Co jest przyczyną spadków FPS?

laptop

(macszy027) #1

Już kiedyś dałem podobny temat. Mam laptopa z i5 5200u nvidia 920m 2 GB. Ram 4 GB z możliwością 8 GB ram. I dysk 1 Tb. Win 10. Gdy gram w fortnite mam wykorzystanie Ramu 90 procent, i max 100 fps ale te 100 fps są nie stabilne. Spadają fps do nawet 0. Czego to wina?

(FadeMind) #2

Wąskie gardło to cała konfiguracja :frowning: W szczególności dysk HDD i mało RAMu.

(xBotekx) #3

Z tym wąskim gardłem w postaci dysku hdd to bym nie przesadzał. Jeśli chodzi o fpsy to ostatni winny. Oczywiście komfort użytkowania to inna sprawa, ale w fpsach hdd nie specjalnie przeszkadza. Z ramem zgoda tak samo jak z tym ,że to nie laptop do grania w produkcje troszkę bardzie zaawansowane.

@macszy027 Daj screen z hwwmonitor . Uruchom program pograj w grę a potem po godzinie daj screen z tego programu.

(macszy027) #4

Ram 94 procent procesor 50 proc i czasem więcej dysk 50 proc

(xBotekx) #5

Winowajcą spadków jest w mojej opinii ram ale sprawdzenie temperatur nie zaszkodzi proszę o screen.

(macszy027) #6

Procesor temp. 70 stopni max
Karta graficzna 65 stopni

(panicagaming) #7

Fademind ma dużo więcej racji od Ciebie…
Przy wysokim wykorzystaniu RAM, jest dużo więcej obciążany dysk przez plik wymiany co w przypadku HDD daje mu mocno po pupie i robią się okropne dropy FPS. Po dołożeniu 4GB RAM powinieneś ograniczyć dropy FPS do normalnych, czyli pewnie 100-70 FPS. Chyba, że dodatkowo dysk Ci pada i zmula.

(xBotekx) #8

Widzisz oczywiście ,że hdd nie pomaga przy małej ilości ramu ,ale nie on jest przyczyną on tylko dostaje rykoszetem przez ram. To tak jakby mieć buty z dziurą i uważać ,że zimno ci w stopy przez za cienkie skarpety.

(macszy027) #9

To dołożyć ten ram czy co

(marcin20000) #10

:slight_smile:

(macszy027) #11

Teraz grałem to miałem 97 procent wykorzystania ram a dysku 0 procent. Myślisz że jak dołożę ram to nie będzie spadków FPS?

(panicagaming) #12

Człowieku zrozum, ze komp zmula powyżej 80% wykorzystania RAM, a gdzie to do 97%!

(marcin20000) #13

będą mniejsze bo…

…dodatkowo dual channel da Ci kilka procent wydajności.

(MrLukaszo) #14

Mylisz się kolego, gdybyś miał dysk NVME to byś nie odczuwał tak częstych dropów a ze względu na wolny dysk twardy i mało RAMU, nadużywany jest plik swapu, przez co dysk potrafi się przytkać, rozszerzenie do 8GB RAM na pewno pomoże.

(xBotekx) #15

No właśnie się nie mylę winowajcą jest ram a nie dysk a to ,że jest to dysk hdd tylko pogłębia problem. Zresztą już wyżej to wyjaśniałem i nię będę już toczył bo jest bezproduktywna. Dołóż - ramu by zwiększyć fpsy. A jeśli chcesz zwiększyć szybkość pracy na co dzień to wtedy ssd ale na fpsy on nie wpłynie (Troszkę wpłynie ale to takie obchodzie problemu strasznie dookoła).

(MrLukaszo) #16

I teraz dopełniłeś to co napisałeś wcześniej, nawet jakbyś miał 16 GB ramu a dysk 5400RPM to również Ci się może zdarzyć jakiś niechciany drop. Ot, taka złośliwość martwy.

(xBotekx) #17

Nie nie powinien się zdarzyć jeśli gra jest dobrze napisana. Wpisz sobie hdd vs ssd na yt i zobacz czy są dropy fpsów przy 16GB nie ma. Przy 8 mogą się zdarzyć ale nie na takich grach na jakie pozwala ten laptop.

(MrLukaszo) #18

“Jeśli jest dobrze napisana”, z ciekawości sprawdziłem jak chodzi “Fortnite” na HDD 5400RPM a na dysku z protokołem NVME pod PCIE. Ten pod PCIE chodził z 4GB ramu i rzadko kiedy był jakikolwiek drop natomiast 5400RPM z 16GB ramu o dosyć wysokim taktowaniu + i7 i GTX 1080. Dropy występowały, gdy były doczytywane tekstury w świecie.

(macszy027) #19

I oto mi chodziło bo nie c JVC ę wydawać ponad 200 zł za ram

(marcin20000) #20

… żartujesz? Ram, używany , 4 GB kupisz lekko za 60-90 zł na Allegro. Dysku nvme nie kupisz w takiej cenie. Dodatkowo, gdybys szukał używanego, to Ram jest znacznie mniej awaryjny :wink: