Oczywiście, że jest potrzebny program muza.exe bo to jest właśnie odtwarzacz muzyczny działający w tle i pobierający nazwę pliku do odtwarzania z pliku melody.txt
Jeżeli klikasz na dowolny katalog i otwierasz go, to czynisz go katalogiem bieżącym albo domyślnym. Podobnie czyni to instrukcja “pushd nazwa katalogu” albo “CD/D nazwa katalogu”.
Nawet jeśli przeciętny użytkownik nie zna pojęcia “katalog bieżący” to jednak się posługuje tym pojęciem.
Jeśli piszemy w notatniku jakiś tekst i chcemy go zapisać klikamy “zapisz jako…”, a następnie znajdujemy katalog w którym chcemy zapisać nasz plik czyli
znajdujemy nowy katalog bieżący albo zapisujemy w aktualnie otwartym katalogu bieżącym. przy zapisywaniu pliku do katalogu bieżącego wystarczy jak wiadomo podać tylko nazwę pliku.
Czy można zapisać plik do katalogu nie będącego katalogiem bieżącym? oczywiście, że tak i może warto zrobić raz taką próbę.
w tym celu otwórz notatnik: Utwórz jakiś tekst i kliknij “zapisz jako…”, a następnie wpisz jako nazwę pliku pełną ścieżkę ggzie plik ma być zapisany np.
C:\ nazwa katalogu\tekst.txt. łatwo sprawdzisz, że plik został teraz zapisany w katalogu który podałeś.
Jeżeli przy zapisie pliku klikamy “zapisz”, to plik zostanie zapisany automatycznie w katalogu bieżącym (domyślnym)
Programy które uruchamiamy też często posługują się pojęciem katalogu bieżącego i jest nim z automatu katalog w którym znajduje się program który uruchamiamy.
Jeżeli w naszym przypadku uruchamiamy program muza.exe klikając na ten program, to automatycznie katalog w którym jest ten program jest katalogiem bieżącym i jeśli program ma odczytać nazwę pliku muzycznego, to szuka go w tym katalogu.
Jeśli jednak uruchamiamy program z pliku wsadowego który znajduje się w innym katalogu np. przez wpisanie start c:\katalog\plik.exe, to nie będzie automatycznie zmieniony katalog bieżący, ale będzie nim w dalszym ciągu katalog w którym znajduje się plik wsadowy i aby zmienić katalog bieżący stosuje się takie polecenia jak: ‘pushd’ lub ‘CD/D’.
Jeżeli nie tworzymy katalogów bieżących, to trzeba podawać całą ścieżkę do plików które np. mają być odczytane np. przez program.
Z plikami wsadowymi jest jeszcze jeden kłopot. Czasami słabo radzą sobie z nazwami katalogów czy plików w których występują spacje.
Czasami wystarcza napisać nazwę w cudzysłowie np. “C:\nazwa katalogu\ nazwa pliku.exe”,ale też nie zawsze daje to dobry rezultat.
(pliki wsadowe powstały w czasach gdy w nazwach katalogów i czy plików nie mogły występować spacje. W plikach wsadowych należy także unikać nazw katalogów czy plików w których występują polskie litery.)