Co jest przyczyną spadków FPS?

Wąskie gardło to cała konfiguracja :frowning: W szczególności dysk HDD i mało RAMu.

Z tym wąskim gardłem w postaci dysku hdd to bym nie przesadzał. Jeśli chodzi o fpsy to ostatni winny. Oczywiście komfort użytkowania to inna sprawa, ale w fpsach hdd nie specjalnie przeszkadza. Z ramem zgoda tak samo jak z tym ,że to nie laptop do grania w produkcje troszkę bardzie zaawansowane.

@macszy027 Daj screen z hwwmonitor . Uruchom program pograj w grę a potem po godzinie daj screen z tego programu.

Ram 94 procent procesor 50 proc i czasem więcej dysk 50 proc

Winowajcą spadków jest w mojej opinii ram ale sprawdzenie temperatur nie zaszkodzi proszę o screen.

Procesor temp. 70 stopni max
Karta graficzna 65 stopni

Fademind ma dużo więcej racji od Ciebie…
Przy wysokim wykorzystaniu RAM, jest dużo więcej obciążany dysk przez plik wymiany co w przypadku HDD daje mu mocno po pupie i robią się okropne dropy FPS. Po dołożeniu 4GB RAM powinieneś ograniczyć dropy FPS do normalnych, czyli pewnie 100-70 FPS. Chyba, że dodatkowo dysk Ci pada i zmula.

Widzisz oczywiście ,że hdd nie pomaga przy małej ilości ramu ,ale nie on jest przyczyną on tylko dostaje rykoszetem przez ram. To tak jakby mieć buty z dziurą i uważać ,że zimno ci w stopy przez za cienkie skarpety.

To dołożyć ten ram czy co

:slight_smile:

Teraz grałem to miałem 97 procent wykorzystania ram a dysku 0 procent. Myślisz że jak dołożę ram to nie będzie spadków FPS?

Człowieku zrozum, ze komp zmula powyżej 80% wykorzystania RAM, a gdzie to do 97%!

będą mniejsze bo…

…dodatkowo dual channel da Ci kilka procent wydajności.

Mylisz się kolego, gdybyś miał dysk NVME to byś nie odczuwał tak częstych dropów a ze względu na wolny dysk twardy i mało RAMU, nadużywany jest plik swapu, przez co dysk potrafi się przytkać, rozszerzenie do 8GB RAM na pewno pomoże.

No właśnie się nie mylę winowajcą jest ram a nie dysk a to ,że jest to dysk hdd tylko pogłębia problem. Zresztą już wyżej to wyjaśniałem i nię będę już toczył bo jest bezproduktywna. Dołóż - ramu by zwiększyć fpsy. A jeśli chcesz zwiększyć szybkość pracy na co dzień to wtedy ssd ale na fpsy on nie wpłynie (Troszkę wpłynie ale to takie obchodzie problemu strasznie dookoła).

I teraz dopełniłeś to co napisałeś wcześniej, nawet jakbyś miał 16 GB ramu a dysk 5400RPM to również Ci się może zdarzyć jakiś niechciany drop. Ot, taka złośliwość martwy.

Nie nie powinien się zdarzyć jeśli gra jest dobrze napisana. Wpisz sobie hdd vs ssd na yt i zobacz czy są dropy fpsów przy 16GB nie ma. Przy 8 mogą się zdarzyć ale nie na takich grach na jakie pozwala ten laptop.

“Jeśli jest dobrze napisana”, z ciekawości sprawdziłem jak chodzi “Fortnite” na HDD 5400RPM a na dysku z protokołem NVME pod PCIE. Ten pod PCIE chodził z 4GB ramu i rzadko kiedy był jakikolwiek drop natomiast 5400RPM z 16GB ramu o dosyć wysokim taktowaniu + i7 i GTX 1080. Dropy występowały, gdy były doczytywane tekstury w świecie.

I oto mi chodziło bo nie c JVC ę wydawać ponad 200 zł za ram

… żartujesz? Ram, używany , 4 GB kupisz lekko za 60-90 zł na Allegro. Dysku nvme nie kupisz w takiej cenie. Dodatkowo, gdybys szukał używanego, to Ram jest znacznie mniej awaryjny :wink:

Przykład: