Co jeszcze pokaże nam Firefox 4?


(Wszerad91) #1

Sporo osób pobiera bety czy nocne wydania firefoxa w nadziei ujrzenia czegoś nowego lub różnicy w działaniu. Wielu jednak czuje się rozczarowanych z dotychczasowego wyglądu(jak całości) i też się im nie dziwie ale czy wiecie co jeszcze zmieni się w tym niewielkim czasie jaki pozostał do wydania wersji stabilnej? Zakładam więc temat(trochę późno) dotyczący przyszłych nowości.

Co zmieni się w wyglądzie?

Tu zmieni się już nie wiele, ale ostatnie wersje pre wskazują na jeszcze jedną modyfikacje a mianowicie usunięcie dolnego paska! Takie wnioski wyciągam z kilku spostrzeżeń. Po pierwsze ikonka Firefox Sync zniknęła z paska i pojawiła się jako ikonka możliwa do dodania na pasku głównym. Głównym zadaniem paska poza przetrzymywania ikonek dodatków było wyświetlanie adresu pod linkiem oraz stan wczytywania strony, w najnowszej wersji funkcje te zostały jednak przeniesione do paska adresu... Są to jednak tylko moje domniemania ale chyba prawdopodobne co?

Co zmieni się w opcjach?

A zmieni się tyle że zostaną przeniesione do kart a nie jak do tej pory było w okienkach. Podobnie z resztą jak uczyniono już z dodatkami. Niestety nie pamiętam gdzie widziałem koncepcje tej zmiany...

Co zmieni się w panelu pobierania?

Będzie występował jak przycisk, który po najechaniu wyświetli więcej opcji oraz aktualne pobierania.

http://www.stephenhorlander.com/images/ ... d-win7.png

Co znajdzie się w nowo otwartej karcie?

Podobnie jak każda szanująca się przeglądarka i w firefoxie pojawi się funkcjonalna nowa karta dziś dostępna jedynie przez dodatki. Koncepcje zostały przedstawione już jakiś czas temu http://design-challenge.mozillalabs.com/winter09/ mozilla tymczasem przedstawi swoje rozwiązanie oparte na tych przedstawionych.

Co zmieni się na stronie startowej?

Obecnie firefox posiada domyślną stronę startową w postaci strony google.pl w zmodyfikowanej szacie dla firefoxa, podobno również to ulegnie zmianie.

Ponadto zostanie wprowadzone:

Menedżer profili.

Nowe środowisko dla twórców dodatków Jetpack umożliwiające tworzenie dodatków nie wymagających restartu.

I oczywiście zmiany w silniku mające przyspieszyć przeglądarkę(z mozilli dochodzą różne informacje ,iż zbliżą się do Chrome albo nawet prześcigną gdzieki JIT) oraz dodadzą nowe funkcje.

Zapewne zastanawiacie się dlaczego nic z tego nie dane nam było jeszcze ujrzeć? A to dlaczego ,że firefox zbudowany jest z klocków i za każdy element odpowiada grupa twórców ,którzy w momencie gdy skończą dołączą swoje elementy. Jeżeli macie jeszcze jakiś nowinki, plotki swoje podejrzenia to zapraszam do prezentacji.


(Wojteko10) #2

Artykuł ciekawy, jednak wydaje mi się, że odpowiedniejsze miejsce to jednak blog Dobreprogramy


(Wszerad91) #3

Liczę ,że ktoś jeszcze coś doda. Bo na pewno znajdą się jakieś grafiki czy funkcje.


(Db2524) #4

Mnie tylko boli to, że zmarnowali tyle przestrzeni nad kartami. Mam nadzieję, że jeszcze to poprawią w finalnej wersji.


(Wszerad91) #5

Podobnie zmarnowali miejsce w Operze z tym ,że ona nie ma paska zakładek chyba że się go włączy to w tedy interface Opery jest najbardziej obszerny. Z FF4 nie wiem jak się skończy sprawa, jeżeli rzeczywiście usuną dolny pasek a zamiast zakładek będzie korzystać z jakiegoś addonu to powierzchnia będzie podobnych rozmiarów jak w Chrome! Widziałem też koncept-art w którym ta przestrzeń będzie wykorzystana jako pole pod ikonki dodatków więc nic się nie zmarnuje.


(Danielm86) #6

wszerad , skoro piszesz o Operze, to może oświeć nas, w jaki sposób Opera zmarnowała miejsce? Wg mnie pasek zakładek, jak i pasek tytułu to dopiero ''marnowanie'' miejsca.


(Wszerad91) #7

Heh ty to chyba przeszukujesz dobreprogramy pod względem hasła Opera:D

No w FF zmarnowało się aż 2mm a nad kartami nie jest tyle samo zmarnowanego miejsca?(Jeżeli w FF mają być tam ikonki a w Operze nie ma nic to sorry...) Jeżeli nie wiesz o co chodzi przeczytaj posty wyżej. Dolny pasek w Operze ,którego funkcjonalność jest dość nikła niestety też uważam to za marnotrawstwo. A jeżeli chcesz wiedzieć jak ma wyglądać oszczędny interface to zobacz Chrome. Nawet jeżeli mozilla nie usunie dolnego paska to dzięki dodatkom będzie można to zrobić bo już wszystkie jego funkcje już zostały przeniesione gdzie indziej.


(Danielm86) #8

wszerad , znasz taki przycisk maksymalizuj? Wtedy porównuj :smiley:


(Wszerad91) #9

A znam bo w FF też jest...


(Danielm86) #10

no i co zauważyłeś? Jakie spostrzeżenia?


(Wszerad91) #11

Jak masz nabijać posty to znajdź sobie inny temet.... Przeglądając blog mozilli znalazłem link do nowego benchmarka Kraken. Jak każdy inny najpewniej jest mało obiektywny (V8 i SunSpider Safari/Chrome, Chrome) tu wyniki są więc z goła oddmienne: FF4 - 10700ms, Opera 10.70 - 15700ms, Chrome 6 - 19700ms. Ja z wszystkich benchmarków wyciągam wniosek ,że najszybsza jest Opera a co do Chrome sprawa jest niepewna(niedawno ktoś pokazał benchmark oparty na zwykłej pętli ,który okazał się za ciężki dla Chrome powodując dramatyczne zużycie pamięci i zwiechy gdy Opera i Firefox dawały sobie rade).

http://krakenbenchmark.mozilla.com/kraken-1.0/driver.html

A i jeszcze zostały wprowadzone zmiany w menedzerze dodatkow, w końcu jest strona główna chociaż troche mało rozbudowana...


(Db2524) #12

master_zonk6 coś ci sugeruje. Zobacz gdzie znajdują gdzie umieszczone są zakładki w operze, a gdzie w Firefox'ie 4 beta po maksymalizacji:

schowek01f.png


(Wszerad91) #13

dopiero to wprowadzili chyba bo jeszcze jak robiłem rzut ekranu to tego nie było. Ale wiem ,że do FF są już skrypty i dodatki w tej sprawie.


(Danielm86) #14

wprowadzili w wersji 10.50, czyli dawno...


(Db2524) #15

Jeśli to poprawią (ale nie, że jakiś dodatek to załatwi) i usuną dolny pasek, to będę się zastanawiał nad przesiadką z Chrome'a spowrotem na FF, choć nie sądzę, żebym się przekonał. :wink:


(Wszerad91) #16

Miałem racje jednak nie do końca, w najnowszej pre becie zmienili już nazwę i domyślnie wyłączyli. Mała rzecz a cieszy:D