Ciekawostki od Intela :)

A więc jakoś niedawno kupiłem sobie najnowszy numer Chip’a i wyczytałem parę ciekawych ciekawostek o Intelu :slight_smile: A więc następcą Penryny (wprowadzony do sprzedaży późną jesienią bieżącego roku) będzie Nehalem. Zostanie wykonany w technologii 45nm. Nehalem będzie się charakteryzował nową architekturą, która ma być ‘elastyczna’ w konfiguracji (różne kombinacje w ilości rdzeni i pamięci casche).

Najbardziej zaawansowana konfiguracja Nehalema (2008) będzie zawierała ‘jedynie’ 8 rdzeni, ale każdy z nich będzie mógł jednocześnie obsługiwać 2 wątki (technologia Hyper - Threading). Razem dając możliwość prowadzenia 16 wątków.

W Nehalemie zostanie wbudowany wydajny kontroler pamięci Quick Path (wykorzystywane w układach AMD)

Wprowadzone zostanie też wydajne połączenie między procesorami. Dzięki temu będzie można tworzyć małe serwery korzystając z dwóch lub kilku fizycznych procesorów, z których każdy będzie miał kilka rdzeni i obsługiwał kilkanaście wątków jednocześnie.

Mam nadzieję, że napisałem coś ciekawego :slight_smile: pozdrawiam :wink:

Ja to samo wyczytałem w “Komputer Świat” ale jak ktoś nie czyta czasopism to się przyda :slight_smile:

To teraz znajdą się kolejne rzesze amatorów OC, żeby z Penryna wyciskać 7 poty

Ja również o tym czytałem ale jak ktoś nie będzie wiedział to się dowie :slight_smile: