Clonezilla nie przywraca partycji/dysku pod uefi - system nie startuje

Cześć,
Przez całe lata użytkowałem komputer w pewnym poczuciu komfortu jaki może dać możliwość przywrócenia za pomocą Clonezilli zarchiwizowanego obrazu dysku.
Nie miało znaczenia jakiego systemu się używało - czy to Windows czy któraś z dystrybucji linuksowych, w razie problemu, po 10 minutach operacji odtwarzania zapisanego obrazu dalej można było pracować bez potrzeby mozolnego i długotrwałego konfigurowanai systemu i programów.
Dobrze było do czasu, kiedy używałem płyty gł. pod biosem.
Teraz mam płytę pod uefi (GA-B250M-DS3H ) i jest poważny problem - po przyrwóceniu dysku czy partycji system nie wstaje tj. pojawia się jedynie migający kursor albo komunikat o kłopocie z grubem.
Obraz poszczególnych partycji czy całego dysku (próbowałem obu rozwiązań) Clonezilla stwarza bez problemu i następnie go przywraca (w takim sensie, że przywraca jakieś dane na dysk) ale … system nie startuje.
Na dysku jest wyłącznie Linux Mint.
Co radzicie? Co robię nie tak? Z tą Clonezillą pracowało mi się dotychczas bardzo dobrze.

CloneZilla, jeśli się nie mylę (nie chce mi się sprawdzać) nie wspiera UEFI. Jeśli problemem jest tylko Grub, można go raczej łatwo przywrócić.

Uruchom Minta z LiveCD, zamontuj partycję ESP w /mnt i spróbuj zainstalować Gruba w taki sposób.

grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/mnt

Odmontuj partycję ESP i uruchom ponownie system.

All versions of Clonezilla live support machine with legacy BIOS. If your machine comes with uEFI secure boot enabled, you have to use AMD64 version of alternative (Ubuntu-based) Clonezilla live.

Na pierwszej stronie projektu taką informacją walą po oczach :wink:

1 polubienie

Eh, jednak siła przyzwyczajenia jest mocna - do głowy mi nie przyszło, że muszę szukać innej wersji.
Dziękuję Panowie.

Udało się przywrócić Gruba?

Przyciśnięty do ściany “potrzebą chwili” byłem zmuszony do szybkiego postawienia systemu na nowo.
Dzięki forum jednak już wiem o specjalnej, alternatywnej dla uefi wersji Colonezilli :slight_smile:
Dzięki.

Chyba nie zrozumiałeś tego komunikatu.

If your machine comes with uEFI secure boot enabled

Problemem w tym przypadku jest GRUB, który średnio działa z UEFI.