Co mogę usunąć, żeby zwolnić miejsce?


(angry) #1

Mam Windows XP, czy mogę coś pousuwać, albo Wy mi poradzicie i wywnioskujecie z jakichś logów co mogę usunąć. żeby mieś więcej miejsca.

 

Na dysku D utworzyły mi się dziwne foldery o nazwach {4536HI3235I5 czy coś w tym stylu. Mogę je usunąć?

 

Dziękuję za wypowiedzi.


(Longhorn2009) #2

Foldery o dziwnych nazwach z niesystemowego dysku spokojnie możesz kasować, to pliki tymczasowe instalatorów głównie Net framework.

Do oczyszczania zbędnych plików możesz użyć systemowego oczyszczania plików http://support.microsoft.com/en-us/kb/310312/pl czy programów sprzątających wiele miejsc - ccleaner, glary utilities czy odkurzacz. Możesz też wyłączyć hibernacje, jeśli masz włączoną, wyłączyć przywracanie systemu czy zmniejszyć rozmiar pliku wymiany aby oszczędzić miejsca.


(angry) #3

Znalazłem takie poradniki

http://wydajnykomputer.pl/czyszczenie-dysku-zwalnianie-miejsca-w-windows-xp

http://wydajnykomputer.pl/optymalizacja-i-przyspieszanie-systemu-windows-xp

Są OK?

 

CCleaner praktycznie nic nie wykrywa, może źle ustawiony.

Nie namieszam Glary Utilities w systemie?

 

Jak z defragmentować dysk?


(Longhorn2009) #4

W CCleaner można pozaznaczać dodatkowe elementy do skasowania oprócz tych standardowo wybranych, choć jeśli używałeś innego programu to może już system jest czysty.

Poradniki wyglądają w porządku, choć pierwszy poradnik można załatwić programem typu odkurzacz, nie trzeba ręcznie kasować tych folderów, plików.


(angry) #5

Nie czyściłem żadnym innym tylko CCleaner, ale nie ma co za dużo usuwać bo tamten komputer nie ma internetu a co za tym idzie coookies na dysku.

 

Spróbuję Odkurzaczem jak polecasz.

Wymaga on specjalnej konfiguracji czy tylko klikasz Scan i Clean.


(Maha) #6

Posprawdzaj sobie co Ci miejsce zajmuje na poszczególnych dyskach oddzielnie programem SpaceSniffer:

http://www.dobreprogramy.pl/SpaceSniffer,Program,Windows,37537.html

 

Daj zrzuty ekranu. Wtedy ludzie zobaczą, co tam jest i odpowiednio poradzą.


(angry) #7

Ok postaram się.


(Longhorn2009) #8

Jak komputer niepodłączony do neta to praktycznie tylko pliki temp, kopie instalatorów czy stare punkty przywracania można pokasować. Za wiele tego nie będzie.


(angry) #9

1.Jak pokasować stare punkty przywracania i zrobić nowy z dzisiaj?

 

2.Wyczyściłem Odkurzaczem, usunąłem katalogi na dysku D, usunąłem oprogramowanie drukarki, jave

 

3.Zrobiłem zrzuty ekranu jak kolega radził.

 


 


 

  1. O co chodzi z tym defragmentowaniem dysku i jak to zrobić? Nie uszkodzi plików?

(Longhorn2009) #10

Wspominałem o hibernacji, widzę jej nie wyłączyłeś a zajmuje 1.4GB na dysku (pewno mniej więcej tyle masz pamięci RAM). Chyba, że jej używasz to niech zostanie. http://www.pcworld.pl/news/117774/Jak.wylaczyc.hibernacje.w.systemie.Windows.XP.Windows.Vista.Windows.7.html

Tutaj instrukcja jak wyłączyć przywracanie systemu i następnie włączyć ponownie http://support.microsoft.com/en-us/kb/310405/pl oraz jak utworzyć nowy punkt https://support.microsoft.com/en-us/kb/948247/pl

Kolega chciał screen to teraz niech analizuje jak jeszcze zyskać pare MB :slight_smile:

Co do defragmentacji dużo tłumaczenia nie ma, porządkuje ona pliki na dysku aby były możliwie najbardziej ciągłe. Losowy zapis, odczyt jest mniej wydajny niż w ciągłości. Defragmentacja układa pliki na dysku co w efekcie zwiększa wydajność sprzętu. Plików nie popsuje. A tutaj ponownie instrukcja jak defragmentować https://support.microsoft.com/en-us/kb/314848/pl Możesz to zrobić systemowym narzędziem lub użyć dużo bardziej skuteczny O&O defrag.


(Maha) #11

Kolega Longhorn2009 dobrze Ci radzi - wódki mu za to :slight_smile: . A ze mnie jakiś straszny znawca nie jest.

 

A weź tak jeszcze podaj dla jasności: czy to komp stacjonarny (nazwa płyty głównej), czy laptop (pełana nazwa), jaka karta graficzna, ile ma RAM-u (jak sporo, to można pomyśleć np. zmniejszeniu wielkości pagefile). No, i najważniejsze w tym wypadku - jaka jest pojemność całkowita każdego z Twoich dysków twardych. Bo może nie masz co się martwić :slight_smile:


(angry) #12

Longhorn2009 , dzięki za odpowiedź, właśnie nie zastosowałem się jeszcze do wyłączenia tej hibernacji, nie używam jej za bardzo. Punkty usunąłem przez wyłączenie i włączenie przywracania.

Właśnie chciałbym zdefragmentować, ale mam obawy czy nic się nie popsuje, ani nie zatnie w połowie, bo pewnie jest bardzo pofragmentowany dysk C no i będzie trwać…pewnie bardzo długo.

 

Maha , RAM-u mam ok. 1.4 GB, dysk ma około 40GB -> C+D, a drugi dysk ma ok. 20GB -> M (i jest cały zapełniony).

Miejsce chcę uzyskać na dysku C, więc jeszcze poprzenoszę na dysk D. Ale za dużego bałaganu nie można robić.

 

Zaczynam defragmentację, oby poszło szybko. Temat mogę uważać za zamknięty, bo zastosowałem się do wszystkich waszych porad, więcej już nic nie zrobię .


(Maha) #13

Na dysku D zdaje się, że masz skopiowany jakiś film DVD (folder VIDEO_TS2cz  - 4.2GB). Nie możesz go nagrać na dysk DVD? Tylbo pamiętaj, że VOB-y muszą być w folderze VIDEO_TS i na wszelki wypadek obok stwórz pusty folder AUDIO_TS, bo niektóre odtwarzacze sprzętowe go lubią :slight_smile:

http://forum.dobreprogramy.pl/nagranie-filmu-na-dvd-struktura-katalog%C3%B3w-jak-na-dvd-t292339/

 

Na dysku C przejrzyj folder Moje Dokumenty. W SpaceSnifferze kiedy klikniesz w jakiś kwadrat, to pokaże Ci podfoldery. Możliwe, że np. w folderze Pobrane/Downloads masz dużo starych instalek. Zostaw tylko najświeższe. Itp, itd :slight_smile:


(angry) #14

Ok dzięki, płyty zwykle nagrywam Ashampoo Free i on nagrał mi już dobrze 3 inne płyty też kopie płyt weselnych.

W dokumentach tylko dokumenty i zdjęcia.