Ciemny ekran laptopa po uruchomieniu

Witam,

Mam prawie dwuletniego laptopa HP Pavilion g7 1020sw karta graficzna Radeon HD 6470M

od jakiegoś czasu, to jest od około 3 miesięcy mam z nim czasami problem po uruchomieniu w postaci ciemnego ekranu.

Po napisie “Zapraszamy” nie pojawia mi się od razu pulpit, tylko od jakiś 3 do 10 sekund jest ciemny ekran, widać tylko za każdym razem kursor i czasami pasek zadań. Nie zdarza mi się to też za każdym razem, czasami, lecz raczej dość często. Żadnych innych problemów z nim nie mam, pracuje bez zarzutu. Z tego co się dowiadywałem to może to być problem z kartą graficzną lub z zasilaniem. No chyba że jest to jeszcze innego rodzaju problem.

Moja gwarancja kończy się za jakieś dwa tygodnie więc muszę to wyjaśnić jak najszybciej, co może być przyczyną tego ciemnego ekranu.

Pozdrawiam.

Czy w trybie awaryjnym jest tak samo?

Sprawdź jak jest w trybie awaryjnym.

Sprawdź co jest w Podglądzie zdarzeń.

HP Pavilony miały wadliwe układy graficzne, widziałem wiele modeli które wyświetlały ciemność i to po gwarancji, naprawa ok 500 zł.

Póki masz możliwość, ślij na gwarancję.

No nie wiem czy odpalać w trybie awaryjnym bo to nie dzieje się przez cały czas. Teraz jak włączyłem czterokrotnie lapka to od razu się pojawił pulpit. Odpala się normalnie bez czarnego ekranu, bo jak pisałem zdarza mi się to czasami, czasami dość często. Jeśli tak się odpala dobrze, to i w trybie awaryjnym będzie tak samo.

Podgląd zdarzeń.

No i tu jest chyba problem. Zdarzeń sprzętowych jest 0 ale zaniepokoiło mnie co innego, mianowicie w dziennikach aplikacji i usług jest ACEEventLogSource jest to od karty graficznej i jest tam przeszło 700 zdarzeń wszystkie z źródłem ACEEventLogSource i jest taki napis:

Opis:

0000000034: 2013-08-03 12:53:59:035 Exception : Odmowa dostępu do ścieżki ‘C:\ProgramData\ATI\ACE\Profiles.xml’.

Exception Called by: ATI.ACE.APM.Server.XmlDocumentSaver::SaverWorker processID:04016 threadID:( ) domainName:(CCC.exe ) assemblyName:(APM.Server,

To jest tylko częściowy napis i jest jeszcze coś, jest jeszcze w podsumowaniach zdarzenia na stronie podsumowania. Pisze w oknie ogólnym tak:

UVD Information

Żródło: amdkmdag

Identyfikator zdarzenia: 62464

Poziom: informacje

Tych zdarzeń jest przeszło 32 tysiące, wszystkie związane z amd

Zastawiam się też nad reinstalacją, ale to byłaby ostateczność. Poza tym nie wiem czy mi uznają reklamację bo nic aż tak się nie dzieje, ten problem czasami tylko występuje. Jeśli karta byłaby uszkodzona, lub zbliżała się do jakieś większej awarii tak by się zachowywała? Bo jak byłoby z nią coś nie tak to chyba przez cały czas dawałaby o tym znać.

Spróbuj zainstalować nowszą wersję sterownika do karty graficznej.

Mam najnowszą, ale sporo czyszczę różnym programami i może coś za dużo mam wyczyszczone. Nadpiszę sterownik do karty i zobaczę czy problem dalej występuje. Jak nie to reinstalacja pozostanie i wtedy ewentualne zgłoszenie do reklamacji. Nie wiem tylko czy się z tym wyrobię do końca gwarancji.

@anagast napisz jaką masz wersję sterownika AMD. Ja mam identyczną kartę graficzną w ASUS-ie i mam problem ze sterownikami najnowszymi tj. od 13.4 wzwyż. U mnie się to objawia tym, że zawsze mam czarny jak smoła wyświetlacz. Tak jest na Windows 7 i na przeróżnych dystrybucjach Linuksa. Starsze sterowniki np. 12.8 i 13.1 działają bardzo dobrze. Od kilku dni zadręczam mailami AMD Polska zmuszając ich aby zainteresowali się sprawą, bo słyszałem już o kilku przypadkach, kiedy to najnowsze stery nie działają z Radeonami serii 6xxx. Dodam jeszcze, że z AMD Polska dostałem propozycję zainstalowania sterownika 13.8 beta z tej strony: http://sites.amd.com/us/game/downloads/ … n8-64.aspx Już pobrałem ten sterownik. Może jeszcze dzisiaj, albo w najbliższych dniach, zainstaluję tak na szybko świeży Windows 7 i wypróbuję ten driver.

Metodą prób i błędów sprawdź różne wersje sterowników, nowsze i starsze.

Nie masz dużo czasu na testy biorąc pod uwagę termin upływu gwarancji.

Sterowniki do lapka ściągam tylko z jeden strony. Po reinstalacji instaluję sterowniki z tej strony i nie miałem z tym sterownikiem nigdy problemu: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=ob-99756-1&cc=pl&dlc=pl&lc=pl&os=4063&product=5091377&sw_lang=

Działał bez zarzutu tylko tak jak pisałem zaczęło się to jakieś dwa, trzy miesiące temu.

Zrobiłem wczoraj reinstalkę, zainstaluje ten sterownik i poobserwuje, jak dalej będzie występował problem to dzwonię do HP