Clonezilla, czy robi kopie MBR? Windows i wiele Linuxów

Pytanie jak w temacie troszke rozwine.
Doczytalem ze niby tak.
Jak sprawa wygladagda gdy na pierwszej partycji bede mial windowsa.
Na drugiej bede chcial sobie cwiczyc rozne linuxy.
Sytuacja. Linux dziala a polecial windows.
Przywracam kopie pierwszej partycji , gdzie windows.
Lecz na drugiej linux inny niz byl przy tej kopii.
Zatrybia oba systemy ?
Ciekawe czy w miare jasno napisalem…?

MBR to obszar na początku dysku położony poza jakąkolwiek partycją więc przywrócenie tej pierwszej partycji z Windowsem niczego nie zmieni.

…ktory oby na pewno wyglada tak samo dla windowsa jak i linuxa ?
Czemu robiac kopie mbr w norton ghost ma to roznice ?Mam dwie.
Jedna z uruchamianiem gruba a druga bez. Wiec wniosek jeden , mbr ma wplyw na odpalanie gruba. Stad i nie glupie pytanie co z mbr robi clonezilla ? Ps. Gdyby nie ta roznica w ghost nie pytalbym o clone… :frowning:

Nie pamiętam wszystkich opcji clonezilla, bo od dawna nie mam potrzeby tworzenia pełnej kopii dysku czy partycji, ale jeśli chcesz przywrócić z kopii tylko partycje to po co miałbyś nadpisywanie/przywracać mbr i zapisany tam program rozruchowy?
W każdym razie gdybys go nadpisał to zawsze z live-cd możesz zainstalować na nowo gruba

Clonezilla ma opcję kopiowania MBR w opcjach zaawansowanych do zaznaczenia.
Jest również opcja przywrócenia samego sektora MBR.
Samo skopiowanie MBR da Ci tylko tyle, że załaduje GRUBa lub bootloader Windows w zależności na co jest wskazanie, co nie oznacza, że ten prawidłowo uruchomi Ci systemy, bo pozostałe informacje o liście systemów i parametrach uruchamiania trzymane są w pliku konfiguracyjnym GRUBa na partycji ROOT Linuxa.

No wlasnie o ladowanie gruba mi chodzilo. Dzieki.

Ktos odpisal ze ma taka opcje. Bede dzis cwiczyl. O mbr chodzi wlasnie przy ladowaniu gruba. Ale dzieki koledzy. Juz wiemy. Mozna zamknac.

instalowałes oba systemy w trybie uefi ?

Nie. To pytanie dotyczy staruszka hp mini. W jego czasach nikt chyba nie myslal o uefi. Ale mam kolejne pytanie o mbr. Czy jest w nim uzyje swojego sformuowania “przekierowanie” do gruba bez wzgledu jaki linux jest zainstalowany. Wielkosc i rozmieszczenie partycji jest bez zmian.Czy przy kazdej instalacji linuxa robic kopie mbr ?Wiem ze mecze.Ale cwicze sobie rozne male graficznie (lxde) dystrybucje i by nie instalowac od nowa robie kopie clonezilla (jak mi sie co spodoba).Windows 7 na nim tylko dziala , co do szybkosci to lubuntu np. go przebija.