CMOS checksum error - wyskakuje takie coś

Cześć! Nie wiem czy wybralem dobry temat, jak nie to prosze o przeniesienie.

Gdy wczoraj włączyłem komputer pokazuje mi sie taki komunikat:

CMOS checksum error - Default loaded

Chassis was opened, please check or enter setup to clear.

Przy tym gdy sie tak pokazue jest pikniecie prawdopodobnie z dysku twadego.

Gdy cokolwiek naciskam to nic sie nie pojawia

Jeżeli to bedzie potrzebne to moja plyta glowna to GIGABYTE GA-G33M-S2

Prawdopodobnie dopiero bede mogl o ok. 16:00 dopiero odpisać jak byscie chcieli jeszcze jakies info.

Prosze o pomoc! !!

Witam,

Ile czasu masz już płytę?

Czy po tym komunikacie system się mimo wszystko dalej ładuje?

Wejdź do biosu i ustaw wszystko od nowa - prawdopodobnie bios się zresetował do ustawień fabrycznych.

Jeżeli po wyłączeniu kompa i ponownym włączeniu problem się nie pojawi to ok. Jeżeli masz kompa podłączonego do listwy, a ją wyłączasz i po włączeniu znowu się pojawi komunikat to oznacza, że:

  1. albo padła Ci bateryjka podtrzymująca bios (stąd moje pytanie o wiek płyty)

  2. albo - jeżeli to nowa płyta - bateria jest uszkodzona

  3. albo bateryjka się wysunęła (co się rzadko zdarza)

Rozwiązania:

Ad.1) wymienić bateryjkę - do kupienia w dowolnym elektronicznym, u zegarmistrza, komputerowym itp. - koszt rzędu 5-10zł

Ad.2) tak samo jak w pkt 1.

Ad.3) wyjąć, przeczyścić styki, włożyć baterię, ustawić bios i ponownie sprawdzić wszystko od początku.

Powodzenia

Plyte tak jak caly komp mam od pazdziernika 2007r. czyli 3 lata

Po tym nic sie nie robi. zaladuje sie tylko kawalek dotyczacy procesora i jakiejs pamieci

Na dole nuic nie ma zeby wejsc do biosu czy cos, a gdy klikam f12 to nic sie nie robi. Chyba ze jest jakas inna metoda wejscia tam.

Jutro moze kupie bateryjke i sprobuje ja wymienic,

A jak bym chcial chcial zmienic ustawienia biosu to jak to zrobic bo w takich rzeczach jestem troche zielony.

No ok. To sprawdź pozostałe moje sugestie. 3 lata to już raczej na pograniczu żywotności baterii.

Do BIOS"u wejdziesz przez naciśnięcie przy starcie komputera klawisza “DEL”.

Aktualizowałeś może BIOS?

Edit:Podaj jeszcze pełną specyfikację swojego komputera.

Komunikat też mówi o otwartej obudowie,sprawdż czujnik otwierania,ewentualnie go oczyść.

heh… ja nawet nie wiedzialem ze mam gdies taki czujnik. jak on moze wygladac i gdzie byc umieszczony??

baterie kupilem ale teraz za ro bios za kazdym razem sie resetuje. co moze mi pomoc??

Taki bład może się pokazać gdy procesor jest uszkodzony, jeśli masz możliwość to spróbuj uruchomić komputer na innym procesorze

Czy miał ktoś dostęp do Twojego kompa?

Sprawdź ustawienie przełącznika, albo położenie zworki odpowiedzialnej za resetowanie biosu. Może jakiś kolega żartowniś otwierał obudowę i przestawił Ci na reset. Gdzie jest przełącznik/zworka musisz sprawdzić w instrukcji do płyty. Czujnik otwarcia powinien się znajdować gdzieś przy krawędzi przy bocznej ściance (raczej będzie podłączony 2, może 3 przewodami). Wygląda jak mały włącznik, może być z ruchomą blaszką.

Po zmianie baterii bios powinien się dać ustawić i nie resetować.

Dla bezpieczeństwa i eliminacji potencjalnych problemów odłącz dyski i inne napędy od płyty i od zasilacza.

Najpierw zrób porządek i ustabilizuj sytuację z samym biosem. Później podłączaj po jednym urządzeniu.

Jeżeli odłączenie nie pomoże to możesz jeszcze wyjąć wszystkie bez jednej kości pamięci. Do odpalenia kompa i wejścia do biosu taka konfiguracja wystarczy. Dodatkowo odłącz też wszystkie urządzenia USB. Tylko niezbędne minimum.

Powodzenia

bios juz sie nie resetuje ale nie moge znalezc tego dyrnego czujnika. albo jest gdzies bardzo dobrze schowany albo go w ogole nie ma no ale takto czemu sie pokazuje to chassis was opened

Mało który komputer ma ten czujnik, przeważnie komputery w firmach, wejdź do BIOSu i wyłącz opcje która pokazuje ten komunikat i po sprawie

dnl6 , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swoje posty i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

spoko jak komp będzie już sprawny to poprawie bo aktualnie na telefonie pisze a troche to uciążliwe będzie. mam nadzieje ze poczekasz to troche

a co do biosu to gdzie wejść aby to wyłączyć?

Ok, już znalazłem.

Dzięki wszystkim za pomoc :smiley: