Co może spowalniać rozruch systemu (Jak usunąć MBR)?

Hej,

Jak usunąć MBR (Master Boot Record)? Wiem, brzmi to głupio i pewnie sobie pomyślicie, co ten user chce odwalić, ale sprawa wygląda w ten sposób, że zainstalowałem sobie w laptopie Solid State Disk w miejsce Hard Disku, na którym postawiłem później system Windows 10. Wszystko chodziło pięknie do póki nie podłączyłem poprzedniego Hard Disku za pomocą dodatkowej kieszeni nabytej z Alledrogo. Generalnie laptop chodzi, wręcz śmiga (chwała SSD), ale problem jest podczas bootupu, tj. wstawania laptopa, albo raczej systemu. Gdy go uruchamiam to ma on zawiechę wielkim napisie LENOVO i ■■■■. Podejrzewam więc, że durny BIOS się po prostu gubi z MBRami. Dlaczego? Bo Hard Diska nie sformatowałem, tylko podłączyłem i ręcznie usunąłem pliki systemu (z czym też miałem mega problem, ale mniejsza o to), a o MBR zapomniałem - no dobra, będąc szczerym to nie mam pojęcia jak go usunąć. I w taki oto sposób natchnęło mnie, aby zapytać rodaków o pomoc. Pierwsze forum na myśl jakie mi przyszło, to dobreprogramy. A więc, znajdzie się mądry rodak co mi pomoże? Jak usunąć MBR z drugiego dysku? A może jednak to nie MBR? No ale jak nie MBR, to co by gryzło BIOS? Może ta dodatkowa kieszeń? Piszcie co jest wam potrzebne, oprócz tego, że laptop to Lenovo IdeaPad z510. Nowy dysk jest od GOODRAM’u. Stary jest od Segate i ma 1TB, nie dzielony na partycje użytkowe. Kieszeń jest chińska oczywiście na SATA. Sorki, że tak chaotycznie, ale nie ogarniam tego wyglądu forum, w ogóle zastanawia mnie co to za silnik, czyżby discourse?

Stracisz dostęp do dysku i danych.

1 polubienie

Serio? Ale tak na poważnie jakby był format? Pozwolę sobie przypomnieć, że dysk nie jest już systemowy i nie jest rozruchowy. Służy jako dysk do danych. A nawet gdyby, to jak to obejść? Tak, żeby wiecie, działało?

A jak odłączysz 1 TB od laptopa, SSD z systemem startuje OK?

Nie będę teraz go odłączać, bo jest to laptop zabudowany i żeby dostać się do bebeszków, musiałbym go całego rozkręcić. Odpowiem z pamięci, czyli tak jak było zanim wsadziłem kieszeń z dyskiem Hard Drive. Tak, laptop śmigał jak szalony i wstawał w 3 sekundy.

Kombinujesz:

Z poziomu zarządzania dyskami, usuń z niego wszystkie partycje (ma być jak nowy) załóż nowe i sformatuj.

Zostaw na MBR, nie konwertuj na GPT.

Sęk w tym, że on nie ma być sformatowany. To dysk na dane, więc jak sama nazwa wskazuje zawiera w sobie cenne dane. Nie mam drugiego dysku o takiej pojemności, a po za tym przenoszenie takiej ilości z dysku na dysk potrwa wieki.

Podgląd jak wygląda rozlokowanie partycji, bladego pojęcia nie mam, na której jest MBR:

Który, jaki dysk to chyba widać i nie muszę opisywać?
Nie wiem tylko co to za CD-ROM z 8gb na dole.

To teraz nie wiem o co Ci chodzi???

Napisałem, usuniesz MBR stracisz dane na dysku…

8 GB prawdopodobnie pendrive, karta pamięci? płyta DVD.

Edit:

Możesz ewentualnie usunąć partycje odzyskiwania i scalić wszystkie trzy na tym dysku 1 TB - ewentualnie później podzielić.

Ale wcześniej KOPIA danych.

To inaczej, jak zrobić, aby BIOS nie szukał na tym dysku partycji rozruchowej, tylko od razu szukał na SSD.

Chyba, że ta zwiecha na starcie to coś innego, no ale nic innego mi do głowy nie przychodzi.

Nie mam teraz żadnego pendrive i karty podpiętej. Może te 8gb to te całe “SSD” z hard drivu, bo jest on, że niby hybrydowy z 8gb ssd. Mniejsza o to.

Ustaw bootowanie jako pierwsze w biosie z dysku SSD i zapisz bios Save.

Hmm, jest jako pierwszy:

Ale chyba znalazłem coś dziwnego.

Czy mysz bezprzewodowa może spowalniać rozruch systemu?
Bo właśnie jak wyczepiłem ten adapterek od USB, to startuje w sekundę, może dwie.

W technice wszystko możliwe? może uszkodzona?

Edit:

Abo widoczną opcje w biosie USB boot daj na disabled i zapisz bios Save.
I Boot to LAN też daj na disabled.

1 polubienie

Hmm, przepraszam, jednak pomyliłem się.

Nagranie z myszą:

I bez myszy:

Ten sam czas.

Co dziwne, bo jak byłem przed chwilą w biose i uruchamiał się ponownie to wstał od razu.

Wyłącz te opcje w biosie.

Czy dalej na dysku 1 TB jest system?

Nie ma, osobiście go ręcznie wywaliłem.
Jak byłem na linuxie to widziałem tylko 3 pliki tekstowe, które są teraz ukryte.
Nie pamiętam ich nazw, chociaż mogę odpalić linuxa z usb i sprawdzić, jeśli chcesz.

Jak wyłączę boot na USB to nie odpalę linuxa :stuck_out_tongue:

Widziałem też opcję USB w Legacy, może to bym wyłączył.

I hybryda to dysk1 TB i widoczne 8 GB to jego.

Czyli zostaje wyjęcie dysku 1 TB i sprawdzenie bez niego jak działa.

Albo zabawa na nim - wcześniej kopia danych.

Na początek usuń tą partycję 461 MB i sprawdź teraz.

Edit:

Kieszeń jest chińska oczywiście na SATA.

I może jeszcze tu problem, bios nie może dogadać się ze sterownikiem kieszeni i czas niestety rozruchu się wydłuża.

A stan tego 1 TB, wrzuć cały scren smart tego dysku z najnowszego HD Tune Pro, opcja health.

system dłużej wstaje bo musi poprawnie wykryć nowe urządzenie usb którym jest stary HDD w kieszeni… proste…
istnieje możliwość, że kupiłeś jakiś szajs na alledrogo i dlatego tak się dzieje.

tak jak było już napisane… odepnij kieszeń i wtedy sprawdzisz tą teze na 100% :wink:

przykład:komputer na i3 2nd wstaje o niebo szybciej niż komputer na i5 3rd z masa dysków wew. jak i zew. BIOS/UEFI/System musi wczytać dużo więcej sterowników podczas uruchamiania ;/

p.s.
co do usuwania: nie możesz tego zrobić gdyż stracisz wszystkie partycje i dane na nich zapisane…
MBR trzyma w sobie informację o sektorach rozruchowych jak i o partycjach…

To co koledzy mówią, oprócz tego jest inna rzecz. Masz nieoptymalną konfigurację jeśli chodzi o system operacyjny i BIOS. Twój laptop obsługuje tryb UEFI który w połączeniu z dyskiem SSD oraz mechanizmem Fast Boot z nowszych Windowsów potrafi wystartować w 10 sekund do pulpitu. Twój system nie działa w trybie UEFI ale w trybie Legacy, co jest w twoim przypadku nieoptymalne, bo uniemożliwia uzyskanie takiego efektu. Aby znacznie przyspieszyć start systemu, powinieneś zainstalować Windows w trybie UEFI. Aby zobaczyć jaki możesz osiągnąć efekt dzięki temu zobacz ten film: https://www.youtube.com/watch?v=zjNxmHWp4Sg jest to mój laptop z UEFI + dysk SSD + Windows 10.

Aby zainstalować system w trybie UEFI i osiągnąć ten efekt musisz:

1.Przekonwertować tablicę partycji dysku z MBR na GPT (usunie wszystkie dane z dysku systemowego
2.Przestawić BIOS w trybie UEFI
3. Ponownie zainstalować system Windows.

Uruchom linuksa w trybie live. Wrzuć wynik polecenia z konsoli - jako root:

Podaj wynik bootinfoscript:
https://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .

Jak go uruchomić - znajdziesz na stronie pobierania i w pliku skryptu.

Walczyłem z usb od linuxa i chyba się zwalił. Nie potrzebnie robiłem z możliwością zapisywania danych, bo sobie zapisał jakieś informacje o sieci i nie może wybootować. Durny Ubuntu.


Sęk w tym, że kieszeń nie jest na USB przyjacielu, tylko na SATA. Co to znaczy?
W praktyce działa od razu. Jest traktowana jak normalny dysk HDD. Załącza się wraz ze startem laptopa, bo słyszę jak dysk pracuje.
Inaczej: możesz wsadzić sobie do laptopa płytkę i będziesz słyszeć, że cd-rom też startuje wraz z laptopem.

No właśnie tego nie wiedziałem, coś mi tam światło o MBR, ale myślałem, że jest on osobną partycją rozruchową i jak nie ma już systemu na dysku, to myślałem, że jest niepotrzebny i można go wywalić bez naruszania “normalnych” danych. Myliłem się.


Przyjacielu, system wstaje w 2 sekundy po tym jak zniknie ten cholerny napis LENOVO i dalej chodzi wszystko elegancko, zarówno dysk SSD jak i HDD.
Czasami nawet nie ma tego napisu LENOVO i od razu system wstaje.

Jedynie irytuje mnie to, że czasami uruchamia się od razu, a czasami (szczególnie jak jest wyłączony) uruchamia się w 50 sekund. Nie powinno tak być i szukam przyczyny, a także rozwiązania.
Myślałem, że to MBR, bo wyglądało to tak, jakby bios chciał startować system ze starego dysku.

UEFI to jest jednak dla mnie czarna maga. Jedno wielkie cholerstwo i nie będę się w tym bawić. Ostatnio jak się tym bawiłem, to system nie mógł wystartować (i to nie jeden). Od tamtej pory mam Legacy i działa.


Jeśli kieszeń faktycznie jest wadliwa, to chyba jeszcze mogę ją oddać, tylko muszę to udowodnić.
Mam ją dopiero tydzień.

Idę rozkręcić lapka i sprawdzić bez kieszeni jak śmiga, nagram wam filmik.