Cięcie layoutów w GIMP - tutoriale?


(Spectatorx) #1

Szukam jakiś tutoriali które opisują jak ciąć layouty w gimpie. Potrzebuję dla osoby (narazie) mało obeznanej w grafice podstawowych wskazówek jak powinna ciąć, jakimi narzędziami, jak zapisywać powstałe obrazki. Większość tutoriali opisuje photoshopa/image ready, a w tym konkretnym przypadku jest potrzebny opis gimpa. Najlepiej by było jakby tutorial nie mówił słowem o kodzie (x)html/css, a traktował tylko i wyłącznie o graficznych etapach cięcia.


(athei) #2

Do cięcia layoutu najlepszy niestety jest PS.

W gimpie http://www.jack-frost.co.uk/slicing_web ... _gimp.html , możesz też dodać plik gimphoto.googlecode.com/files/slice-save.scm do katalogu (w7: c:\Users\Nazwausera.gimp-2.6\scripts), wtedy pojawi się menu "Script-fu/slice and save".

Inną możliwością jest skorzystanie z programu Inkscape,

Wadą jest to, że musisz ręcznie eksportować pliki, zapisują się do png, później w innym programie zamienić na jpg

Zaletą to że można włączyć przyciąganie do krawędzi dla rysowanych obszarów i samemu te obszary rysować.

Jest też opcja Extension/web/slicer ale mi na windzie nie działa.


(Kpc21) #3

PNG to jest najlepszy format do Internetu, nie widzę sensu konwersji go do JPG.


(GediMaster) #4

@Kpc21 niestety, ale się z Tobą nie zgodzę. Możesz się ze mną nie zgodzić, ale PNG 24bpp po prostu za dużo waży i nie nadaje się do budowy graficznej strony :). Jeśli już to PNG 8bpp, ale jest jedno "ale". Np. MSIE źle odczytuje kolory w PNG i jeśli masz "mieszankę" formatów (np. część jakiegoś obrazka jest po części GIF-em, czy JPG-iem, a część to PNG), to wyraźnie będzie widać różnicę w odcieniu mimo, że to ten sam kolor. Najbezpieczniej jest stosować tylko GIF i/lub JPG, a PNG tylko w uzasadnionych przypadkach, np. zdjęcia czy niewielkie elementy graficzne strony.


(Kpc21) #5

A to nie jest czasem kwestia gammy?

Tu jest wytłumaczone, jak się tego pozbyć. I jak skompresować PNG (choć takich efektów jak JPG i tak to nie daje):

http://pornel.net/pnghowto


(GediMaster) #6

Oczywiście, że PNG to super format, sam kiedyś próbowałem, szczególnie z PNG 8bpp+alpha, ale mało kto na dzień dzisiejszy bawi się w to ze względu na to, że PNG jest traktowany po macoszemu (patrz np. Photoshop, GIMP), za dużo czasu by zajmowało konwertowanie programami o których mowa w Twoim linku, a jeśli chodzi o gamma, to np. Opera, czy Firefox nie ma jakoś z tym problemu. Przynajmniej ja nie doświadczyłem, ale MSIE ma z tym kłopot. Ja np. nie mam zamiaru bawić się w to specjalnie po to, aby IE dobrze wyświetlał. Czas się liczy i dlatego jestem póki co za GIF oraz JPG.

Mam nadzieję, ze nastaną jeszcze dobre czasy dla PNG i jak wspomniano w ww linku "Póki IE6 nie wymrze, trzeba będzie z nim żyć" :).


(Kpc21) #7

Obecnie z IE6 korzysta tylko 5% rynku. Ale domyślam się, że jeśli chodzi o obsługiwaną przez ciebie stronę, może być inaczej.


(GediMaster) #8

5% to aż 5% :). Byś się zdziwił ilu ludzi wchodzi na obsługiwane przeze mnie strony poprzez MSIE6 :). Zapewniam, że jest to grubo ponad te 5%. Żadna firma nie pozwoli sobie na stratę nawet 1% klientów, a co dopiero 5%. Niestety :).


(Kpc21) #9

Cóż - zależy to od konkretnego przypadku i od tego, jakie zastosowanie ma strona. Jeśli to strona firmy - niestety musi być zgodna z IE6.