Clonezilla kilka pytań?

Witam, mam dylemat chciałbym zrobić kopie partycji systemowej Windows 7 /xp/ vista i zgrać ją na osobny dysk sformatowany w ext4, czy mogę użyć opcji ntfsclon czy zwykłe dd. Jak sprawdzić czy zrobiona kopia da się odtworzyć .

Prawdopodobnie powinieneś użyć opcji Physical disk to image i wskazać jako miejsce docelowe, gdzie ma zostać zapisany obraz, Twój dysk sformatowany w ext4.

Żeby przetestować czy da się odtworzyć, możesz skorzystać np. z wirtualnej maszyny, albo załatwić inny dysk do komputera i spróbować odtworzyć.

Zrób domyślną opcją obraz partycji systemowej. (pierwsza zaznaczona: partclone…)
W większości przypadków jest OK.

Clonezilla zapyta Cię, czy sprawdzić, czy kopia jest odtwarzalna, jak wybierzesz OK to zostanie sprawdzona maska bitów, czy pokrywa się 1 do 1-go z tym co jest na dysku. (nic nie będzie zapisywane) Jeżeli wynik sprawdzenia będzie pozytywny to na 99,9% taka kopia da się odtworzyć.
Wygląda to tak:

dzięki, tak zrobię, a dlaczego dodają funkcje ntfsclone (nieobsługujące kompresji i sprawdzania ) , szkoda tego używać

Kompresja/dekompresja używa CPU dosyć intensywnie.
Starsze maszyny mogą mieć problem z szybkim robieniem backupu, więc dlatego taką opcję dodali.

dzięki, warto widzieć

Witam serdecznie wszystkich na forum, mam pytanie dot. kopi partycji. Zrobiłem kopię partycji systemowej windows 7, test kopi wyszedł pozytywnie, następnie chciałem ją przenieść na inny dysk to na jednym wyskakuje bluescreen a na innym dysku wyskakuje komunikat “Do not restore the mbr on the client” i nie mogę przywrócić kopi.

Powinieneś zrobić nie kopię partycji systemowej lecz jej klon (sklonować) od razu na ten inny dysk. Potem ten “inny” dysk odłączyć i zamontować w innym komputerze.