CMS ClassicPress oparty o CMS WordPress

Dla tych którzy nie chcą edytora Gutenberg powstał ClassicPress.
Piszę to informacyjnie.

xD
Wiesz, że gutenberga da się wyłączyć wtyczką?
Poza tym czemu ktoś miałby nie chcieć gutenberga? Jedynie ludzie którzy używają wszelkiej maści pagebuilderów - ale to jest tragedia która nie powinna nigdy powstać …

nie zgodzę się z Tobą, jeżeli można zbudować szablon strony, wklepać slidera z “przeciaganki”, to po co palce marnować na wklepywanie kodu? To trochę tak jakby rezygnować z zapałek i tłuc krzesiwem nad stertą liści na balkonie, bo po cholerę zapałki i kuchenka… :wink:

A to do tej pory nie dało się tego robić? Ja w swoich pluginach zawsze dodawałem odpowiednie buttony do edytora by ułatwić dodawanie dodatkowych treści. To, że grubo 90% pluginów jest pisanych przez amatorów, którzy nauczyli się pisania pluginów z youtuba i piszą je metodą copy paste and modify to już tylko i wyłącznie ich wina. Gutenberg jeszcze bardziej ułatwia możliwość dodawania niestandardowych funkcji do edytora, które mogą być znacznie bardziej zaawansowane od strony UX niż w przypadku edytora TinyMCE.

1 polubienie

Wiem.
Klasyczny edytor jako wtyczka będzie wspierany tylko do 31 grudnia 2021.

Bardzo dużo ludzi go nie chce. Mniejsza z tym dlaczego.

Z mojego punktu widzenia nie chcą go tylko Ci co robią strony w szablonach które mają page buildery. Teraz im się biznes sypie bo nie mają i nigdy nie mieli wiedzy jak strony należy robić. Do tej pory sobie je wyklikiwali i kasowali ludzi. Oczywiście gutenberg właśnie jest odpowiedzią na potrzeby użytkowników na funkcje które mają page buildery, jednak za nim autorzy wtyczek zintegrują swoje pluginy z nim minie jeszcze kilka lat, a znając życie część w ogóle tego nie zrobi bo nie będzie potrafiła. Różnica między page builderami a gutenberkiem jest taka, że w PB można wyklikać wręcz stronę która będzie tragicznej jakości, a gutenberg rozszerza możliwości organizacji treści na stronie. I to jest zasadnicza różnica, początkowo PB też do tego miały służyć, ale niestety ludzie bez podstawowej wiedzy, zaczęli przy ich użyciu wyklikiwać cale strony, a potem robić to na zlecenie. Więc skoro klienci jakimi były takie osoby oczekiwały kolejnych ułatwień i funkcji to one powstawały i licencje na puste motywy z PB się sprzedawały.

Do tego 2021 to tyle się może zdarzyć że nie ma co panikować, może w ogóle wordpress upaść, może też się zdarzyć że będzie mocny trend odchodzenia od php i wp na rzecz np. nowego CMSa w Node albo rubym. To jest tak długi okres czasu, że aż się dziwię, że zamierzają tak długo go wspierać.

1 polubienie

Dla zainteresowanych podam jeszcze stronę projektu;

… fajnie by było wydzielić subdomenę i na niej dać konto demo zainteresowanym do zabawy - tzn. co kwadrans byłoby czyszczone z treści :wink: Nic nie jest lepsza reklamą jak możliwość przetestowania produktu bez bawienia się w instalacje itp.

Wszystko działa tak jak w WordPress, te same wtyczki i motywy.
Tylko nie ma i nie będzie edytora Gutenberg.

…w teorii :wink: Nawet drobna modyfikacja może “wyskoczyć” w innym miejscu.
Nie jesteście w stanie sprawdzić każdej możliwej kombinacji wszystkich wtyczek, po to właśnie demo.

1 polubienie