CMOS Battery low

Witam, mam problem z baterią w komputerze. Za każdym razem gdy go włączam wyskakuje komunikat “CMOS Battery low” i aby go ładował się dalej trzeba nacisnąć F2. Nie wyświetla aktualnej godziny ani daty. Czy opłaca się naprawiać/kupić nową baterię, tym bardziej, że jest to stary komputer? :expressionless:

Naprawić jej nie naprawisz. Kup taką baterię i wymień (jest na płycie głównej komputera) - nie piszesz czy to laptop czy komputer stacjonarny:

http://support.oslri.net/image/cr2032bat.jpg .

Nad czym się zastanawiać? Bateria jest do kupienia w śmiesznej cenie w każdym sklepie komputerowym, elektronicznym, u zegarmistrza lub przez sieć:

http://allegro.pl/listing.php/search?bu … =1&order=p

http://www.ceneo.pl/1673633

  • wymieniaj i zapomnij, że miałeś z tym problem.

PS. Przed zakupem sprawdź czy na pewno masz baterię typu CR2032, w 99% przypadków tak będzie.

PS2. Bateria jest typem ogniwa jednorazowego w odróżnieniu do akumulatora, więc tego typu ogniwa “naprawić” (naładować) nie można.

Jak szkoda Ci wydać 3 zł na nową baterie zawsze możesz wyłączyć w BIOS’ie opcje pokazywania błędów podczas rozruchu wtedy nie będziesz musiał wciskać za każdym razem F2 , ale za to będziesz sie za każdym razem bawił w ustawianie daty na nowo i innych niezbędnych ustawień w BIOS’ie :stuck_out_tongue: ,więc myślę że powyższe rady kolegów są jak najbardziej opłacalne , nie zależnie od tego , że jest to stary komputer :slight_smile:

Czy przy zmianie takiej baterii mogą pojawić się jakieś problemy w BIOSIE, czy coś trzeba będzie w nim zmieniać?

P.S.

amorek273 i vather jestem płci żeńskiej i nie znam się na informatyce dlatego zadaję różne pytania, które zresztą mają pomóc w rozwiązaniu problemu, a przydałoby się, żeby niektórzy, jeśli nie pomagają w rozwiązaniu problemu nie umieszczali na tym forum głupich komentarzy, bo nie temu ono służy.

Jeśli w BIOS nie były dokonywane żadne zmiany typu “podkręcanie” czegokolwiek i baterię wymienisz “szybko” - nic się nie stanie.

Czy wymiana bateri czy stan bateri jaka jest jej teraz nie wpłynie na żadne zmiany z BIOSie bo już i tak dawno ten BIOS został przywrócony do ustawień domyślnych , przez rozładowaną baterie

Wybacz głupie pytanie to i ironiczny komentarz , ale pisząc go nie wiedziałem że uniesiesz się nie wiem , wiedzą czy ambicją , bo wcale nie miałem na myśli głupiego komentarza , a szkoda że tak to odebrałaś

Wybacz , po nicku i po składni twoich słów stwierdziłem że jesteś płci męskiej .

Witam ponownie,

założyłam nową baterię płyty głównej jednak komputer chyba jej nie “widzi”, dalej jest problem z datą i zegarem, ponadto wyskoczyły dwa nowe błędy, mianowicie “CMOS Settings Wrong” oraz “CMOS Memory Size Wrong” tyle, że komunikatu “CMOS Battery Low” już nie wyświetla :).

Stara bateria jeszcze podtrzymywała ustawienia biosu ale komputer sygnalizował jej małe napięcie. Nie wystarczała też do prawidłowej pracy zegara. Najwyraźniej podczas wymiany nastąpił częściowy reset ustawień biosu. Zresetuj ustawienia biosu za pomocą zworki na płycie głównej lub przez odłączenie baterii na kilka do kilkudziesięciu minut (czas przeróżny przy różnych płytach)

Możesz też spróbować wejść w ustawienia biosu i zapisać obecne ustawienia (może to nie pomóc)

Wyskakują jeszcze dwa następujące komunikaty (błędy): CMOS Settings Wrong oraz CMOS Memory Size Wrong. Żeby komputer się włączył muszę go za każdym razem parę razy resetować. Pomóżcie! !!

Dwie możliwości naprawy błędu:

  1. zresetuj ustawienia biosu zworką na płycie głównej lub wyłącz całkowicie zasilanie komputera i odłącz baterie na kilkanaście/kilkadziesiąt minut

  2. wejdź w ustawienia biosu, wybierz ustawienia standardowe i zapisz

Odłączyłam baterię na cały dzień i niestety nic to nie dało, błędy dalej wyskakują :frowning: .

Sprawdź jeszcze, czy samo gniazdo baterii na płycie głównej nie uległo jakiemuś obluzowaniu. Jeśli by tak było, poproś o pomoc jakiegoś znajomego, żeby to ewentualnie polutować. Obejrzyj kondensatory na płycie głównej - będą wyglądać podobnie do tych:

http://i.frazpc.pl/pliki/2002/board_gra … 699097.jpg

Jeśli będą “spuchnięte” - czyli wyglądać mniej więcej tak:

http://obrazki.elektroda.net/54_1152205433.jpg

wtedy sposób na uzdrowienie sytuacji to ich wymiana - poproś jakiegoś znajomego elektronika.

Nie chcę tu absolutnie ferować żadnych diagnoz - jeśli masz możliwość, poproś znajomego o sprawdzenie Twojej płyty głównej z innym zasilaczem - obecny podczas wykańczania się - może dawać naprawdę przedziwne objawy - tym bardziej jeśli piszesz, że komputer jest leciwy.

A ja proponuje zaktualizować BIOS , a jak nie ma nowszego to zainstalować wersje którą już masz. Także polecam ten artykuł:

http://www.epagini.com/2010/08/cmos-mem … fix-error/

Ten sam artykuł w translatorze google

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.epagini.com/2010/08/cmos-memory-size-wrong-cmos-fix-error/&ei=-PY0TdK7JY71sga9o9maCg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=10&ved=0CHoQ7gEwCQ&prev=/search%3Fq%3DCMOS%2BMemory%2BSize%2BWrong%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DNr1%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26prmd%3Divnsfd