Co było pierwsze - pomarańcza czy kolor pomarańczowy?


(Engardo Alvarez) #1

Jedząc pomarańczę zastanowiłem się nad tym pytaniem i jakoś nie bardzo potrafię sobie odpowiedzieć. Co o tym myślicie? :?: Pozdrawiam.


(Zbychdb) #2

Nie "pomarańcz" tylko "pomarańcza", to rodzaj żeński, "jedząc pomarańczę", a sprawa jest prosta, trochę nauki logiki by się przydało, jeżeli jest pomarańcza, to jest w kolorze pomarańczowym, jeżeli jej nie ma, brak takiego koloru, bez pomarańczy nie ma koloru pomarańczowego, więc warunkiem by był kolor pomarańczowy jest wcześniejsze istnienie pomarańczy, dotarło filozofie?


(trubul.as999) #3

Moim zdaniem pierwsza była pomarańcza, a jak ktoś zauważył kolor pomarańczy gdzie indziej, to nazwał go pomarańczowym :slight_smile:


(Filipmoto2010) #4

Pierwszy była pomarańcza koloru pomarańczowego :stuck_out_tongue:


(Kpc21) #5

Pytanie typu co było pierwsze - jajko czy kura. Ale wbrew pozorom prostsze.

Pierwszy był kolor pomarańczowy. Bo kolor to światło, światło to fala elektromagnetyczna, pomarańczowe - o odpowiedniej częstotliwości. Owoc pomarańczy odbija fale o częstotliwości odpowiadającej barwie pomarańczowej. A fale elektromagnetyczne istniały "zawsze" - a na pewno były już kiedy powstała Ziemia, drzewo pomarańczowe pojawiło się w którejś tam erze.


(Cedar) #6

Kpc21 , Czyli wg Ciebie: pierwszy był kolor jako taki (dokładnie wyjaśniłeś powyżej), następnie drzewo i jego owoc nazwany pomarańcza a od niego wzięła nazwę barwa - i z tym się zgadzam, ale możliwa jest inna wersja: pierwszy był kolor jako taki, który został nazwany "pomarańczowy" (bo musiał być przecież jakoś nazwany) i nazwą tego koloru zostało nazwane drzewo (i jego owoc) - i z tym trudno się nie zgodzić. Czyli kółko się zamyka, jesteśmy w punkcie wyjścia :wink:

PS. Chociaż nie wiemy o co dokładnie chodziło twórcy wątku - o nazwę koloru czy o kolor jako taki, bo pytanie można różnie interpretować. :wink:


(Kpc21) #7

Kolor był niewątpliwie przed owocem. Chyba że mówimy o jego nazwie - to już nie jest takie oczywiste.

Wg Wikipedii:

Tylko czy można im wierzyć


(Zbychdb) #8

Oto definicja koloru wg Wikipedii: "Widzenie kolorów to wyłącznie subiektywne wrażenie psychiczne powstające w mózgu człowieka (a także części zwierząt). W fizyce mamy jedynie do czynienia z pewnym zakresem promieniowania elektromagnetycznego, które do odbiorcy dociera najczęściej w postaci mieszaniny fal o różnych częstotliwościach. W szczególności - ten sam kolor obserwator może odczuwać poprzez odbiór wielu różnych kombinacji ilościowych fal o różnych częstotliwościach, i odwrotnie: ta sama mieszanina fal może u obserwatora wywołać odmienne wrażenia kolorystyczne w zależności od wielu czynników dodatkowych, takich jak np.: rodzaj oświetlenia czy obecność innych kolorów w polu widzenia". Wynika z niej, że kolory jako wartość materialna nie istnieją, są tylko subiektywnym przetworzeniem fali elektomagnetycznych przez mózg. Z tego wniosek, że nie ma znaczenia, co było pierwsze, i tak musiał powstać najpierw człowiek, żeby to wszystko nazwać.


(Karolekc5) #9

@zbychdb

Kolor nie istnieje, tak samo jak nie ma dźwięku :slight_smile: :smiley:

Co do kury i jaka to uważam ze kura była pierwsza:)


(Engardo Alvarez) #10

Dzięki za uwagę szanowny zbychdb - poprawiłem się. A co do kury i jajka to stawiam, że pierwszy był kogut. Pozdro

-- Dodane 25.04.2010 (N) 13:54 --

Skoro nazwa koloru pomarańczowego wzięła sie od koloru pomarańczy to jak kolor pomarańczowy nazywano np w średniowiecznwej Polsce, gdzie raczej pomarańczy nie znano??


(Kpc21) #11

Jeśli chodzi o słowa - Wikisłownik prawdę ci powie :slight_smile:

http://pl.wiktionary.org/wiki/pomara%C5%84cza

http://pl.wiktionary.org/wiki/pomara%C5%84czowy#pl

Tak więc nazwa owocu była pierwsza, pochodzi z języka francuskiego. I od niej wzięła się nazwa koloru. Ale wygląda na to, że już wcześniej owoc z kolorem się przeplatały:

http://pl.wiktionary.org/wiki/orange#or ... gielski.29

Natomiast jak na kolor pomarańczowy mówiono w średniowieczu, musiałby odpowiedzieć jakiś językoznawca. Możliwe że po prostu oranż. Przecież już w średniowieczu Polacy kontaktowali się z innymi narodami, np. z Niemcami. Trzeba by zadać pytanie do poradni językowej np. PWN.


(Engardo Alvarez) #12

Serdecznie dziękuje wszystkim za odpowiedzi, znalazłem dzięki wam odp. na nurtujące mnie pytanie. Pozdrawiam


(SpiderGisz13) #13

Jeżeli ktoś twierdzi że najpierw byl kolor to ja zapytam. Czy gdyby kolor o ktorym mowa nazywał się blablowy to owoc nazywałby się blabla ? Nazwa koloru odnosi się czesto do barwy znanej z przyrody. Tak jest też w tym przypadku. Owoc pomarańcza jest takiego koloru jak sciana czyli sciana jest koloru pomarańczowego.


(bachus) #14

To też dość proste - pierwsze było jajko.


#15

zapewne kolor pomarańczowy , a czemu bo później dopasowano do koloru owoc


(XOR) #16

No, a kto niby zniósł to jajko?


#17

Kogut schodząc po stopniach z kurnika :slight_smile:


(WODZU) #18

Najpierw było #fe7f00 :wink: