Cisco 2911 i problem z przełączeniem operatora

Witam, zwracam się z uprzejmą prośbą do osób które mają trochę wiedzy dotyczącej sprzętu Cisco o pomoc w konfiguracji routera 2911. Niestety ze sprzętem Cisco miałem do czynienia niewiele a jeśli już to z wykorzystaniem SDM. Obecnie jestem na etapie zmiany dostawcy internetu i tu pojawił się problem. Poprzedni operator dostarczał internet radiowo. W routerze dane operatora są zapisane statycznie a kabel wpięty w port GigabitEthernet0/0. GigabitEthernet0/1 idzie natomiast do switcha Cisco 2950. Nowy operator z racji łącza światłowodowego postawił własny router firmy GW DELIGHT GT835. Jedyne co otrzymałem to publiczny numer IP. Hasło do routera i dane konfiguracyjne zastrzeżone przez firmę. Nadal mam dostęp do internetu od poprzedniego dostawcy jednak zależy mi na konfiguracji obecnego, nawet na porcie GigabitEthernet0/3 na próbę. Problem w tym, że nie potrafię tak sprawnie poruszać się po terminalu IOS (wersja 15). Czy ktoś jest mi  w stanie pomóc i opisać krok po kroku konfigurację?  Router nowego operatora wystawia DHCP. Pozostaje CHYBA, albo przełączyć Cisco na automatyczne pobranie a technik od operatora zarezerwujemy na ich routerze po macu ip, albo wpisać ręcznie na Cisco. Dostęp do Cisco mam po SSH, kwestia braku wiedzy dotyczącej odpowiednich komend po mojej stronie.

To jest sieć w firmie? Bo w domu taki sprzęt bez wiedzy jest Ci raczej zbędny. Piszesz, że sprzęt od ISP ma włączony DHCP, czy to znaczy że jesteś za NATem? Jeśli chcesz mieć publiczne IP, to ONT, który Ci dali musi być w trybie bridge. To jest połączenie dynamiczne, statyczne czy może PPPoE?

Jak odpowiesz na te pytania, to mogę napisać CI jak to skonfigurować.

Jest to sieć w urzędzie w którym pracuję. Urządzenie końcowe abonenta działa w sieci GEPON i niema możliwości ustawienia trybu “bridge”, dostawca nie oferuje również żadnych konwerterów. Wszelkie kombinacje dają mi póki co tyle, że w ostateczności jestem za podwójnym NAT’em, pojawia się wtedy problem z e-dziennikiem, bo serwer komunikacyjny szkoły jest w urzedzie . Również wszelkie dane do ustawień z hasłem do urządzenia dostępowego są zastrzeżone przez operatora. Przyznam szczerze, że całość realizowana jest w ramach projektu infrastruktury światłowodowej Rozwoju Polski Wschodniej i z tego co  słyszę u jednych operatorów ludzie są zadowoleni u innych jest narzekanie… Na chwilę obecną operator uznał, że z jego strony wszystko jest ok, bo internet w budynku jest, a że nijak to zgrać się nie chce z infrastrukturą budynku to już nie ich sprawa, żałuję tylko, ze wszelkie informacje uzyskałem dopiero po zainstalowaniu sprzętu i próbie podłączenia a na umowie nie było ani słowa. Plusem jest to, że łącze to jest “darmowe” w zamian za udostępnienie działki pod postawienie szafy operatora.