabianiem.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam

No to kup Ryzena 5 2600, jest lepszy od R7 1700

W grach tak, jednak nie na tyle, żeby poświęcać na to dwa rdzenie, których może użyć do innych zadań.

dobra rób co chcesz…