Co jest?! - czyli konto administratora systemu

Na początek… Witam wszystkich użytkowników jak i adminów forum. Jestem tutaj nowy więc przydałoby się na początku przywitać :smiley:

Teraz do problemu… otóż przez kilka miesięcy od czasu ostatniego formatowania systemu Windows XP Professional stworzyłem 3 konta z dostępem do wszystkich plików (tzw. konto administratora). Korzystałem bez przerwy z jednego i wszystko było w porządku. Niestety pewnego dnia logując się, system dosyć długo otwierał moje konto. W końcu uruchomił (standardowy z resztą) plik explorer.exe

Co to może oznaczać? Tylko jedno… system automatycznie, z nieznajomych mi dotąd powodów skasował i utworzył nowe (pod tą samą nazwą) konto. Zniknęło mi wszystko od tapety, po pliki na pulpicie (oczywiście trzeba było od nowa rejestrować się do systemu AQQ i Skype :stuck_out_tongue: ). Pojawiło się znane okienko “Zapoznaj się z systemem Windows XP” oraz otworzyło się okienko Start z domyślnym ułożeniem.

System był tak miły że oszczędził moje pliki w folderze “Moje Dokumenty”… dzięki ci panie :slight_smile:

Pamiętam jak kilka lat temu miałem taki sam problem… boje się że w przyszłości znowu pojawi się taka sama sytuacja , czego szczerze nie chcę…

Czym to mogło być spowodowane? Wirusy, błędne zainstalowanie jakiegoś sterownika? Hacking?

W folderze C:\Documents and Settings\ Twoje Konto są m.in. pliki:

ntuser.dat

ntuser.bak

Zawierają one część Rejestru, czyli HKCU (Rejestr Uzytkownika) - dat to rejestr użytkownika, bak to jego kopia.

Jeśli pliki te zostaną przeniesione, usunięte, lub uszkodzone, wówczas system zareaguje, tak, jak w opisywanym przypadku.

czyli co mam zrobić aby ten problem się nie powtarzał? zrobić kopie tych plików i…

Tak, najlepiej programem ERUNT 1.1j przed każdą istotniejszą zmianą w systemie, a potem dodatkowo punkt przywracania systemu.

Jeszcze, po każdym upadku systemu, czy wymuszonym restarcie sprawdzaj dyski w poszukiwaniu błędów (wystarczy sprawdzanie i naprawa błędów logicznych - bez skanowania powierzchni - szkoda czasu).

dziękuję za radę SrebrnyWilk :wink: