[cmd] Skrót do odpowiedniego katalogu w wierszu poleceń

Witam,

próbuję stworzyć skrót po którego uruchomieniu otworzy mi się cmd we wcześniej ustalonym przeze mnie katalogu.

Stworzyłem plik .bat i próbowałem już różnych sposobów np.


cmd /k “cd C:\katalog”


cmd

cd C:\katalog


cd C:\

cd katalog


Działa to w taki sposób, że cmd otwiera mi się na sekundę po czym się zamyka lub otwiera się i zapętla się wykonywanie polecenia np. cmd /k “cd C:\katalog”.

Dodam, że mam system W7 o ile to ma znaczenie.

Czy ktoś jest w stanie mi podpowiedzieć co wpisać do pliku .bat?

Pozdrawiam.

Czy nie prościej zrobić normalny plik skrótu w którym ustawić folder roboczy?

Na pytanie jak drapać prawe ucho lewą ręką najlepsza jest odpowiedź użyj prawej ręki.

Mi działa ten skrypt

Gdybym potrafił zrobić to prościej to bym nie pytał. Plik skrótu do cmd stworzyć potrafię, ale jak ustawić ten folder roboczy?

Mi niestety nie działa, mam tylko czarne okno cmd bez możliwości zrobienia czegokolwiek.

Przejdzie do katalogu c:\Windows jeżeli jest się na dysku C , a jeżeli nie, to trzeba wcześniej przejść na ten dysk.

Czyli:

@echo off

c:

cmd /k "cd C:\Windows"

echo.

Niestety tak jak wyżej, włącza się cmd bez żadnych napisów i nic nie można zrobić.

[alex] świetnie to ujął :D. Przechodzisz do folderu system32, znajdujesz aplikację cmd.exe, robisz skrót (np. na pulpit). Na tym skrócie, który przed chwilą utworzyłeś, klikasz prawym myszą. Wybierasz Właściwości. W zakładce Skrót dla textboxa Rozpocznij w ustawiasz C:\katalog , zapisujesz i gotowe.

Przypuszczalnie masz system 64 bitowy. :frowning:

Ja też mam 64 bitowy i żadnych problemów ze skrótami.

A, z oprogramowaniem pod DOS? Przecież o tu tu chodzi, a nie o tworzenie skrótów w Windowsie.

Przecież matzu napisał już, jak krok po kroku rozwiązać ten “problem”.

Gdzie w tym wątku jest mowa o “oprogramowaniu pod DOS”? Bo ja jakoś doczytać się nie mogę.

To może precyzyjniej: Te komendy są pod DOS:

@echo off

c:

cmd /k “cd C:\Windows”

echo.

Mylisz się, bo skoro jest cmd to nie jest już DOS zaś powershell.

np

i powinno grać.

Chciałem dodać jeszcze jedną rzecz … Ten sposób co opisałem działa, ale tylko gdy nie próbujemy uruchamiać cmd jak administrator. I szczerze powiedziawszy nie wiem czemu tak się dzieje …

Anyway żeby działało dla dwóch przypadków to trzeba to zrobić trochę inaczej :stuck_out_tongue: Ponownie tworzymy skrót na pulpit, a potem

  1. ppm i wybieramy Właściwości

  2. wybieramy zakładkę Skrót

  3. dla textboxa Element docelowy ustawiamy takie cuś -> C:\Windows\System32\cmd.exe /k “cd C:\katalog” (Rozpocznij w pozostaje puste)

  4. zapisujemy i gotowe.

To jest jałowa albo jak się to mówi inaczej akademicka dyskusja czyli czepianie się słówek. Podobnie niektórzy pałają świętym oburzeniem gdy ktoś ośmieli się powiedzieć, że ma zainstalowanego Linuksa bo Linux to jądro, a nie system operacyjny oświadczają z dumą. Interpretatory poleceń rozwijają się, to fakt i przez wiele lat były pod system operacyjny DOS i stąd takie określenie jakiego machinalnie użyłem. Formalnie masz rację. Zadowolony?

Dobra, dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Problem już jest rozwiązany.

Nadal mi nie działa żadne z rozwiązań w pliku “.bat” z tymi echo itd.

Ktoś pytał czy mam 64 bitową wersje systemu - tak.

A działają mi rozwiązania matzu dokładnie jak napisał, pierwsza wersja nie działa kiedy uruchamiam jako administrator lecz druga śmiga jak powinna.

Także dziękuję wszystkim za pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam

“Jałowa” to nie jest synonimem “akademickiej”…

DOS to dawny system operacyjny, dawno temu (ponad 10 lat) Windowsy były nakładkami na niego, więc z poziomu Windows był dostęp do DOSa.

Windows XP był pierwszym systemem nieopartym już na DOSie, więc i nie dającym dostępu do niego, za to udostępniający wiersz poleceń. To, że część poleceń jest identyczna, to inna sprawa - mówienie “uruchom DOS i wpisz cośtam” jest po prostu nieprecyzyjne. Mówienie o “oprogramowaniu pod DOS”, czyli o jakichś starych programach pod dawną platformę również.

A PowerShell to zdaje się jeszcze co innego niż DOS i cmd.