Co jest lepsze do przedmuchiwania laptopa i komputera?

Przeglądałem dziś akcesoria w Media Expert i zastanawiam się czy taka gruszka do odpylania: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/akcesoria-komputerowe/pozostale-akcesoria-komputerowe/ifixit-dmuchawa-do-odpylania bardziej się bardziej opłaca niż sprężone powietrze, które się wyczerpuje i trzeba je co jakiś czas kupować. Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek takie widział z przeznaczeniem do komputerów, więc pytam o radę

Kompresor (koniecznie z osuszaczem powietrza).

Używam coś podobnego od lat, czasami się przydaje:
https://www.aptekagemini.pl/canpol-gruszka-do-nosa-z-wymiennymi-koncowkami-1-sztuka-0023541
7 zł

ps. gruszką to sobie możesz rzęsę z oka wydmuchać :wink:

2 polubienia

Jak rozbieram wiatrak, to go rozbieram doszczętnie, a gruszka jest do przedmuchania portów itd.

Kompresor, odkurzacz Nilfisk (nawet lepiej daje niż mały kompresor), pędzelek z antystatycznego włosia.

Wentylatory trzeba koniecznie zablokować podczas przedmuchiwania, chyba, że ktoś lubi wyciągać kawałki śmigła z oka.

W większości przypadków i tak trzeba rozebrać, zwłaszcza w laptopach, bo kompresorem można wtłoczyć tylko “koc” do środka, co czasami kończy się zatrzymaniem obrotów wentylatora.
W warunkach domowych, odkurzacz i pędzel, w warunkach przemysłowych, kompresor, odkurzacz i pędzel.

3 2 1

Ja używam Nilfisk Buddy II 12 EU, oraz sprężarek JWS 245 (68dB).

1 polubienie

Może być i bez, wilgoć i tak odparuje błyskawicznie w letni dzień.
Do profesjonalnego codziennego użytku (np. serwisy itp.) oczywiście z osuszaczem.

Dziękuję za informacje. Tak mi się zdawało, że ta gruszka wiele nie wydmucha. Jeszcze czekam, aż ojciec kupi kiedyś małą sprężarkę, to posłuży również do pompowania rowerów na lato, ale znając go, miną wieki zanim mu się zechce nawet jak będzie kasa

Zawsze możesz wlutować sobie wentylek w puszkę po sprężonym powietrzu i ładować na stacji kompresorem albo zwykłą pompką.

1 polubienie

Wywaliło mi cebulometr poza skalę :joy:

Najlepiej to rozkręcić, wyczyścić i złożyć do kupy z powrotem ale są do tego teraz nowoczesne urządzenia. Poszukałbym na Twoim miejscu w Media Expert

Czemu fabrycznie takich nie robią?

Nie mówiąc już o tym że “sprężone powietrze” na pewno nie pochodzi z ziemskiej atmosfery, bo propanu i butanu w niej nie ma.:grinning:

Niektórym udało się coś (albo siebie) tym wysadzić.

A lepiej sprzedać 100 puszek bez wentyla czy jedną z wentylem?
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,21158120,18-latek-czyscil-komputer-sprezonym-powietrzem-eksplozja-zrujnowala.html

BTW, w formie ciekłej gaz zajmuje mniej miejsca i więcej można zmieścić do puchy.
To co napompujesz nie wystarczy na jedno czyszczenie komputera.

No w sumie racja, ale nie powinno na puszce pisać wielkimi literami sprężone powietrze itp. w przypadku produktu niebezpiecznego.


Napisy ostrzegawcze są dość wyraźne na każdej puszce.

Jak kiedyś wieki temu miałem puszkę, to oznaczenie było identyczne jak na dezodorancie, a faktyczny skład małymi literami z tyłu. Od lat tego nie kupuję bo kompresor zdecydowanie bardziej użyteczny.

Ja już od jakiegoś czasu się czaję na dmuchawę, nie będę kupował kompresora tylko do czyszczenia komputera.

Odkurzacz z wyjściem. Albo jak już musi być małe, to pompka do materaca elektryczna. Z tego co widzę niecałe 17zł link

Dmucha to słabo, choć i tak lepsze od jednorazowego “powietrza”.

Można kupić takie, w których nie ma propanu i butanu, a jest niepalny 1,1,1,2-Tetrafluoroetan.