Craven poczytaj sobie 
I. Wstęp
dane techniczne:
moc RMS - 80W
głośnik niskotonowy - 5.25’’
głośnik wysokotonowy - 1.5’’
częstotliwości - 20Hz - 20 kHz
względny wskaźnik szumów - 75 dB
zasilanie - wbudowany transformator AC
wbudowane gniazda - słuchawkowe, line in
wymiary (szer. x wys. x głęb.) - 177 x 340 x 218 [mm]
II. Test właściwy
wielkość opakowania od razu zdradza, że nie mamy do czynienia z byle jakimi “pierdziawkami”, tylko z relatywnie konkretnym sprzętem w tej półce cenowej, do zastosowań domowych i, jako że jest to zestaw 2.0, przeznaczonym głównie do słuchania muzyki. głośniki zostały solidnie zabezpieczone, by zniwelować możliwość uszkodzenia w trakcie transportu. prócz samych głośników w opakowaniu znajdziemy kabel zasilający, połączeniowy do głośników, kabel do podpięcia sprzętu do komputera oraz przejściówkę pomocną w razie podpinania Geniusów do innego urządzenia (np. DVD). niestety, od razu rzuca się w oczy, że taka a nie inna polityka firmy Genius sprawiła, iż oszczędzono na jakości oraz długości kabli. sprawiają one wrażenie lichych, a ich długość ogranicza możliwości rozstawienia głośników.
testy rozpocząłem na zintegrowanej karcie w laptopie Acer Travelmate 5320 (kodek Realtek HD Audio). mimo tego, że jest to tylko integra, od razu dało się wysłyszeć, że przenoszony dźwięk w różnych zakresach jest czysty, bas naturalny (nie sztucznie symulowany jak w tańszych zestawach 2.1/5.1 innych firm). niestety, głośniki uwypuklają również np. słabą jakość plików mp3, więc trzeba uważać czego się słucha.
moim zdaniem do tych głośników konieczny jest zakup osobnej karty dźwiękowej, toteż bardziej skupię się na testach wykonanych na karcie Sound Blaster X-fi Xtreme Gamer Fatality Pro. podpięcie Geniusów do owej karty tylko spotęgowało wrażenie z pierwszego odsłuchu na karcie zintegrowanej. dźwięk bardzo wyraźny, uwydatniający szczegóły, których inne (plastikowe) zestawy nie są w stanie odtworzyć. co drewno, to drewno. nawet na standardowych ustawieniach jest naprawdę bardzo dobrze i to w przypadku każdego gatunku odtwarzanej muzyki. właśnie, w tym miejscu należy wspomnieć, iż do dyspozycji mamy trzy pokrętła do regulacji - standardowo volume, ale także treble i bass. trzeba przyznać, że głośniki bardzo dobrze reagują na nawet drobną zmianę ustawień pokręteł, plus dla Geniusów, choć do beczki miodu muszę dołożyć łyżkę dziegciu - umieszczenie pokręteł jest beznadziejne, dużo gorsze niż w modelu 2000X, którego 3000A jest następcą. to zresztą nie jedyny minus tyczący się ergonomii, umieszczenie włącznika oraz gniazda słuchawkowego na tylnej ścianie prawego głośnika, to naprawdę tragedia.
jak już wspomniałem głośniki naprawdę dobrze radzą sobie zarówno z niskimi, średnimi, jak i wysokimi tonami, zwłaszcza jeżeli dojdzie do tego modyfikacja ustawień equalizera, co czyni je uniwersalnymi podczas słuchania muzyki. nadają się do popu, rocka, ale także rapu, hip-hopu, a nawet metalu. jednak jeżeli ktoś chciałby ich używać również do oglądania filmów i gier typu Counter Strike, gdzie ważny jest dźwięk przestrzenny, w zasadzie musi zdecydować się na zestaw 5.1.
ważna uwaga - głośniki muszą się wygrzać, trwa to około tygodnia, więc nie można się zrażać, jeżeli na początku głośniki odrobinę zniekształcą, bądź “wyostrzą” dźwięk! to normalna sprawa, w trakcie użytkowania, z godziny na godzinę, dźwięk się “stabilizuje”, jest coraz lepiej.
III. Podsumowanie - opinia
zalety:
-
dobre wykonanie, drewniana obudowa
-
w stosunku do możliwości tych głośników naprawdę bardzo niska cena
-
uniwersalność i możliwość dowolnej regulacji sprzętu
-
czysty, piękny dźwięk
-
naturalny bas
-
duża moc RMS
-
wygląd
wady:
* wady te jednak w niczym nie umniejszają ogromnych zalet głośników!
summa summarum, za te pieniądze to praktycznie jedyny wybór. lepsze zestawy od Microlaba, czy Vigoole, są też znacznie droższe. ogólna ocena - 8.5/10.