Ciężki start windows przez hdd


(Dziubi21) #1

Witam posiadam dwa dyski WDC WD1600YS-01SHB1 i SAMSUNG HD753LJ. Ostatnio mi zaczął wyskakiwać blue screen i system jeżeli wystartował to długo mu to zajmowało czasu. Gdy odłączyłem dysk samsung system ładnie wystartował. Daje log z blue screen: http://wklej.org/id/883480/. Czy będzie coś jeszcze z tego dysku??


(pstrowsky) #2

Daj SMART z HDtune lub CrystalDiskInfo.


(Dziubi21) #3

http://wklej.org/id/883581/


(pstrowsky) #4

(B8) 299 - Dysk ma jakieś problemy z elektroniką, na drodze pomiędzy pamięcią podręczna buforem a dyskiem nastąpiły błędy jest to wartość krytyczna. Oprócz tego wszystko jest ok. Domyślam się, że nie masz na niego gwarancji? Można by spróbować wgrać nowe firmware jeśli Samsung takowe udostępnia ale jeżeli jest to kłopot sprzętowy to raczej nic z tego dysku nie będzie.


(Dziubi21) #5

Zmieniłem taśmy bo się dowiedziałem że to może być ich wina. Czy coś widać w SMART?

http://wklej.org/id/884069/


(Dimatheus) #6

Hej,

Uszkodzona taśma może być przyczyną błędów. Oczywiście.T widać i to w logach analizy S.M.A.R - w pozycji (C7) Ultra DMA CRC Error Count. Jednakże w tym przypadku myślę, że to dużego znaczenia mieć nie będzie - wartość 3 052 nie jest wartością porażającą…

Pozdrawiam,

Dimatheus


(hirem) #7

Wartości błędu B8 i co to oznacza opisane przez pstrowsky , nie zmieniły się. Należy dodać też wartość błędu C7 dosyć duża wartość 3052 i proponowana jest zmiana kabla sygnalowego jak to zrobiłeś też się nie zmieniło . I dotyczy błedów komunikacji między płytą a dyskiem i oba parametry mają podobny charakter. Jak dwie wartości pokazują błędy to raczej potwierdza wadę dysku. Została by opcja jeszcze że kontroler do którego podpięty był dysk jest uszkodzony i jak przepięcie do innego gniazda nie zmieni tych błędów czy sprawdzenie z innym dyskiem sprawnym na tym kontrolerze nie potwierdzi to wszystko wskazuje na dysk. Nie wiem jakie masz zainstalowane kontrolery IDE czy SATA/ACHCI. Jak te pierwsze to lepiej jak oba dyski są widoczne na oddzielnych kanałach nie na tym samym odpowiednik jak na jednej taśmie i też może mieć wpływ na działanie . Ale jak napisałeś w pierwszym poście że ostatnio tak się zaczęło dziać czyli mam rozumieć że wcześniej było dobrze i można chyba na pierwszym miejscu postawić na wadę dysku a druga przyczyna uszkodzony kontroler.


(Dimatheus) #8

Hej,

Jedno trzeba doprecyzować. Ilość błędów określona w parametrze (C7) Ultra DMA CRC Error Count oznacza ilość błędów, które wystąpiły do czasu odczytu danych w danej chwili. Parametr ten się nie zeruje, więc po wymianie taśmy ważne jest to, by liczba błędów się nie zwiększała, lecz pozostała stała.

Dodatkowo warto by sprawdzić dysk przy pomocy narzędzi producenta. Służy do tego program ES Tool 3.00.

Pozdrawiam,

Dimatheus