Cisco Packet Tracer problem z routerem i IP

cześć.:slight_smile: muszę stworzyć projekt sieci na zaliczenie z przedmiotu.

sprawa wygląda tak:

13 hostów, adresacja 192.168.1.130-144

podsieć: 255.255.255.0

 

Mam problem z podłączeniem hostów do routera (ma 2 porty FastEthernet + dołożone switche 4x4 - tak ma być, żadnych oddzielnych switchy). Kiedy ustawiam adres IP na routerze (FastEthernet 0/0), to wszystko jest ok, natomiast jak przechodzę do portu 0/1 i ustawiam ip to pojawia się okno ‘ip adress overlaps with FastEthernet 0/0’ bla bla… O co chodzi?

Przecież komunikat jasno Ci mówi, że nie możesz mieć dwóch interfejsów w tej samej podsieci. Zresztą router musi mieć każdy interfejs w innej sieci, bo jego rolą jest łączenie dwóch lub więcej sieci. Angielski w IT to podstawa, więc zacznij się już uczyć tego języka.

A o co chodzi z tymi interfejsami i jak to rozwiązać? Zupełnie tego nie czaje…

Te adresy możesz po prostu przypisać do jednego interfejsu i koniec. Tego zakresu nawet nie podzielisz na dwie mniejsze podsieci. Napisz jak dokładnie ma wyglądać ten projekt, to Ci podpowiem co i jak. Oczywiście nie licz na gotowca, ja mogę jedynie korygować Twoję błędy.

Podaj topologię fizyczną oraz topologię logiczną.

Nie chcę gotowca, chcę to zrozumieć, bo niestety, ale z lekcji za dużo się nie dowiedziałem…

więc tak : projekt dotyczy sali na której jest 13 hostów (kompy), laptop i serwer. Laptop z routerem mają łączyć się bezprzewodowo, pozostałe hosty, w tym serwer za pomocą switcha (mój błąd, jednak jest możliwość włożenia oddzielnego switcha) . Adresy IP zaczyna się od 192.168.1.130-144, laptop ma raczej DHCP, podsieć 255.255.255.0.

Co do topologii to nic mi nie wiadomo, topologia fizycznato rraczej gwiazdy, natomiast logiczna to nie mam pojęcia… Może rozgłaszania? Jeśli to coś pomoże, wwszystkie kompy mają dostęp do serwera (ftp)…

Widzę, że nie rozróżniasz podstawowych pojęć.

  1. Topologia fizyczna, to fizyczne połączenie urządzeń;

  2. Topologia logiczna to adresacja i trasownie.

Domyślam się, że Tobie chodzi o router SOHO? Takich jakich używa się w domu (W PT jest to jakiś Linksys)? Czy o router przemysłowy? Z tego co piszesz to wystarczy po prostu wszystko wpiąć do routera, a router do Internetu lub do kolejnej sieci. Zrób projek w PT, opisz go i daj tu zrzut lub zapisz jako projekt PT i wrzuć tu plik jako załącznik, ja go odtworzę u siebie i zobaczę co tam wymyśliłeś.