CMOS checksum error, disk boot failure, bios nie widzi dysku

Po kolei:

Kupiłem nowy kabel sata parę dni temu i nie pomogło.

Bootowanie ustawiłem już na początku z hdd, ale go nie widzi.

HDD którego nie widzi jest ustawiony na Master. Tzn z tego co rozumiem. Tam gdzie jest Master nie wykrywa nic, tam gdzie jest Slave wykrywa cdrom.

Zauważyłem też, że komputer nie ma w ogóle stacji dyskietek, mimo, że w biosie było ustawione, że ona jest. Może to coś z tym? Zmieniłem opcję na “disabled”, ale nie pomogło.

Biorąc pod uwagę to, że wysiadła bateria, to mam takie dziwne przeczucie, że problem może być w tym, że mi się opcje biosa zresetowały, ale nie mam pojęcia jak z powrotem ustawić te co trzeba…

Ja Ci tego nie powiem, skąd ja mam wiedzieć jaki masz bios lub płytę chyba , że coś przeoczyłem ?

 

Sprobuj ustawienia: “Optymalne” powinno być w biosie “Optimize…” potem zapisujesz i exit, restartujesz kompa…

Płyta to zdaje się ASUS P5N-D, przynajmniej to jest napisane na płycie. Bios nie wiem jaki. Jak go uruchamiam to jest napisane Phoenix Bios i jest w większości szary, ale nie wiem jak sprawdzić dokładnie jaka to wersja jest. 

EDIT: Zauważyłem kolejny dziwny objaw: po którymś kolejnym restarcie zmieniły się kolory na takie psychodeliczne i bardzo kłujące w oczy, a do tego obraz skakał i znikał od czasu do czasu. Po następnym restarcie już jest ok.

 

a tak wygląda bios:

bios.jpg

Wybierz tam gdzie none -

 

Zaawansowane wykrywanie dysku lub ręcznie wybierasz dysk…

Tam gdzie jest [None] jak wchodzę to mam opcje:

PIO Mode

  • Auto

  • Mode 0, 1, 2, 3, 4

UDMA Mode:

  • Auto

  • Disable

Primary IDE Master:

-None

-Auto

-Manual

Access Mode:

-CHS

-LBA

-Large

-Auto

 

Domyślnie mam wszędzie powybierane Auto. Jak zmieniam Primary IDE Master na [Manual] to nic nie daje.

Podczas startu komputera i pojawienia się POST-u naciskaj F12 jak pojawi się plansza to wybierz HDD

Jak się włącza to mogę wcisnąć TAB i wtedy wyświetla mi się Post (przy okazji pokazuje, że mam Phoenix Award BIOS 6.00PG). Jak wcisnę TAB to potem mogę wcisnąć F8, żeby wejść do BOOT menu (F12 albo nic nie daje, albo nie umiem wcisnąć wtedy kiedy trzeba, albo może w biosie ustawiłem nie to co trzeba, zmieniłem opcję na [manual] przy IDE Master). W boot menu nie mogę wybrać hdd, mogę wybrać tylko cdrom.

 

Screen tego co mi sie pokazuje:

bootmenu.jpg

Obawiam się, że możesz również mieć “uszkodzony Bios” … a tego praktycznie nie da się naprawić (powszechnie uznawane za nienaprawialne) … i być może trzeba będzie wymienić płytę…

 

 

a sprawdzałeś F6 ?

 

inny sposób rozłącz CD-ROM i podłącz sam dysk…

F6 nic nie daje. Co bym nie robił to jest disk boot failure.

 

Edit; Jak odłaczam cdrom to mam wszędzie od góry do dołu [None]

a ile masz portów SATA ? Możesz wpiąć kabel w inny port?

 

Inny sposób: Masz na płycie lub USB Hiren’s BootCD ?

Mam 4 porty, przekładałem z jednego do drugiego i cały czas to samo. Kabel kupiłem nowy i nie pomogło też.

  1. Masz możliwość sprawdzenia dysku na innym kompie?

  2. Masz/Posiadasz Hiren’s BootCD ?

  1. Chwilowo niestety nie mam takiej możliwości, pozostałe komputery jakie mam w domu to laptopy. Do najbliższej mieszkającego znajomego z PC mogę się wybrać jutro, bo dziś pracuje do późna.

  2. Mogę chyba sobie nagrać. Właśnie zacząłem sciągać.

 

EDIT: Ok, mam Hirena nagranego, odpala się przy starcie systemu, co dalej?

Na początek może spróbuj odpalić "Mini Windows XP" up/down lub strzałkami przewijasz polecenia

Wybierasz Mpj komputer - sprawdz czy “widać dysk/partycje”

http://4.bp.blogspot.com/-olk5rFJjxLg/T2C79761JfI/AAAAAAAAALs/ejlpYakh3JM/s1600/hiboot_15_2.jpg. Możesz sprobowac też F ix NTLDR is Missing

Jak długo się powinien odpalać ten Mini Windows XP? Bo jest logo XP na ekranie i idzie ten pasek i idzie i nic.

Poczekaj trochę np. 5-10 minut

Musi utworzyć “RAM Disk”

Dobra, jestem w miniwindowsie. Nieźle. Co teraz? W “mój komputer” nie widzi dysku C. Widzi dyski B (ramdrive), X (mini XP), A 3,5 Floppy, którego tak na prawdę nie ma i D czyli CD Drive.

 

Edit: Tymczasem HDD pracuje i nawet się grzeje…

 

EDIT: tymczasem jednak w Device manager widzi przy disk drives “st3160815as” czyli mój HDD.

 

przy próbie zrobienia czegoś z tym dyskiem w device manager mam takie coś: "Windows cannot load te device driver for this hardware, the driver may be corrupted or missing (code 39)

i teraz mam przy disk drives w device managerze taki wykrzyknik na żółtym tle przy dysku twardym.

Kod 39 System Windows nie może załadować sterownika urządzenia dla tego sprzętu.Sterownik może być uszkodzony lub nieobecny. • Odinstaluj i zainstaluj ponownie sterownik

 

 

 

Wykonaj to:

 

Automatyczne diagnozowanie i rozwiązywanie problemów z portami USB w systemie Windows

 

http://support2.microsoft.com/mats/windows_usb_diagnostics

 

oraz to:

 

http://support2.microsoft.com/mats/hardware_device_problems

 

    •  

Jak mam to skopiować na kompa drugiego? Skopiować to normalnie na usb i na tamtym wykryje w tym Mini Windowsie XP?

W Mini Windows XP jest “Network Setup” możesz uruchomić internet. Przeglądarka Opera…

 

_pobierasz pliki, uruchamiasz 2 FixIt _