Co jest przyczyną uszkodzeń rejestru?


(Artur2264) #1

Witam! Chciałbym dowiedzieć się od Was czegoś więcej o rejestrze tzn. czemu się psuje, co temu sprzyja; jak można temu zapobiegać; co robić, gdy już dojdzie do tego (czy tylko format jest skuteczny). Proszę o jakieś wypowiedzi, ponieważ ten problem kiedyś pojawiał się dosyć często.


(Piotrkijak) #2

artur2264 , rejestr można przywrócić jak nawali. Można to zrobić poprzez dwa sposoby, albo skopiować pliki z folderu Windows\Repair do Windows\System32\Config, albo wejść do folderu System Volume information, a następnie folderu z plikami utworzonymi przez jakiś punkt przywracania, odszukać pliki, które w końcówce nazwy będą miały system, software, sam, security,default, skopiować je w inne miejsce, zmienić im odpowiednio nazwy na system, software, sam, security,default i dopiero skopiować do Windows\System32\Config. Pierwsza metoda ma jedną wadę, mianowice jest to czysta kopia zapasowa, która została utworzona podczas instalacji systemu, tak więc po jej załadowaniu programy i sterowniki niby będą wgrane, ale nie będą one widoczne(nawet w dodaj lub usuń programy) i do tego większość programów może zacząć sypać błędami przy uruchomieniu, tak więc wszystko będziesz musiał bez wyjątków poinstalować od nowa, natomiast przy metodzie z folderem przywracania nie ma takiej potrzeby, no chyba, że przywracanie będzie sprzed dnia kiedy instalowałeś jakiś program, to wtedy może zajść konieczność ponownej instalacji, ale nie musi. Cp dp uszkodzeń rejestru, Co do awarii rejestru, to to, że Windows sygnalizuje jego awarię, nie znaczy, że tak jest faktycznie, ponieważ może zdarzyć się taka sytuacja, iż dany plik rejestru ulegnie tak silnej fragmentacji, że Windows nie da rady go odczytać i zwróci błąd, że np. plik system nie istnieje, lub jest uszkodzony i wtedy wystarczy spod konsoli odzyskiwania poleceniem ren dodać do nazwy danego pliku .bak, a następnie zmienić na oryginalną, np. wpisać ren C:\Windows\System32\Config\System C:\Windows\System32\Config\System.bak, wcisnąć enter i wpisać na odwrót, czyli najpierw system.bak i po spacji system. Rejestr możne równie dobrze stać się nie czytelny np. po odcięciu zasilania. Zapobiegać, to nie zapobiegniesz inaczej niż robiąc defragmentację rejestru i w miarę możliwości nie narażać komputera na przerwy w dostawie prądu.


(Veers) #3

Czemu się psuje? Ponieważ jak każda baza danych jest czuła na wszelkie zaburzenia w torze przetwarzania jego danych. Pierwszym etapem jest dysk twardy, a konkretnie jego pamięć podręczna. Kolejnym etapem jest kontroler pamięci, same pamięci i procesor (a konkretnie jego pamięć podręczna). Błędy transmisji na którymkolwiek etapie mogą skutkować uszkodzeniami rejestru. Jeśli takie uszkodzenia pojawiają się dość często, to należy bezwzględnie przywrócić parametry pracy sprzętu do ustawień domyślnych (tzn. że jeśli coś było podkręcone - to należy to "odkręcić"), i zdiagnozować wymienione podzespoły. Rejestr potrafią też uszkodzić błędne wpisy dokonane przez źle napisane instalatory oprogramowania.