Co mogę usunąć z folderu WINSXS?

Laptop.System operacyjny to Vista Home Premium.

Przez okres kilkuletniego używania komputera i pomimo regularnego “czyszczenia” systemu,partycja C /systemowa/ “rozrosła” sie do prawie 50 GB.

Szczególnie folder WINSXS,znajdujący się w katalogu WINDOWS.Otóż ma on 10,1 GB !!

Pytanie : co można usunąć z tego folderu nie naruszając stabilności pracy systemu.

Dzięki za informację i pomoc.

ryszard11 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

http://www.google.pl/search?q=WINSXS&ie … =firefox-a

Pierwszy wynik będzie odpowiedzią na Twoje pytanie.

Pozdrawiam

Tam system magazynuje różne pliki i to do tego w różnych wersjach. Raczej nie tykać, bo potem będą kłopoty.

Nic nie ruszaj - tam są przechowywane rożne wersje rożnych bibliotek ,w celu zachowania zgodności programowej i systemowej - nie ma “porady” na temat czyszczenia winsxs - nie ruszaj. Jedyne co można polecić to czystka po kopiach plików sprzed instalacji ServicePack i SP 2

Jeżeli tego nie robiłeś - w wierszu polecenia(cmd) uruchomionym jako administrator wpisz kolejno :

vsp1cln.exe [ENTER] potwierdź tak: T / yes: Y [ENTER]

usuniesz kopie sprzed SP1

następnie

compcln.exe [ENTER] potwierdź tak: T / yes: Y [ENTER]

sprzątanie po SP2

Z folderu Windows nie powinno się nic usuwać.

Opróżnić możesz:

Help (pliki pomocy) , Media ( systemowe dzwięki) , Prefetch , SoftwareDistribution (kopie Windows Update) , Temp

Poddać kompresji NTFS:

assembly , Microsoft.NET , winsxs

Aby poddać kompresji musisz przejąc na własność te foldery.

Po tych zabiegach odzyskasz jakieś 6-7 GB.

Dodatkowo możesz usunąć kopie SP1, SP2 i wyłączyć hibernację.

Zyskasz dodatkowo 4-8 GB

Czyli łącznie możesz odzyskać do 15GB.

Czym jest folder WinSxS

@RMK_99

Przejmowanie na własność folderów systemowych znacznie obniża bezpieczeństwo systemu. Rozsądnie jest odpowiednio podzielić dysk twardy przed instalacją systemu Windows. Dla optymalnej pracy i rozrywki + zapas na pobrane dane wystarczy wydzielić partycję o wielkości 50 GB dla systemu, pozostałe miejsce przeznaczyć na dane użytkownika i podpiąć foldery z 2 partycji do biblioteki systemu Windows symlinkami.

Kompresja w NTFS jest znikoma i powoduje znaczne spowolnienie systemu przy nieumiejętnym korzystaniu z tego narzędzia. Dodatkowo sprowadza się to tylko do intensywniejszego wykorzystania dysku, gdyż każdy używany plik musi być dekompresowany, a to zajmuje zawsze określony czas.

@ ryszard11

Windows ma to do siebie, że jest kompatybilny wstecznie. Wiąże się to z dość sporym repozytorium bibliotek współdzielonych, w różnych wersjach. Dodatkowo w Windows zaimplementowano repozytorium sterowników, które też swoje waży (około 3 GB) :arrow: c:\Windows\System32\DriverStore) .

Nie masz racji. Kompresja NTFS daje znakomite rezultaty przy znikomym wzroście użycia czasu CPU. Można odzyskać wiele GB miejsca kompresując foldery. Dodatkowo, kompresja prowadzi do mniejszego wykorzystania I/O dysku, ponieważ odczytujemy mniej danych, a dekompresja odbywa się w locie, tak samo mniej danych zapisujemy. Nie myl tych pojęć.

Jednak nie zalecam nic kompresować na partycji systemowej, każde spowolnienie I/O danych używanych przez Windows, to spowolnienie responsywności całego systemu i naszych aplikacji.

Nic nie możesz usunąć z tego folderu bo to folder kluczowy dla stabilności systemu. :wink:

Nie mówię o przejmowaniu wszystkich folderów tylko wybranych i nie powoduje to obniżenia bezpieczeństwa.

Kompresja NTFS jest bardzo dobrym rozwiązaniem i czasami potrafi zmniejszyć rozmiar folderów o kilkanaście GB. Spowolnić system to może ale tylko jak ktoś podda kompresji cały dysk systemowy (chyba takiej osoby nie ma ?) a nie jak ktoś podda kompresji folder gdzie system przetrzymuje backup plików np: Winsxs. Ja nawet jak poddałem kompresji cały osobny dysk “magazyn” to nie odczułem spowolnienia.