Co lepsze i5-7300+gtx1060 czy i5-8300+gtx1050ti?

Wiem, że na obecną chwilę opcja pierwsza jest przynajmniej do gier zdecydowanie lepsza, ale zastanawiam się jak będzie np. za dwa lata czy gry będą chodzić na niej lepiej czy już procesor okaże się zbyt słaby. I czy róznica między tymi dwoma procesorami jest bardzo duża (nie tylko do gier, ale też w innych czynnościach), najlepiej gdyby ktoś powiedział tak mniej więcej o ile procent (na jakiejś stronie widziałem, że tylko 10%)?

Ciężko wywróżyć z fusów co będzie za te parę lat, jednak pewne jest, że:

  • w końcu sam Intel zwiększył ilość rdzeni w swoich CPU
  • AMD włączyło się do sensownej walki, co chwila podbierają nieco klientów Intelowi swoimi wielowątkowymi proecsorami
  • powoli zbliża się nowa generacja konsol, która na pewno dostanie bardziej wielowątkowe procesory = te wiele wątków będzie też obsługiwane na PC

Sam stałem przed podobnym wyborem w lutym br. i postawiłem na Ryzena.

Jeżeli chodzi o Twój dylemat - szedłbym w 8th gen i 1050 Ti. Między tą kartą a 1060 nie ma aż tak wielkiej różnicy. Po prostu zamiast grać na Ultra, grałbyś na Wysokich / B. Wysokich, jeżeli zależy Ci na 60 fps. Konsolowe 25-30 fps jest spokojnie osiągalne na najwyższych ustawieniach w wielu dotychczasowych grach na 1050 Ti (w tym AC Origins. FarCry 5 nawet 40-50 fps).

i5-8300 + GTX 1060 to najlepsza opcja.

Jak chcesz do gier to oczywiście zawsze kupujesz z wydajniejszą grafiką kosztem procesora.

…jednak później żeby wymienić procesor trzeba będzie wymienić całą podstawę, zaś z Core i5 8th gen będzie mógł spokojnie żyć długie lata. Za te 2-3 a może nawet 4 lata zamieni tego 1050 Ti. I logicznym jest - że i5-8300 z 1060 jest lepsza opcją niż z 1050 Ti, jednak łatwo się domyślić, że to ogranicza budżet? :joy: IMO najlepiej byłoby z 1070!

i5 8300 ??? Gdzie wy wszyscy znaleźliście taki procesor w ogóle ?? Jakaś nowość od Intela czy co ? Chodzi wam o i5 8300H ? Składacie mu komputer stacjonarny czy laptopa ?

1 polubienie

Ten jest mobilny
i5-8300H
Po prostu nie dodają liter na końcu
Do porównania
i5-7300HQ i5-8300H i7-7700HQ i7-8750H

Ale ja dalej nie mogę znaleźć takiego procesora o jakim Wy tu wszyscy experci piszecie… Chyba że przegapiłem jakąś nowość :joy:

A gdzie ich szukasz?

Na porównywarce jest ich więcej w serii ósmej
Stacjonarne
obraz

Mobilne
obraz obraz

W dalszym ciągu nie widzę nigdzie żadnego i5 8300… No cóż może to przez ten upał. Kiedy Intel wydał taki procesor w ogóle. Chyba musiałem przegapić

Przez ten upał nie doczytałeś…

To on składa laptopa ?

Lenovo Legion Y530-15 i5-8300H/8GB/1TB GTX1050Ti

Mówimy o procesorach mobilnych do notebooków! Przykład powyżej.

Desktopowe to:



1 polubienie

Szuka właściwej konfiguracji.
O to chodzi w tym temacie.

(wpis wycofany przez autora, zostanie automatycznie usunięty za 24 godziny, chyba że zostanie oflagowany)

Każdy zajarzył Twoje czepianie się o model procesora bez minusa pomiędzy i5 a 8300 i brak symbolu H.

Bardziej zależało nam wyjaśnić szczegóły i różnice, a Ty nadal się czepiasz

O BOSZE JAKI SIĘ ŚMIESZEK ZNALAZŁ! NO KLĘKAJCIE NARODY!! :joy: Skrót myślowy - słyszał kolega o takim zjawisku? Każdy “expert” tutaj dokładnie wie o co chodzi, jak ktoś napisze “i5-8300”, tym bardziej w kontekście laptopów. Najwyraźniej niektórym trzeba jak krowie na rowie… :wink:

Gdzie można kupić procesor i5-8300 powiedzcie mi, bo jestem zainteresowany :joy:

Dziekuje wszyskim za pomoc a jak myslicie czy warto wziasc i5-7300 i 16gb ramu czy i5-8300 i 8gb ramu. Nie chcialbym w przyszlosci doplacac do laptopa, ale ewentualnie za rok w przypadku drugiej opcji dolozylbym 4 gb i mialbym 12.
Ps. Ile kosztuje 8 gb ramu?

Sorry nie wiedziałem że kolega Leon7 składa laptopa, myślałem że chodzi mu o zestaw stacjonarny. Nie wiedziałem nawet że laptopy można składać z części, tak samo jak stacjonarne. Ale człowiek uczy się całe życie…

Niepotrzebne zwracanie uwagi przez @Przemek742 na niewłaściwe podawanie symbolu procesora oraz na - tym razem słuszne - zwrócenie uwagi na błędne wytłumaczenie “wymiany” procesora i/lub karty graficznej, gdyż chodzi o laptopa, trochę zaśmieciło temat.
A wystarczyło raz a dobrze.

To proponuję.
Procesor ósmej generacji obsługuje szybsze pamięci, ma większą przepustowość ramu, osiem wątków.
Zwróć uwagę na to czy będzie możliwość rozszerzenia pamięci, czy będzie dostępny wolny slot na dodatkową kość.
Jest jeszcze kilka innych różnic na korzyść “ósemki”.
i5-7300HQ vs. i5-8300H