Co kupić? Viste czy Xp

Mam wielki dylemat, postanowiłem nareszcie kupić oryginalny system… Ale teraz nie wiem który… Chciałbym kupić Xp Professional lub Home, tylko nie wiem czym one się różnią… Zastanawiałem się również nad Vistą Ultimate… Ale tu mam problem i chyba jej nie kupie bo mój GeForce nie obsługuje DX10, i w lepsze gry sobie nie pogram…

Najlepiej napisze jaki mam sprzęt:

AMD Athlon 64 3200+

Gigabyte GA-M55S-S3

Leadtek Winfast GeForce 7600GT 256MB DDR3 (PCI-E x16) 128bit

2x 512MB Kingston 667Mhz CL5

1GB Kingston 667Mhz CL5

Seagate 3200GB SATAII

Jaki byście mi system przydzielili… Moje fundusze to 350 - 400zł…

Na ten sprzęt wybrałbym zdecydowanie Windowsa XP.

No tak, ale czy to się opłaca, niedługo wszyscy z lepszymi sprzętami zaczną się przesiadać na Viste…Trzeba przyznać że Vista zaczyna się robić coraz lepsza, a jej największą zaletą jest DX10, którego Xp nie ma i nie będzie miał… Jak już mam kupować Xp to Home czy Professional?

Jeśli do zastosowań stricte domowych wybierz wersję Home, jeśli coś ponad to bierz wersję Professional

Wgraj to i sam sobie sprawdzisz

Windows Vista Upgrade Advisor 1.0.0.918 PL

ink - http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … 0.0.918+PL

a jak chcesz mieć wygląd z Visty na XP

link - viewtopic.php?f=22&t=274625

Czyli professional…

no tak ale co z tego że Vista ma DX10 jak twoja grafika tego nie obsłuży, ja też bym ci poleciła XP w wersji Home ponieważ dodatkowe możliwości Pro nie będą ci nigdy potrzebne

Vista Ultimate kosztuje raczej więcej niż 400zł. Jeśli już za tą kwotę, to Home Premium.

Brak obsługi DX10 przez grafikę to żaden problem, Vista wymaga minimum sprzętowej obsługi DX9 by odpalić Aero, a sama wydajność karty nie ma znaczenia. Najwyżej gry wymagające TYLKO DX10 nie zadziałają, ale takich nie jest za dużo.

Z DX10 jest ten problem, że nie jest sprzętowo kompatybilny z nowszym DX10.1, ludzie pokupowali nowe karty i mogą skorzystać najwyżej z DX9 :stuck_out_tongue:

Co do przesiadki- zależy czy w posiadaniu są jakieś starsze programy i sprzęt, które mogą mieć problemy pod Vistą. Vista za to ma wiele nowości- MediaCenter, do nagrywania DVD, domyślne konta z ograniczeniami, rozpoznawanie pisma ręcznego. Chyba tylko rozpoznawania głosu nie ma w polskiej wersji.

Sama wydajność systemu nie jest taka kiepska, jak wszyscy sądzą, problem tkwi raczej w szybkości dysku. Z tym co mialem do czynienia z Vistą, to instalacja tego samego programu, na tym samym komputerze, ale z Vistą zamiast XP, trwa parokrotnie dłużej. Obciążenie procesora nie przekraczało kilku procent, więc przyczyną nie jest szybkość komputera.

Zdecydowanie xp jest stabilny a viste można kupić dopiero za 2/3 lata

Raczej Windows 7. Ja brałbym XP Professional.

No tak, ale chciałbym wiedzieć czym dokładnie się różni, Xp Home od Professional…

Właśnie o to mi chodziło, na Viście jest tylko DX10, a już gry z 2007 roku mają w sobie obsługę DX10. Np. w Crysis’a na Viście nie zagrałem, bo potrzebował DX10 a moja grafika nie obsłużyła go…Zainstalowałem Xp i Crysis śmiga elegancko do tej pory :smiley:

Nie chce kupować teraz Xp, a za 2 lata zmieniać na Viste, bo to by była tylko strata pieniędzy…Z tego co mi się wydaje to najlepszym rozwiązaniem byłoby kuno nowszej grafiki, a potem Viste…

http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/517,1 … ndows.aspx

viewtopic.php?f=1&t=2774

grafika może być nawet do Visty ale procesor już prędzej bym wymieniał, lecz jeśli byś kupił Viste to by ci na pewno poszła

Wiem że Vista u mnie pójdzie, bo już ją miałem kiedyś, i pamiętam że z grami nie było z byt pięknie…

Z tego co ja widzę, są duże różnice miedzy HOME a PROFESSIONAL, ale z żadnej funkcji której Home nie ma to a nie korzystałem, więc Home by mi wystarczająco wystarczyło… O procesorze nawet nie myślałem, według mnie jest mi on wystarczający…

vista porównywana jest z win 2000 (a win2000 określanym najgorszym sys.oper.).

Vista tak - ale jeszcze nie teraz. Wiele alikacji napisana jest na xp… mało na viste.

Dla xp aktualizacje będą tworzone do 2010 wiec…

decyzja należy do Ciebie.

typowy głos użytkownika który nigdy nie pracował na Viście i zna ją jedynie z recenzji innych osób które tak samo nigdy z niej nie kożystały lub osób zazdrosnych że jest system a maja za słąbego kompa, większość aplikacji jakie używam, używałem na Viście uruchamiało sie bez zająknięcia, teraz prędzej można spotkać aplikacje, gre która nie pójdzie na XP a pójdzie na Viście a nie na odwrót, nie porównuj Visty do 2000 bo Vista jest w pełni stabilna i nie wywala błędów systemowych tak często jak poprzednie wersje Windowsów

czytałem kilka recenzji w internecie na temat Visty. Wiele razy słyszałem od użytkowników tego systemu, że jest po prostu ‘niedopracowany’. Nie mówię, że Vista jest zła - wręcz przeciwnie. Wyrażam po prostu subiektywną ocenę na jej temat, stwierdzając, że xp jest systemem (powiem ogólnikowo) lepszym. [Vista wygrywa zdecydowanie z xp pod względem szaty graficznej i explorera. Bardziej ‘czytelna’.]

http://www.tweaks.pl/czytaj,windows_vis … l,343.html polecam :slight_smile:

Tak sie składa ze posiadam XP i Viste i nijak nie moge sie zgodzic z tym co piszesz!podajesz linka do artykulu o jakiejś Viscie pre-rc1 chyba z 2006 roku która nijak ma sie do rzeczywistosci!Więc jeśli nigdy nie mialeś do czynienia z systemem to może sie nie wypowiadaj!

Ej nie kłućcie się, siedziałem kiedyś na Viście chyba z 3 miechy, i nie jest ona taka tragiczna. Wręcz na odwrót jest bardzo dobra, jeżeli ma się SP1 :smiley: Bardzo mi się podobała, znacznie mniej błędów niż w Xp, faktycznie aplikacje pisane pod systemy Windows 2000 i w dół praktycznie nie chodzą na niej, ale jej wymagania przerosły mój sprzęcik. Ewentualnie jakbym wymienił procka i grafikę to bym na 100% wybrał Viste, no ale pieniądze nie spadają z nieba… Z tego co myślę to jednak chyba zostanę przy Xp Professional, a i tu się waham nad Home…