Co musi umieć informatyk?

Witam
Chcialbym byc informatykiem, co powinien umiec informatyk? Jakie programy to podstawa zeby np znalezc prace jako informatyk? Czy w pol roku moge zostac informatykiem czy trzeba na to wiecej czasu? Chce sobie rozpisac po kolei lekcje czego sie uczyc, chyba ze ktos pomoze :slight_smile:
Nie wiem gdzie zamiescic ten temat wiec zamiescilem tutaj

Informatyk= kto?

  1. Serwisant “od naprawy”
  2. Programista
  • Aplikacji Internetowych
  • Stacjonarnych
  • Grafik
  1. Administrator sieci
  2. Spec od WWW i “marketingu”

Zazwyczaj z informatykiem jak z lekarzem, minimalna wiedzę ma w każdej ziedzinie, ale specjalizuje się w jednej (tzn. programista nie powinien dostać zawału na myśl o wymianie procka)

1 polubienie

Przejrzyj oferty pracy i zwróć uwagę na wymagania oraz umiejętności.

Ja bym zapytał przekornie, co autor rozumie pod pojęciem “informatyk”.

Bo programista nawet nie stał obok informatyka :wink:

Tak myslalem ze beda takie odpowiedzi, wiem ze sa rozne spacjalizacje, interesuje mnie kazda, kazdej bede probowal i sie uczyl i wybiore taka ktora bedzie mi sie najbardziej podobala ale mysle ze juz teraz najbardziej interesowalyby mnie tworzenie stron, programista, grafik lub skladanie komputerow serwis. To dobry pomysl z przegladaniem ofert, tez to popatrze.

No więc “na dzień dobry” plan na najbliższe miesiące jest taki: wybierasz się do biblioteki, i o ile nie ejsteś w technikum, wypożyczasz komplet podręczników “informatyka”. Dzięki temu “liźniesz” absolutne podstawy i będziesz wiedział który “zawód/zawody” ruszyć dalej. TTu masz spis https://helion.pl/kategorie/podreczniki-szkolne/technik-informatyk

Musisz chociaż trochę pod swoje preferencje i możliwości, bo będziesz się potem męczył w zawodzie:

  • programista - jak u Ciebie z algorytmicznym myśleniem i matematyką?
  • tworzenie stron - co przez to rozumiesz? Strony WWW to ich ‘wygląd’, grafika (przycinanie itd.), oraz programowanie (np. backend)
  • grafik - w jakim sesnie ‘grafik’, co przez to rozumiesz?
  • składanie komputerów - myślę, że rynek jest bardzo nasycony i to może być trochę zła droga (mogę się mylić).

Na początek musisz umieć wszystkiego po trochu.
Musisz ogarniać sieci, kable Ethernet.
Musisz znać Dobrze Windowsa, złożyć kilka komputerów.

W takim czasie to można zostać tylko “dyplomowanym konserwatorem powierzchni płaskich”

Pytanie podstawowe: jaki jest Twój poziom wykształcenia w chwili obecnej?

musisz umieć chodzić na studia.

Oj zdziwiłbyś się ilu programistów totalnie nie ogarnia rynku części komputerowych, a otwieranie komputera i podstawowy serwis to dla nich czarna magia. Też kiedyś myślałem, że szeroko pojęty “informatyk” takie podstawy jak budowa komputera zna niezależnie od specjalizacji - no cóż myliłem się. To samo graficy.

Bzdura, nie musi. Znaczy wiedzieć, że coś takiego istnieje i umieć wpiąć kabelki powinien, ale nie musi znać zasady działania. Znać budowę komputera też musi, bo to będzie jego narzędzie pracy, a po co ma potem płacić komuś za serwis takiego sprzętu? To wiedza z poziomu instrukcji obsługi.

Mamy XXI w. Niestety to już nie jest tak, że informatyk to “człowiek od kompa”. Każdy ma talent do czegoś innego a w zawodzie jest specjalizacja. To tak, jakby pytać, co musi umieć lekarz. Laryngolog nie zna się na okulistyce itd.

2 polubienia