Ciemny ekran przy wyświetlaniu filmów/gier

Cześć,
Niedawno złożyłem składaka
Ryzen 5 2600x
Radeon rx550 4gb
chieftec 550 ab
16 gb ram
Win 10 najnowsze aktualizacje.

Ekran sprawny, dobre odzwierciedlanie barw w photoshop.
Tekst i przeglądarka - obraz wyraźny.
Ekran skalibrowany.

mimo to gdy włączamy film na cda czy przez vlc, jest ciemny.

Ustawienia OSD niewiele pomagają. Na kodekach się nie znam. Gdy używam aplikacji radeon obraz filmu się rozjaśnia, ale za to pozostałe komponenty systemu są przejaskrawione, więc to chyba nie to.

Testowane na kilkunastu filmach. Dodatkowo w grach pojawia sie ten sam problem, ale rozwiązuje go zmiana ustawień graficznych w grze.

Przyznaje, że zgłupiałem.

Może lokalne strefy wygaszania w monitorze. Obraz wtedy jest przyciemniany i ciemniejsze elementy tracą na szczegółowości lub ich nie widać.
Podłącz inne źródło sygnału z filmem pod monitor, to wykluczysz jeden z czynników.
Zobacz jeszcze jak wygląda to w MPV (https://mpv.io/).

Podmieniłem ekran, efekt ten sam. Drugi ekran sprawny bo w komputerze, do którego jest podłączony efekt ściemnienia obrazu w filmach nie występuje.
plus - bo wiemy, ze to nie ekran.
Zastanawiam się, bo oba ekrany są w zasadzie VGA, a z karty graficznej, poprzez adapter, podłączenie jest HDMI.
Tylko skad wtedy wybiórcze zubożenie jakości obrazu?

Spróbowałem Programu mpv. zero zmiany.
Zamieniłem kodeki z ffdshow na k lite codec.

Kiedyś o ile pamiętam sam chrome miał problemy ze sterownikami, potrafił nie wyświetlać poprawnie filmów, ale to też nie tłumaczy problemów z VLC

Czy monitor może być za stary względem karty graficznej?

W takiej konfiguracji najczęściej jest winien adapter.

Też tak czuję, chociaż dziwi fakt wybiórczego ściemniania obrazu.
Adapter powinien zubożać całość sygnału, a jak mówiłem w PS wszystko gra i koliduje. ¯_(ツ)_/¯

Niekoniecznie całość. Po HDMI idzie wiele dodatkowych informacji jak profile kolorów, jasność itp. rzeczy.

“Czar” platformy AMD… :zipper_mouth_face: