Clonezilla nie przywraca partycji/dysku pod uefi - system nie startuje

(darekkkk) #1

Cześć,
Przez całe lata użytkowałem komputer w pewnym poczuciu komfortu jaki może dać możliwość przywrócenia za pomocą Clonezilli zarchiwizowanego obrazu dysku.
Nie miało znaczenia jakiego systemu się używało - czy to Windows czy któraś z dystrybucji linuksowych, w razie problemu, po 10 minutach operacji odtwarzania zapisanego obrazu dalej można było pracować bez potrzeby mozolnego i długotrwałego konfigurowanai systemu i programów.
Dobrze było do czasu, kiedy używałem płyty gł. pod biosem.
Teraz mam płytę pod uefi (GA-B250M-DS3H ) i jest poważny problem - po przyrwóceniu dysku czy partycji system nie wstaje tj. pojawia się jedynie migający kursor albo komunikat o kłopocie z grubem.
Obraz poszczególnych partycji czy całego dysku (próbowałem obu rozwiązań) Clonezilla stwarza bez problemu i następnie go przywraca (w takim sensie, że przywraca jakieś dane na dysk) ale … system nie startuje.
Na dysku jest wyłącznie Linux Mint.
Co radzicie? Co robię nie tak? Z tą Clonezillą pracowało mi się dotychczas bardzo dobrze.

(roobal) #2

CloneZilla, jeśli się nie mylę (nie chce mi się sprawdzać) nie wspiera UEFI. Jeśli problemem jest tylko Grub, można go raczej łatwo przywrócić.

Uruchom Minta z LiveCD, zamontuj partycję ESP w /mnt i spróbuj zainstalować Gruba w taki sposób.

grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/mnt

Odmontuj partycję ESP i uruchom ponownie system.

(pocolog) #3

All versions of Clonezilla live support machine with legacy BIOS. If your machine comes with uEFI secure boot enabled, you have to use AMD64 version of alternative (Ubuntu-based) Clonezilla live.

Na pierwszej stronie projektu taką informacją walą po oczach :wink:

(darekkkk) #4

Eh, jednak siła przyzwyczajenia jest mocna - do głowy mi nie przyszło, że muszę szukać innej wersji.
Dziękuję Panowie.

(roobal) #5

Udało się przywrócić Gruba?

(darekkkk) #6

Przyciśnięty do ściany “potrzebą chwili” byłem zmuszony do szybkiego postawienia systemu na nowo.
Dzięki forum jednak już wiem o specjalnej, alternatywnej dla uefi wersji Colonezilli :slight_smile:
Dzięki.

(saitoh) #7

Chyba nie zrozumiałeś tego komunikatu.

If your machine comes with uEFI secure boot enabled

Problemem w tym przypadku jest GRUB, który średnio działa z UEFI.