Co jest z częstotliwością procesora?

Witam, mam pytanie. Chciałem sprawdzić częstotliwość pracy i temperaturę procesora. Uruchomilem dwa programy. CPU-Z i CPU Temp. Bardzo się zaskoczyłem… Cpu-Z pokazuje mi, ze mój procesor pracuje z częstotliwością

2003,8MHz i multiplier x6.0;/ a core temp pokazuje 2671.35 i multiplier x8.0. Ktoś mi powie o co chodzi? wszystko w screenie niżej…

corewp6.th.jpg

Przeczytaj punkt 2.16 i 2.14 regulaminu i popraw temat - inaczej otrzymasz ostrzeżenie.

Spróbuj obciążyć procka czymkolwiek i wtedy zobacz co pokazuje CPU-Z!

Nie słyszałeś sucat zapewne o technologii speedstep…

problem autora postu polega na tym że 2 programy pokazują 2 różne wartości taktowania procesora.

spróbuj jeszcze odpalić everest, sisoftsandra 2007 oraz proste polecenie w windows (menu start -> uruchom) dxdiag.

jeśli chodzi o zaniżanie taktowań podczas bezczynności w celu oszczędzania energii oraz zmniejszenia wydzielanego powietrza a w konsekwencji zwolnienia obrotów wiatraka na procesorze to podejrzewam (na pewno jest tak w przypadku AMD) iż ta funkcja jest domyślnie wyłączona.

Mnie się wydaje że to jest działanie technologi Intel SpeedStep, CPU-Z pokazuje właśnie to, inne programy mogę nie pokazywać bo pokazują tylko normalne taktowanie. Technologie SpeedStep można wyłączyć w bios jak komuś się ona nie podoba :slight_smile: